Nei draugas, nei priešas
„Biblijoje rašoma, kad kuklumas – viena krikščioniškų žmogaus dorybių, atidariusi dangaus vartus, – šypsosi psichologė Sima Dirvelytė. – Kuklumas turi sinonimą – drovumas. Griežtos ribos tarp šių charakterio savybių nėra, jie giminingi, galima sakyti: kuklumas – mažas drovumo vaikelis. Ir vis dėlto jie reiškia ne tą patį.“
Tikras kuklumas – pripažinti kitą žmogų sau lygiu, gerbti jį ir būti pasiryžusiam be jokių išlygų jam padėti. Biblijos išmintis moko: mylėk artimą kaip pats save. Jei nemyli, nevertini savo unikalumo, tai ir kuklumas praranda prasmę. Drovumas siejamas su nerimu, jauduliu, savęs, savo gebėjimų, darbo rezultatų ir kitų pasiekimų nuvertinimu.
Ar šios savybės geros, turi spręsti pats žmogus: jei jos netrukdo gyventi visaverčio gyvenimo, bendrauti, tobulėti, viskas gerai! Pavyzdžiui, jei kuklaus darbuotojo darbo kokybė auga, jis aktyvus, priima puikius sprendimus, o jo atlyginimas, palyginti su kitais kolegomis, kyla labai mažai arba visai nedidėja, bet jam gerai – jaudintis nereikia. Tačiau jei kuklumas pradeda trukdyti savigarbai, šį bruožą galima vertinti kaip neigiamą.
Viena iš baimės rūšių
Drovumas paprastai pasireiškia socialinėse situacijose kaip nejaukumas, pernelyg didelis jaudulys, socialinė fobija.
„Tai viena iš baimės rūšių, kaip ir aukščio ar vorų baimė. Tik jos pasekmės kur kas skaudesnės! Bijodamas aukščio žmogus tiesiog nelipa aukštai, o štai neįveikiamas drovumas gyvenimą gali tiesiog suparalyžiuoti – paveikti visas sritis: darbą, karjerą, bendravimą, mokslus – sužlugdyti asmenybę! Bijančiam viešai kalbėti žmogui sunkiau susirasti darbą, naujų draugų, sukurti šeimą, siekti karjeros. Pradžioje drovumas gali pasireikšti tik kaip socialinė baimė, paskui kaip psichologinis sutrikimas ir galiausiai išsivystyti į rimtą ligą“, – perspėja specialistė.
Drovumas dažnai susijęs ne tik su psichologiniu, bet ir su fiziniu diskomfortu: žmogus parausta, pradeda prakaituoti, drebėti, sutrinka kalba, ima svaigti galva, kartais net trumpam netenkama realybės nuovokos. Tai įprasti streso požymiai, natūrali organizmo reakcija į jį: pakyla kraujospūdis, įkaitęs nuo įtampos organizmas ima vėsintis, tad pradeda pilti prakaitas, be to, ramybės neduoda mintys: „apsikvailinau“, „esu netikęs“, „esu nepatrauklus“...
Kaip paslėpti nerimą?
Socialinis nerimas išnyksta, kai žmogus jį išgyvena: ilgiau ir dažniau patekdamas į keblias situacijas jis įgauna pasitikėjimo savimi, randa savitų būdų, kaip nekreipti dėmesio į perdėto drovumo pasireiškimus. Štai kelios gudrybės, kaip paslėpti išorinius drovumo požymius.
Kvėpavimas. Jei pajutote, kad sutriko kvėpavimas, susikaupkite ir mintyse kartokite: „Įkvėpti – iškvėpti, įkvėpti – iškvėpti!“ Pagal šį ritmą pasistenkite sureguliuoti kvėpavimą. Nesijaudinkite, kad praleisite dalį pokalbio – atgavę orą, kartu ir balsą, paprašykite patikslinti informaciją.
Klausa. Kai kada nuo pernelyg didelio drovumo suprastėja klausa ir žmogus tik linksi galva, šypsosi. Tai trikdo pašnekovą, atrodo įtartinai, tad derėtų retsykiais nustebti: „Nejaugi?“, ar pasidžiaugti: „Puiku!“, arba pašnekovo paprašyti pakartoti sakinį.
Gurgimas pilve. Nebandykite sklindančių garsų nutildyti sulaikę kvėpavimą, susiraitę kėdėje ar pradėję itin garsiai kalbėti. Atsipalaiduokite, lygiai kvėpuokite ir pasistenkite gurgimą užmiršti. Prieš eidami į svarbų susitikimą lengvai užkąskite.
Kalba. Jei savimi nepasitikite, geriau nieko nekalbėkite: tyla – gera byla! Tačiau jei jaučiate, kad pasisakyti visgi teks, kalbėkite lėtai, apsvarstykite kiekvieną žodį.
Rankos. Susijaudinimą išduoda neramios rankos: pirštai lygina drabužius, suka plaukų sruogą ar sagą. Šiuo atveju rankose geriausia laikyti puodelį su kava, lazdelę arba rašiklį ir per pokalbį bloknote pasižymėti pastabas – pašnekovui sudarysite itin teigiamą įspūdį.
Būtina treniruotis
Minėtos gudrybės padės paslėpti socialinį nerimą, bet norint jį įveikti reikia uoliai dirbti su savimi, treniruotis.
Kasdien viešose vietose pakalbinkite bent du tris nepažįstamus žmones. Tam idealiai tinka parduotuvių konsultantai, pardavėjai. Užduokite įvairius klausimus ir jei ko nors nesupratote, nesivaržykite klausti dar kartą: informuoti pirkėjus – jų darbas.
Įsivaizduokite, kad turite be priekaištų suvaidinti tam tikrą vaidmenį. Jei žinote konkrečią situaciją, pavyzdžiui, pokalbis dėl darbo, paprašykite su jumis kartu pažaisti draugę ar vyrą. Ir nenuliūskite, jei pirmasis blynas bus prisvilęs: ieškant darbo apie 30 pokalbių su darbdaviais – visiškai normalu!
Įsipareigokite globoti už jus kur kas drovesnį žmogų. Padėdami jam tapsite drąsesni.
Renginyje suraskite savimi pasitikintį, drąsų žmogų, atidžiai stebėkite ir pabandykite jo manieras, žodžius pritaikyti sau.
Išmokite ką nors įdomaus, nauja: linksmų istorijų, groti gitara, šokti, skaitykite žurnalus, domėkitės meno, mados ar politikos naujienomis – progai pasitaikius netylėkite, išsakykite savo nuomonę.
Ypatinga drovumo rūšis: pokalbis telefonu. Treniruokitės susirinkdami telefonu informaciją apie parduotuvių asortimentą, grožio ar buitines paslaugas. Atsipalaiduokite, būkite ramūs – juk padėti telefono ragelį ar nuspausti mygtuką galite bet kurią akimirką. Ir nesvarbu, kokią nuomonę apie jus susidarys pašnekovas – jis gi nei jus mato, nei pažįsta!
Lyderis – kaip cukrus
„Senais laikais drovumas ir kuklumas buvo laikomi gero auklėjimo, mandagumo ir aukštos kultūros požymiu“, – sako Sima Dirvelytė ir pastebi, kad šiandien kukliems ir droviems žmonėms nelengva – laimi tas, kuris šių charakterio savybių nepuoselėja.
Prof. dr. Tadas Sudnickas, Lyderystės akademijos prie Mykolo Romerio universiteto steigėjas, pastebi, kad drovumas labiau sietinas su baime, kuri sudaro kliūtis sėkmingai savirealizacijai, o kuklumas iš esmės pagirtina savybė. Ar ji priimtina lyderiui?
„Pirmiausia atsakykite, ar jūs juo norite būti? – paragina T. Sudnickas. – Lyderiai – tai ne veidai ant blizgių žurnalų viršelių. Tai žmonės perlaužtais nugarkauliais, gulintys patvoriuose – žmonės, kurie nenaudodami administracinių resursų patys rizikuoja, savo pavyzdžiu, užsidegimu, drąsa įkvepia ir paskui save veda pasekėjus – juose jų jėga! Lyderis – kaip cukrus, ištirpsta kituose.“
Profesorius pastebi, kad lyderiai nesureikšmina to, ką padarė, atvirkščiai – sumenkina savo nuopelnus ir pasiekimus.
„Prisiminkite Martiną Liuterį Kingą, Mahatmą Gandį, – pateikia pavyzdžių T. Sudnickas. – Kokie šie žmonės buvo kuklūs, paprasti, bet kokie reikšmingi jų darbai. Mūsų tauta taip pat turi lyderių: prieš 20 metų kovojant dėl laisvės buvo žmonių, įkvėpusių savo pavyzdžiu kitus, vedusių mases į kovą dėl laisvės. Beje, mažesniu ar didesniu lyderiu skirtingose srityse gali būti kiekvienas – tereikia būti drąsiam, ryžtingam, nebijoti pavojų ir atsakomybės. Kuklumas tam netrukdo.“
Viskas priklauso nuo auklėjimo
Livija Gradauskienė
Žurnalistė, radijo ir televizijos laidų vedėja
Žmogaus charakterį turi sudaryti skirtingų savybių kompleksas: jei kurios trūksta, atsiranda silpna vieta. Manau, drovumas ir kuklumas taip pat reikalingi. Geros šios savybės ar blogos, priklauso nuo konkretaus asmens ir kaip jos pasireiškia.
Šiek tiek drovumo tinka visiems, bet kai jis ganėtinai perdėtas, trukdo žmogui realizuoti save, sukuria kompleksus. Kuklumas – ne bloga charakterio savybė. Ji rodo asmens kultūringumą, išsiauklėjimą, taktą.
Negaliu pasakyti, kad vaikystėje, paauglystėje buvau labai drovi ar kukli – tiesiog mane auklėjo būti tokią. Man nebuvo sunku padeklamuoti eilėraštį, padainuoti, bet niekada nebuvau iš tų, kurie veržėsi „ant taburetės“.
Besimokydama muzikos mokykloje pripratau prie scenos, pasirodymų, todėl dabar neturiu nei kameros, nei scenos baimės. Ir drovumo, ir kuklumo manyje yra tiek, kad netrukdo gyventi ir dirbti. Beje, dirbant dažnai tiesiog nėra kada mąstyti: darai arba ne. Mano darbas reikalauja ryžtingų sprendimų ir laiko svarstyti nėra.
Tikiu, kad tai, kokie esame, priklauso ne tik nuo genų – labiau tai lemia auklėjimas. Štai mano karta buvo auklėjama kitaip nei šiuolaikinis jaunimas: išsišokti, prieštarauti suaugusiajam, pulti aiškinti savo nuomonę, jei tavęs niekas neklausia, buvo negražu, nepadoru, tiesiog nekultūringa. Viena vertus, mus auklėjo būti mandagius, bet kartu gniuždė pasitikėjimą savimi.
Laikai pasikeitė, atsirado naujų dalykų, tad kitokie ir vaikai, jaunimas. Atgavome laisvę, deja, šiandien ne visi supranta, kas yra pagarba, supratimas, tolerancija. Vaikai dabar – „asmenybės“, kurios kartais leidžia sau per daug, nejaučia jokios atsakomybės už savo žodžius, veiksmus, pamiršta elementarią pagarbą suaugusiajam. Viskas priklauso nuo ugdymo.
„Apsišlipsuoti“ neverta
Jurgis Gimberis
Humoristas, satyrikas, prozininkas, įsimintiniausias 2011 metų Kauno menininkas
Kuklumas ne visur reikalingas ir ne visur yra į sveikatą. Tačiau „apsišlipsuoti“ taip pat neverta: keturios premijos – puiku, malonu, bet aš jų nesureikšminu, tai ne avansas, o jau išnaudotas dalykas – rytoj turiu gyventi ir užsidirbti. Būti kukliam menininkų pasaulyje gal ir neverta, kita vertus, menas – ne sportas, čia varžytis ne itin reikia, tad užtenka gerai, su meile dirbti ir būsi pastebėtas.
Iš prigimties turbūt esu ne tiek kuklus, kiek gal pernelyg drovus, baikštus žmogus. Ko gero, tai neigiama savybė... Bet ji atsirado kaip savisauga: paauglystėje vienu metu nustojau augti, paskui vėl kažkiek ūgtelėjau – dabar esu XIX a. vidutinio europiečio ūgio, bet anuomet, paauglių amžiuje, tokie dalykai buvo „mirtini“... Pripratau.
Net nežinau, iš kur turiu nedidelį „Matrosovo sindromą“: bendrame susiėjime, kolektyve, kai nieks nesiima iniciatyvos, galiu ryžtis daug kam... Tam, kas gyvybei nepavojinga! Tiesa, visuomet pirma pagalvoju, paskui darau. O štai mano uošvė gali pulti vytis nusikaltėlį, rizikuoti savo gyvybe – ji tik paskui pagalvoja, kas būtų, jei būtų... Esu realistas, tad mano kuklumas – realiai įvertintos aplinkybės.
Testas
Ar esate kuklus?
Į pateiktus teiginius atsakykite „taip“ arba „ne“.
А dalis
Jei vakarėlyje jūsų apdaras ryškiai išsiskiria iš kitų žmonių, jaučiatės nejaukiai.
Įsižeisite, jei kas perskaitys jūsų dienoraštį ar asmeninę korespondenciją.
Vengiate ką nors pasikviesti kartu papietauti, nes bijote, kad žmogus atsisakys.
Pakviestas dalyvauti nežinomame renginyje greičiausiai atsisakysite.
Pavėlavę į susirinkimą bijote įeiti į patalpą – visų žvilgsniai vienu metu nukryps į jus.
Kalbėdami prieš auditoriją negalite atplėšti akių nuo teksto, net jei jį ir mokate mintinai.
Vakarėlyje ar šokiuose ramstote sienas, nes manote, kad esate ne itin patrauklus, nemokate grakščiai judėti.
Vengiate pasakoti anekdotus ar linksmas istorijas – pastebėję, kad jūsų įdėmiai klauso, sutrinkate ir pamirštate, apie ką kalbėjote.
B dalis
Jei ant kažko pykstate, visada leidžiate tai suprasti.
Mėgstate viešose vietose rodytis madingai ir elegantiškai apsirengę.
Noriai dalyvaujate varžybose, nesvarbu, ar esate puikiai joms pasirengę, ar ne.
Jei kažko nesuprantate, nesidrovite aiškintis tol, kol tampa viskas aišku.
Paplūdimyje ar baseine nesivaržote dėvėti maudymosi kostiumą.
Kai šokiuose ar sporto klube treneriui reikia partnerio kažką pademonstruoti, visada tikitės, kad išsirinks būtent jus.
Jums patinka girdėti malonius atsiliepimus apie save ir savo darbą.
Tapę pokštų objektu, niekada nesupykstate ir juokiatės kartu su kitais.
TESTO rezultatai
Suskaičiuokite teigiamus A dalies ir neigiamus B dalies atsakymus, sudėkite gautus skaičius ir sužinokite, ar esate kuklus.
Nuo 14 iki 16 taškų. Jūs labai kuklus. Per daug sureikšminate tai, ką kiti mano apie jūsų figūrą, išvaizdą, intelektą arba bendravimo įgūdžius. Laikas tapti nepriklausomam ir garbingai ginti savo nuomonę!
Nuo 10 iki 13 taškų. Aplinkinių nuomonė jums svarbi ir tai kartais gali tapti nemalonumų priežastimi. Reikia išmokti atsipalaiduoti, tuomet pavyks atsikratyti baimės būti nepripažintam visuomenėje.
Nuo 7 iki 9 taškų. Kuklumas – viena iš jūsų charakterio savybių, kurią jums neblogai sekasi valdyti. Peržiūrėkite dar kartą klausimų sąrašą, kad atrastumėte silpniausią savo vietą: intelektas (atsakymai „taip“ į 2 ir 6; „ne“ į 12 ir 15), išorė (atsakymai „taip“ į 1 ir 5; „ne“ į 10 ir 13); socialinė padėtis ( atsakymai „taip“ į 3 ir 8; „ne“ į 9 ir 16); fiziniai duomenys („taip“ į 4 ir 7; „ne“ į 11 ir 14).
Nuo 3 iki 6 taškų. Gyvenime ryžtingai einate savo keliu, bet jums įdomi ir aplinkinių nuomonė. Tai optimalus sprendimas!
Nuo 0 iki 2 taškų. Kitų nuomonė jums visai neįdomi. Plaukiate savo kryptimi nesidairydami į šalis, į aplinkinius žiūrėdami šaltai ir abejingai. Šiek tiek dėmesio kitiems jūsų gyvenimą padarytų įdomesnį ir lengvesnį.