Per pokalbį kandidatai turi būti pasitempę, pristatyti save darbdaviui taip, kad šis nesuabejotų, jog iš daugybės kandidatų būtent tas konkretus asmuo yra tinkamiausias. Dauguma (apie 70 proc.) darbo ieškančiųjų teigia, kad pokalbiai dėl darbo verčia juos jaustis neramiai, jaudintis, netgi bijoti, rodo darbo paieškos portalo CVbankas.lt atliktos apklausos rezultatai.
Darbuotojai pripažįsta, kad ypač neramu tuomet, jei apskritai neturi darbo arba labai nori užimti siūlomą poziciją. Kai labai reikia gauti darbą arba kai labai to tikimasi, pasak respondentų, įtampa tik dar labiau auga, puoselėjama dar daugiau vilčių. Kartu su įtampos augimu didėja nerimas, kuris neretai pakiša koją sklandžiam bendravimui su darbdaviu – kandidatai prisipažįsta, jog nervinimasis, nepasitikėjimas savimi ar per didelis stresas neleidžia atsiskleisti, pristatyti savęs darbdaviui taip, kaip galėtų, jei jaustųsi atsipalaidavę ir užtikrinti.
Nors dauguma teigia, kad stresas – nuolatinis palydovas, dalyvaujant pokalbiuose dėl darbo, tačiau teigia, kad yra tam tikrų būdų, kaip su ta nejaukia būsena kovoti. CVbankas.lt apklausos dalyvių nuomone, dažniausiai įtampa dingsta, kai pamatai, su kokiu žmogumi teks bendrauti. Sunkiausias ir daugiausia nerimo keliantis yra laikotarpis iki pokalbio pradžios, o susipažinęs, su kokiu žmogumi kalbėsiesi, jau nusiramini.
Taip pat, respondentų teigimu, padeda išankstinis pasidomėjimas, kokia įmonė siūlo darbą, kokia jos veiklos specifika, darbo principai, atsiliepimai. Būtina iš anksto apgalvoti galimus darbdavio klausimus ir atsakymus – tai per pokalbį padės jaustis labiau užtikrintam, nepasimesti.
Likusieji maždaug trečdalis CVbankas.lt respondentų teigia, kad prieš pokalbį dėl darbo jaučiasi ramiai ir visiškai nesijaudina. Pasak jų, reikia suprasti, kad pats darbdavys yra suinteresuotas ne sukritikuoti kandidatą, o pasistengti, kad kandidatas galėtų atsiskleisti, nes darbdavio tikslas –susirasti tinkamiausią darbuotoją.