Laikraštis „The New York Times“ išpublikavo Mandy Len Catron istoriją. Ji pasakojo, kaip per kelias valandas įsimylėjo kolegą fakultete, su kuriuo tenorėjo atlikti eksperimentą – atsakyti į A. Arono klausimyną.

Jei M. L. Catron ir jos kolega jau buvo vienas kitą įsimylėję, nė vienas šito nesuvokė, kol neatsakė į 36 klausimą.

Kaip ir daugelis atradimų, „klausimynas, kuris gali paskatinti įsimylėti“ – laimingo atsitiktinumo vaisius.
1997 m. Stony Brook universiteto dėstytojas Arthuras Aronas tyrinėjo artimus žmonių santykius. Jis sugalvojo pratimą, kuris skatina suartėti du nepažįstamus žmones. Rezultatas pranoko visus lūkesčius. Viena iš „bandomųjų“ porų studentų po pusės meto susituokė. Jie buvo pirmieji ilgoje įsimylėjėlių eilėje.

Pamatyti naujomis akimis

A. Aronas suprato, kad iš dalies atskleidė meilės paslaptį: atvirumas, intymūs prisipažinimai sukuria aplinką, kurioje lengvai įsižiebia meilės liepsna. Tik su viena sąlyga: klausimynas sužadina meilę tik tiems, kurie jau pasirinko vienas kitą – pasąmoningai arba sąmoningai. Nieko stebėtino – žmonių pasąmonė atpažįsta ir pasirenka vienas kitą, belieka suteikti progą norui virsti jausmu.

Eksperimento metu paaiškėjo, kad klausimynas gali suvesti ne tik mylimuosius, bet ir draugus.

Po publikacijos „The New York Times“ įrodymų vis daugėja. Meilės, draugystės, susitaikymų... istorijų tiek, kad M. L. Catron rašo apie tai knygą „Projektas – meilės istorija“ („The Love Story Project“).
Psichoanalitikė Sophie Cadalen, konsultuojanti poras, knygos „Mylėti be instrukcijų“ autorė išsakė nuomonę apie šį klausimyną.

„Buvau suglumusi, – teigė ji, – nes į mažai klausimų sugebėjau greitai atsakyti. Buvo sunku pateikti trumpus atsakymus. Šis pratimas veiksmingas veikiausiai todėl, kad išmuša iš pusiausvyros. Verčia mus dvejoti, abejoti, rinktis... Bet juk mūsų asmenybę veikiausiai parodo ne atsakymai, o būtent klausimai. Klausimynas suteikia progą pastebėti akimirką, kai esame ypatingai arti tikrojo savęs.“

Pastebėti savo pažeidžiamumą

Psichoanalitikės nuomone, artimi santykiai užsimezga veikiau ne dėl intymių prisipažinimų, o dėl to, kad du žmonės parodo savo silpnumą. „Štai kodėl šis klausimynas veiksmingas ir jau esančioms poroms. Metams bėgant ima atrodyti, kad puikiai vienas kitą pažįstame, o tai žudo meilę“, – sakė ji.

Klausimai skatina mus pastebėti keistas, nežinomas žmogaus puses, mus nustebina partnerio atsakymai, jo daromos pauzės, emocijos. Jie sukelia mums netikrumo, būtent tai daro mus geidžiamais ir žadiną norą mumyse.
S. Cadalen ir M. L. Catron teigia, kad pratimas tik pažadina snaudžiantį ar nesuvoktą meilės jausmą, bet jo nesukuria. Laimė, meilės dar neišmoko kurti laboratorijoje.

Kaip atsakinėti į klausimus

Jums reikia maždaug valandos ramioje aplinkoje. Į klausimus atsakinėkite paeiliui. Kalbėkite atvirai, nerašykite, nekomentuokite parnerio atsakymų. Būkite kuo nuoširdesni. Klausimai palaipsniui darosi vis intymesni, tarp klausimų dalių galima daryti pauzes. Pabaigoje keturias minutes žiūrėkite vienas kitam į akis.

1 klausimų grupė:

1. Jei galėtumėte ką nors pasikviesti vakarienės (artimą žmogų, mirusį artimąjį, garsenybę), ką pasikviestumėte?
2. Ar norėtumėte būti garsus? Kokioje srityje?
3. Ar būna, kad prieš skambinant repetuojate savo repliką? Kodėl?
4. Kaip atrodytų jūsų „tobula diena“?
5. Kada pastarąjį kartą vienas / -a dainavote? O kokiam nors žmogui?
6. Jei gyventumėte 90 metų, o pastaruosius 60 metų reikėtų rinktis – pasilieki arba protą, arba 30-mečio kūną, ką rinktumėtės?
7. Ar turite slaptą nuojautą, kaip mirsite?
8. Išvardinkite tris bruožus, kuriuos turite ir jūs, ir jūsų partneris.
9. Už ką jaučiate didžiausią dėkingumą?
10. Jei galėtumėte, ką pakeistumėte savo auklėjime?
11. Per keturias minutes papasakokite partneriui savo gyvenimo istoriją taip išsamiai, kaip tik įmanoma.
12. Jei rytoj galėtumėte pabusti, turėdamas kokį nors gebėjimą, naują įgūdį, kas tai būtų?

2 klausimų grupė

13. Jei stebuklingas kristalas atskleistų jums tiesą, ką norėtumėte sužinoti?
14. Ar yra kas nors, ką seniai svajojate padaryti? Kodėl iki šiol to nepadarėte?
15. Koks didžiausias pasiekimas jūsų gyvenime?
16. Kas draugystėje jums vertingiausia?
17. Koks jums brangiausias prisiminimas?
18. Koks baisiausias jūsų prisiminimas?
19. Jei žinotumėte, kas po metų mirsite, ką pakeistumėte savo gyvenime? Kodėl?
20. Ką jums reiškia draugystė?
21. Koks meilės ir švelnumo vaidmuo jūsų gyvenime?
22. Išvardinkite partneriui jo teigiamas savybes (pasakykite penkis bruožus).
23. Ar jūsų šeimoje santykiai šilti ir artimi?
24. Kokius jausmus kelia jūsų santykiai su motina?

3 klausimų grupė

25. Kiekvienas parašykite po tris teiginius, kurie tiktų jums abiem. Pavyzdžiui: „Šiuo metu abu jaučiame...“
26. Pratęskite frazę: „Norėčiau, kad būtų žmogus, su kuriuo galima...“
27. Jei ketintumėte tapti savo partnerio artimu draugu, ką jam papasakotumėte? Ką, jūsų nuomone, jis turėtų žinoti apie jus?
28. Papasakokite partneriui, kuo jis jums patinka. Sakykite tiesiai, tokius dalykus, kurių negalėtumėte pasakyti atsitiktiniam žmogui.
29. Papasakokite partneriui apie nemalonią situaciją ar nesmagų momentą iš savo gyvenimo.
30. Kada paskutinį kartą verkėte, matant kokiam žmogui? O vienas?
31. Papasakokit savo partneriui, ką jame (joje) vertinate.
32. Kokia tema, jūsų nuomone, yra pernelyg rimta, kad apie ją būtų galima juokauti?
33. Jeigu šiandien iki dienos pabaigos turėtumėte mirti, su niekuo nepasikalbėję, dėl kokio nepasakyto dalyką labiausiai gailėtumėtės? Kodėl šito dar nepasakėte?
34. Tarkime, sudegė jūsų namas. Išgelbėjus artimuosius ir gyvūnus, dar turite laiko įbėgti ir ką nors išgelbėti nuo ugnies. Ką paimtumėte? Kodėl?
35. Kokio šeimos nario mirtis jus labiausiai sukrėstų? Kodėl?
36. Papasakokite apie asmeninę problemą ir paklauskite partnerio, ką jis tokiu atveju darytų. Paskui paklauskite, ką jis galvoja apie jūsų jausmus šios problemos atžvilgiu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją