Ir tai – dar ne viskas. Dauguma darbuotojų supranta, kad kvietimas atvykti į pokalbį nereiškia, jog būsite priimtas į darbą, ir mano, kad prieš pokalbį reikia pasistengti ir atlikti dar keletą darbų.
CV ir motyvaciniame laiške pateikta informacija – itin svarbu, nes būtent ji paskatina darbdavį pakviesti kandidatą į pokalbį arba iškart atidėti jo CV.
Tačiau po to, kai iš gyvenimo aprašyme pateiktų duomenų kandidatas išsirenkamas, svarbu net ir tai, kaip jis pasirodo, kalbėdamasis keletą minučių su darbdaviu telefonu, ir atvykęs susitikti akis į akį.
Tik 3 proc. darbuotojų teigia, kad eidami į pokalbį dėl darbo niekaip išskirtinai nesiruošia. Didžioji dalis kandidatų darbo paieškas laiko rimta užduotimi ir atlieka namų darbus. Darbuotojai pasidomi darbą siūlančios įmonės veikla, paieško atsiliepimų apie įmonę ar iš anksto apgalvoja galimus klausimus ir atsakymus, pasirūpina išvaizda, kad atrodytų reprezentatyviai, atskleidė darbo portalo CVbankas.lt atliktas tyrimas.
Vidutiniškai aštuoni iš dešimties kandidatų, eidami į pokalbį dėl darbo, pasistengia apsirengti oficialiau nei kasdien, kad sudarytų patrauklų darbuotojo įspūdį. Šiek tiek daugiau nei dešimtadalis darbuotojų teigia, kad kasdien ir taip rengiasi oficialiai, tad eidami pasikalbėti su potencialiu darbdaviu savo stiliaus nekeičia.
Dešimtadalis pripažįsta, kad į pokalbius dėl darbo eina apsirengę kasdieniais paprastais drabužiais.
Iš tyrimo rezultatų matyti, kad ieškant darbo kiekvienas žingsnis gali vesti sėkmės arba nesėkmės link. Todėl nuo CV išsiuntimo, pokalbio, kai suderinamas susitikimo laikas, iki pokalbio dėl darbo pabaigos verta kreipti dėmesį, kaip ir ką kalbate ir kaip atrodote – darbdavys vertina aspektų visumą ir iš jų renkasi tinkamiausią darbuotoją.