Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, į septintą dešimtį įžengę žmonės jaučiasi laimingesni ir labiau užtikrinti savimi nei dauguma pora dešimčių metų jaunesnių žmonių.
Kodėl taip yra? Deja, vieno atsakymo nėra, įtakos turi keli veiksniai. Kelių tyrimų duomenimis, štai šie dalykai turi įtakos:
Vyresnių žmonių psichinė sveikata geresnė
2016 m. buvo atliktas tyrimas, kurio metu tyrė 1 500 tiriamųjų fizinę, kognityvinę ir psichinę sveikatą.
Paaiškėjo, kad į trečią ir į ketvirtą dešimtį įžengę žmonės dažniau patyrė depresiją, nerimą, stresą ir jautėsi mažiau laimingi, lyginant su vyresniais tyrimo dalyviais.
Vienas iš tyrimo autorių, psichiatras Dilipas Jeste‘as interviu leidiniui „Time“ sakė, kad veikiausiai taip yra todėl, kad sulaukę vyresnio amžiaus žmonės labiau sugeba nekreipti dėmesio į kasdienius stresą sukeliančius veiksnius, taip pat yra išmintingesni, kas irgi padeda jaustis laimingesniems.
Bėgant metams jūsų gyvenimas greičiausiai tampa stabilesnis
Nieko stebėtino – juk praeityje lieka keblumų kupinas mokyklinis laikotarpis ir audringa trečia dešimtis. 2018 m. žurnale „Psychology Bulletin“ išspausdintas tyrimas parodė – sulaukus maždaug 60-ies, pasitikėjimas savimi stipriai padidėja. Tyrėjų nuomone, to priežastis – stabilesnis gyvenimas. Tuo metu žmonės būna užmezgę tvirtus santykius, darbe pasiekę ne vieno paaukštinimo ir padėję vaikams užaugti ir tapti nepriklausomais suaugusiais žmonėmis.
Kuo vyresni esame, tuo labiau džiaugiamės tuo, ką turime
Kaip dainuoja amerikiečių dainininkė Sheryl Crow dainoje „Sugerk saulę“ („Soak Up the Sun“), „svarbiausia ne turėti tai, ko nori, o norėti to, ką turi“.
Vieno tyrimo, cituojamo leidinyje „The Atlantic“, duomenimis, jaunesni tiriamieji laime vadino laikotarpius, kai išgyveno ekstazę, buvo apimti pakilios nuotaikos. Vyresni tiriamieji sakė, kad jaučiasi laimingi, kai yra ramūs, atsipalaidavę, o tai veikiau rodo pasitenkinimą tuo, kas yra čia ir dabar, nei džiūgavimą dėl to, kas laukia ateityje. Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad bėgant metams stipriau jaučiama sąsaja su žmonėmis, labiau išgyvenamos dabarties akimirkos.
Sulaukus vyresnio amžiaus, smegenų reakcija į neigiamas emocijas švelnėja
2004 m. atlikto smegenų tyrimo duomenimis, vyresnių individų vadinamoji migdolinė smegenų dalis (lot. amygdala), atsakinga už emocijas ir baimę, buvo mažiau aktyvi, matant negatyvius vaizdus. Tai reikštų, kad bėgant metams automatinė reakcija į neigiamų emocijų stimulus švelnėja.
Paminėtini dar keli aspektai. Daugelis tyrimų apie tai, kaip žmonės išgyvena laimę, rodo – laimės kreivė yra U formos: įžengus į trečią dešimtį laimės pojūtis būna aukšto lygio, sulaukus vidutinio amžiaus jis mažėja, o baigiantis septintam dešimtmečiui vėl šokteli. Kitaip tariant, stipriai laimę jaučiame ne vien tokio amžiaus, kai išeiname į pensiją. Minėti aspektai neapima visų teorijų apie senėjimą ir laimę, tai – tik dalis šios plačios temos tyrimų.
Egzistuoja paprasta tiesa – kiekvienas gali sustiprinti pasitenkinimo ar pasitikėjimo savimi pojūčius. Amžius lemia ne džiaugsmingumą, o veikiaus turimus įpročius (yra daugybė būdų išmokti jaustis laimingesniems).
Galiausiai tyrimas nieko vertas, ypač turint omenyje, kad daug žmonių senėjimą laiko labiau negaivia, nei pozityvia patirtimi. Tiesiog atsiminkite aprašytų tyrimų rezultatus, jei baiminatės didėjančio žvakučių skaičiaus ant gimtadienio torto.