Kas 13 minučių pasaulyje išsiskiria po vieną porą. Visuomenėje įprasta manyti, kad santuoka visada yra gėris, o skyrybos – blogis, ir pirmas klausimas, kuris užduodamas besiskiriančiai porai, visada skamba vienodai: kas atsitiko? Kiekviena pora į jį atsakys skirtingai.
Remiantis statistiniais duomenimis, poros dažniausiai išsiskiria po 6 – 9 santuokos metų, o „populiariausias“ besiskiriančių žmonių amžius yra 30 – 34 metai. Apie 40 proc. skyrybų įvyksta per pirmuosius penkerius santuokos metus, ir tik 12 proc. porų išsiskiria po 20 santuokos metų. Tačiau jei po pirmųjų penkerių santuokos metų skyrybų priežastimi dar gali tapti „nesuderinami charakteriai“, tai kur galima nesusiderinti ir ką galima iššvaistyti, kad pragyvenus 25 ar 30 metų, pripažintum, kad viskas yra baigta? Kartu su psichologe Svetlana Kravčenko panagrinėkime septynias pagrindines priežastis, dėl kurių žmonės išsiskiria po ilgų bendro gyvenimo metų.
Krizė
Ryškiausia asmeninė krizė būna vidurio amžiaus krizė. Ji ištinka tiek vyrus, tiek moteris, ir pasireiškia sulaukus maždaug 40 metų amžiaus. Tuomet pradedame kelti sau klausimus: kas aš esu? Ar aš gyvenu taip, kaip norėčiau? Kur aš einu? Ar esu su tinkamu partneriu?
Santuokinė neištikimybė
Ji griauna įvairiausio amžiaus partnerių santuokas, tačiau šį kartą aptarsime tik tą neištikimybę, kuri pasireiškia brandžiame amžiuje. Kartais žmonės, pasiekę finansinį stabilumą, turintys nuosavybės bei ilgalaikį partnerį, pradeda manyti, kad jų, prisidedančių prie šeimos gerovės, sutuoktinis nevertina, todėl bando rasti savo vertės patvirtinimą „iš šono“.
Kita vertus, neištikimybė brandžiame amžiuje dažnai būna kompensacinio pobūdžio. Dažniausiai sutuoktinių emocinis atšalimas tęsiasi jau seniai, ir neištikimybė tampa atvėsusių santykių pasekme.
Intelektinė arba dvasinė praraja
Emocinis perdegimas
Artėjant 20 – 30 metų bendro gyvenimo ribai, sutuoktiniai būna sukaupę tam tikrą negatyvų bagažą iš neišspręstų nuoskaudų, klaidų, nusivylimų ir abipusių kaltinimų. Kai kurie sutuoktiniai šios naštos nesureikšmina, bet kartais indas persipildo ir sprendimas išsiskirti atrodo vienintelė išeitis.
Užbaigti projektai
Labai dažnai sutuoktiniai santuoką išsaugo tik dėl to, kad augina vaikus. Tuomet vaikai užauga ir paaiškėja, kad šių dviejų žmonių daugiau niekas nesieja – jų „bendras projektas“ baigėsi. „Projektu“ gali tapti ir kiti sumanymai: paskolos išmokėjimas, sergančio giminaičio priežiūra, mokslas ir kt. Be to, rišančiu veiksniu gali būti šeimos finansinė gerovė. Paprastai brandos sulaukę žmonės jau turi butą, namą, automobilį ir troškimą pagyventi sau.
Savirealizacija ir nuovargis
Nauji jausmai
Meilei, kaip žinome, jokių amžiaus ribų nėra, todėl neretai vienas iš sutuoktinių įsimyli būdamas brandaus amžiaus. Pastaroji meilė gali būti stipresnė už pirmąją, todėl dažniausiai sprendimas priimamas naujų jausmų naudai.
Svarbu turėti galvoje, kad skyrybos nėra nei geros, nei blogos. Taip tiesiog nutinka. Bet kuri pora, o ypač ta, kuri kartu praleido daug metų, turi nuspręsti, ar skyrybos yra vienintelė galima išeitis, nes daugumą pirmiau aprašytų problemų galima išspręsti – rasti santykių rutinos priežastis, prisiminti puikius momentus, kurie privertė jus pamilti vienas kitą, papildyti įspūdžių atsargas, atnaujinti ar sukurti šeimos tradicijas ar tiesiog panorėti būti laimingiems kartu.