Kada šis liūdesys susilaukus vaikelio tampa rimta grėsme moters psichinei sveikatai, ir ko tuomet reikėtų imtis, kalbamės su psichoterapijos ir psichoanalizės centro „Asmens sveikatos klinika“ gydytoju psichiatru, psichoterapeutu Edgaru Čiūru.
– Sakykite, kas vis tik yra ta pogimdyvinė depresija ir kaip įsitikinti, kad tai – jau ji?
Pogimdyvinės depresijos nereikėtų painioti su pogimdyvine melancholija, vadinamuoju „baby blues“, kuriai būdingi panašūs simptomai į depresijos, tik šie nebūna tokie stiprūs ir nesutrikdo asmens funkcionavimo. Paprastai pogimdyvinė melancholija prasideda savaitę po gimdymo ir gali tęstis apie 2–3 savaites, ji praeina savaime. Šiai būsenai būdinga, kad pasireiškia nuotaikos svyravimai, dirglumas, nerimas, sunkumas susikaupti, nemiga, verksmingumas.
– Kas sukelia pogimdyvinę depresiją? Kada ji aplanko moteris? Gal yra kokių prevencijos būdų?
– Kaip gydytis diagnozavus pogimdyvinę depresiją?
– Pastebėjus, kad jaučiatės blogai, svarbu kreiptis pagalbos į specialistą, su kuriuo bus galima rasti geriausią gydymo būdą. Esant depresijai svarbu laikytis miego „higienos“, tai tyra, pakankamai miegoti, sveikai maitintis. Žinoma, jog buvimas gamtoje padeda jaustis geriau, mažina nerimą, todėl atsižvelgiant į gydytojų rekomendaciją, reikėtų stengtis kuo daugiau judėti, būti gamtoje. Labai svarbu bendrauti, kalbėtis su artimais žmonėmis, draugais. Vengti alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų. Esant depresijai taikomas ir gydymas psichoterapija, o esant sunkiai ar vidutinio sunkumo depresijai gali būti skiriamas ir medikamentinis gydymas.
– Ką gali padaryti artimieji, jeigu sužino, kad neseniai pagimdžiusią moterį ištiko pogimdyvinė depresija?
– Ar ši depresija gali kartotis, ji jau visam gyvenimui?
– Jeigu depresija nebus laiku gydyta, ji gali užsitęsti ir tapti lėtine. Ateityje depresijos epizodai taip pat gali pasikartoti. Vis tik tinkamai gydantis tokia rizika gerokai mažesnė. Pirmiausia, žinoma, nuoširdžiai linkiu nesusirgti pogimdyvine depresija. Jei jau susergama – būtinai kreiptis pagalbos. Ir žinoti, kad tinkamai gydantis tokia būsena – laikina. Išsigydžius sugrįš adekvatus situacijos vertinimas ir, žinoma, džiaugsmas.