Pasirodo, gebėjimas orientuotis vietovėje skiriasi nuo miego įpročių – kai kuriems žmonėms iš tiesų būna sunku suprasti savo buvimo vietą bei nustatyti kryptį, kuria jie turėtų eiti. Mokslininkai mano, kad žmones galima suskirstyti į dvi grupes: tuos, kurie tiksliai žino, kur jie yra ir kaip patekti ten, kur jiems reikia, ir tuos, kuriems sunku orientuotis erdvėje.

Vienas iš būdų, kuriais mokslininkai vertina navigacijos gebėjimus, yra prašymas parodyti neregimą vietą arba, dar sunkiau, įsivaizduoti, kad tu esi kitoje vietoje ir nurodyti kryptį į trečiąją vietą. Tai, jog vieniems žmonėms atlikti šią užduotį sekasi geriau nei kitiems, matyti iš karto, rašo „Scientific American“.

„Tobulų žmonių nebūna, tačiau yra tokių, kurie suklysta tik vienu [krypties] laipsniu, o tai yra neįtikėtinas tikslumas“, – sako Templio universiteto Filadelfijoje kognityvinė psichologė Nora Newcombe, tyrinėjanti žmonių navigacinius gebėjimus. Tačiau kiti, paprašyti parodyti kryptį, bando ją tiesiog atspėti: „Jie tikrąja to žodžio prasme neturi jokio supratimo, kur kas nors yra“.