Motyvaciniame laiške slypi didžiulė galimybė – tai Jūsų proga vienoje pastraipoje parodyti darbdaviui savo tinkamumą darbui. Bėda ta, kad dažniausiai motyvacinis laiškas neturi nieko bendra nei su motyvacija, nei su darbo skelbimu, nei su pačiu darbo ieškančiuoju – jis pateikiamas pagal internete rastą šabloną.
Specialistai pastebi, kad motyvaciniai laiškai pagal šabloną neišskiria Jūsų iš kitų kandidatų, todėl yra nieko verti.
„Manau, kad esu vertas dėmesio kandidatas“, „Jūsų kompanijos siūlomas darbas atitinka mano kvalifikaciją“, „Esu tikras, kad mano praktinė patirtis ir studijų metu įgytos žinios leis profesionaliai atlikti Jūsų siūlomo darbo užduotis“ ir kt. – tai šabloninės frazės, pateikiamos daugelyje motyvacinių laiškų. Tačiau motyvacinis laiškas turi būti unikalus.
Rašydami motyvacinį laišką, vadovaukitės nuostata, kad Jūsų savybės turėtų būti apibūdintos taip, kad dauguma kitų kandidatų negalėtų tuo pačiu pasigirti. Nerašykite abstrakčių kalbų apie sąžiningumą, atsakingumą, darbštumą – jas deklaruoja visi, taigi darbdaviams tai nieko nebereiškia, atkreipia dėmesį darbo paieškos portalo CVbankas.lt projekto vadovas Tomas Toleikis. Akcentuokite tik darbdaviui reikalingas savybes bei unikaliai jas pagrįskite pavyzdžiais iš savo gyvenimo patirties.
Kuriant motyvacinį laišką, darbo skelbimas yra slaptasis ginklas – semkitės iš jo įkvėpimo. Tik skelbime darbdavys nurodo, ko nori iš kandidato. Išmokite tai perskaityti ir paskui atspindėti savo motyvaciniame laiške. Pradėdami rašyti motyvacinį laišką, pažiūrėkite į darbo skelbimą ir kiekvienam reiklavimui bei darbo pobūdžio elementui parašykite po atsakymą. Pavyzdžiui, kaip reikalavimas įvardintas darbštumas, parašykite, kad esate darbštus; kaip darbo pobūdis įvardintas klientų aptarnavimas, parašykite, kad turite klientų aptarnavimo patirties ir pan. Taip atsakę į visus darbo skelbimo reikalavimus, turėsite puikios ir unikalios medžiagos savo motyvaciniam laiškui.
Panaudokite kokį nors faktą apie įmonę ar jos pasiekimus ir parašykite, kodėl norite dirbti būtent toje įmonėje. Tai bus aiškus signalas darbdaviui, kad motyvacinis laiškas pritaikytas būtent jam. Išsiaiškinkite kuo daugiau apie darbo sritį, kurioje tektų dirbti. Aprašykite, su kokiais panašiais iššūkiais Jums jau teko susidurti gyvenime – tai bus didelis privalumas netgi darbo patirties neturinčiam žmogui.
Savo motyvaciniame laiške niekuomet nesiteisinkite, kad neturite reikiamos patirties ar įgūdžių. T. Toleikio teigimu, apie save reikia rašyti tik teigiamą informaciją: „Prisiminkite faktą, kad motyvaciniame laiške turite būti užtikrintas, kad paliktumėte gerą įspūdį“.
Motyvacinis laiškas, kaip ir CV, turi būti lengvai skaitomas, todėl jis rekomenduoja išskirstyti tekstą į pastraipas, jei įmanoma, tekstą netgi pateikti punktais, rašyti trumpais ir paprastais sakiniais. Svarbiausią informaciją galima netgi paryškinti. Taip pasieksite tikslą, kad darbdavys iškart atkreiptų dėmesį į esminę informaciją.
Kai būsite parengę savo CV ir motyvacinį laišką, parodykite juos kitiems – pasikonsultuokite su patyrusiais žmonėmis. Netgi su darbo ar darbuotojų paieška nieko bendra neturintys asmenys gali turėti Jums vertingų pastabų. Kuo daugiau žmonių parodysite, tuo Jums bus pasiūlyta daugiau idėjų, kaip patobulinti ir nepalikti klaidų.