Ką daryti juntant, kad valia jus apleidžia? Tokiu metu geriau būti šalia žmonių, kuriems gerai sekasi atsispirti pagundoms. Iš jų galite pasisemti jėgų.

Catherine Shea, Erin Davisson ir Grainne Fitzsimons straipsnis leidinyje „Psychological Science“ (2013 birželis) teigia, kad žmonės, turintys mažai valios ir savikontrolės, vertina daugiau jos turinčiuosius.

Tyrime mokslininkai manipuliavo žmonių savikontrolės resursais naudodami ego mažinimo užduotį. Dalyviai turėjo atlikti vidutiniškai sudėtingą savikontrolės užduotį. Jie žiūrėjo vaizdajuostę ir turėjo įvertinti jos personažą. Vaizdo metu ekrane pasirodydavo žodžiai. Ego mažinimo grupei buvo pasakyta žodžius ignoruoti, tuo tarpu kontrolinė grupė žiūrėjo vaizdajuostę be papildomų instrukcijų. Ši užduotis turėjo sumažinti žmonių savikontrolės sugebėjimus, o tai atitinkamai galėjo sukelti savikontrolės sumažėjimą vėlesnėse situacijose.

Pažiūrėję vaizdajuostę, dalyviai paskaitė istoriją apie biuro vadybininką. Istorijoje buvo teigiama, kad vadybininkas turėjo arba aukštą, arba vidutinio lygio, arba žemą savikontrolę. Dalyvių buvo paprašyta įvertinti, kokios, jų manymu, buvo vadybininko lyderio savybės. Dalyviai, atlikę ego mažinimo užduotį ir turėję žemą savikontrolės resursų lygį, suteikė geresnį vertinimą skaitydami apie vadybininką su aukšta savikontrole, nei skaitydami apie vadybininką su žema savikontrole.

Kontrolinės grupės dalyvių visų trijų vadybininkų vertinimai itin ženkliai nesiskyrė. Juos mažiau veikė kitų žmonių savikontrolės skirtumai.

Kitame tyrime pademonstruotas panašus poveikis, tačiau žvelgta į individualius dalyvių savikontrolės skirtumus. Jie buvo matuojami naudojant Stroop užduotį. Jos metu žmonės identifikuoja žodžių šrifto spalvą. Žodžiai yra spalvų pavadinimai. Kai žodis reiškia tą pačią spalvą, kokios yra jo šriftas, žmonės greičiau įvardina spalvą nei skirtingu atveju. Greičio skirtumu matuojama savikontrolė. Žmonės su aukštesnio lygio savikontrole pademonstruoja mažesnį skirtumą nei tie, kurių savikontrolė žema.

Žmonės, kurių savikontrolė žema (pagal Stroop užduotį), pademonstravo panašų vertinimą kaip kad ankstesniame tyrime. Jų vertinimai žymiai skyrėsi priklausomai nuo vadybininko savikontrolės lygio. Žmonių, turinčių aukštą savikontrolę, vadybininkų vertinimai ženkliai nesiskyrė.

Trečiame tyrime buvo analizuota partnerių savikontrolė ir jų priklausomybė vienas nuo kito. Partneris, pasižymintis žema savikontrole, kur kas daugiau kliovėsi savo antrąja puse, kai toji pasižymėjo aukštu savikontrolės lygiu, ir mažiau, jei lygis buvo žemas. Partneris, pasižymintis aukšta savikontrole, vienodai pasikliovė savo antrąja puse, nepriklausomai nuo šios savikontrolės lygio.

Šie tyrimai leidžia teigti, kad žmonės natūraliai atpažįsta vaidmenį, kurį kiti žmonės gali vaidinti skatinant jų savikontrolę. Kai žmogus pasižymi žema savikontrole ar kai jų valia menka, jie kur kas labiau vertina kitų žmonių savikontrolę ir valią.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)