„Vaikams iki trejų metukų grybų duoti negalima, - sako gydytoja R.Bartkevičiūtė. - Jie netinka mažųjų skrandukams - nei kepti, nei džiovinti, nei kaip nors kitaip paruošti”. Aišku, nieko nenutiks, jei toks pipiriukas iš tėvelių lėkštės nugvelbs vieną kitą grybą. Tačiau jei jų prisivalgys daug, gali kilti bėdų. Mat grybai yra labai sunkiai virškinami. Tiesa, apvirti ir trinti yra lengviau virškinami ir jų paragauti gali ir vaikai, kuriems dar nėra trejų metų. Gal pastebėjote, kad kai kuriose kūdikiams skirtose tyrelėse taip pat yra grybų, tik labai mažai. Ir tokias tyreles mažylis, jei tik mėgsta, gali valgyti.
Grybų puota
Vyresniems vaikams tinka tas pats maistas kaip ir suaugusiesiems. Tačiau, pasak gydytojos R.Bartkevičiūtės, galioja nerašyta taisyklė, kad vienus maisto produktas galima dažnai valgyti, o kitus saikingai. Jei vis dėlto surengiate namie tikrą grybų puotą, pasistenkite, kad mažieji nepersivalgytų.
Beje, grybai - išties skanus maistas, tačiau tinka valgyti tik pirmoje dienos pusėje. Antraip skrandis bus priverstas dirbti visą naktį ir nakties košmarai garantuoti. Jei jūsų trejų metukų ar vyresnio vaikučio skranduko veikla sutrikusi, verčiau neduokite grybų. Jie netinka ir tiems mažiesiems, kurie sirgo arba serga inkstų, širdies ar kraujagyslių ligomis.
Kaip ruošti grybus?
Grybai labai greitai genda, todėl reikia ilgai nedelsiant nuvalyti ir apvirti. Aišku, verdant dalis mineralinių medžiagų ir vitaminų patenka į nuovirą (kurį reikia išpilti), tačiau vis tiek net ir apdorotas grybas yra vertingas maisto produktas. Džiovinti grybai kartais yra nepakeičiami maisto pagardai. Ypač džiovinti baravykai, kurie tinka ir prie mėsos patiekalų, ir į sriubas. Aišku, džiovinami jie praranda dalį savo maisto savybių, tačiau valgydami įvairų maistą ir taip sukaupiame mums reikiamų medžiagų. Beje, gydytoja R.Bartkevičiūtė sako, kad grybų sultiniai tinka nevalgiems vaikams, mat jie gerina apetitą. Bet ir vėl svarbu, kad vaikas nepersivalgytų grybienės ir kuo rečiau jos skanautų.
Jei apvirtų grybų iškart neiškepate, galite drąsiai juos užšaldyti. Tačiau jų negalima kartą atšildytų ir vėl užšaldyti. Todėl grybus užšaldykite nedidelėmis porcijomis.
Konservuoti ir marinuoti grybus galima stikliniuose arba moliniuose induose, tačiau juos reikia palikti atvirus. Džiovintus, priešingai, laikykite stiklainiuose arba dėžutėse su sandariais dangteliais.
Grybų nepirkite turguje
Prieš keliolika metų grybus buvo rinkti pavojinga dėl to, kad jie tarsi kempinės sugeria radioaktyviąsias medžiagas. Tačiau, pasak gydytojos, mūsų miškuose yra tiriamas grybų radioaktyvumas ir nustatyta, kad Lietuvoje surinktieji nėra pavojingi. Tačiau nepirkite jų iš nežinomų asmenų, mat neaišku, iš kur tie grybai yra atvežti ir kiek laiko buvo laikomi neapdoroti. Apskritai grybus saugiausia pirkti prekybos centruose. Taip būsite tikri, kad neįsigijote kokio nors nuodingo, bet į gerą panašaus grybo.
Jei mėgstate patys grybauti, rinkite tik jums gerai pažįstamus grybus. Jei išsirengę į mišką paiškylauti aptinkate grybų, o su savimi neturite pintinės ir sudedate juos į polietileno maišelius ar plastmasinius kibirus, atminkite, kad taip laikomos šios miško gėrybės genda dar greičiau, ir jokiu būdu nelaikykite neapdorotų ilgiau nei kelias valandas.
Apsinuodijimo požymiai
Atrodo, kad pažįstame grybus. Tačiau kasmet vis dar pasitaiko jais apsinuodijusių žmonių. Dažniausiai dėl to, kad jie supainiojo nuodingus grybus su gerais. Net ir šiais galima apsinuodyti, jei jie buvo netinkamai laikomi ir apgedo. Apsinuodijimas grybais gali būti labai pavojingas, todėl nesistenkite gydytis pati ar savarankiškai gydyti savo mažylio. Jei vaikas valgė grybų, o po kelių valandų jam tapo silpna, pradėjo vemti, ėmė svaigti galva ar pakilo temperatūra, būtina kviesti greitąją pagalbą. Kadangi grybai yra sunkiai virškinami, vaikui gali skaudėti pilvuką jų prisivalgius. Kokių požymių neturėtų būti.
Kuo jie naudingi?
Grybai yra maistingi, turi tinkamų mūsų ir vaikų organizmui maisto medžiagų, baltymų, B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų (fosforo, geležies, cinko, jogo, magnio ir t. t.) ir pan.
Sakoma, kad pats vertingiausias yra baravykas. Iš tiesų šis grybų karalius turi daugiau baltymų nei jautiena ar žuvis. Baravykai auga gegužės-lapkričio mėnesiais po pušimis, eglėmis, beržais, ąžuolais. Iki šiol rastas didžiausias baravykas svėrė 2,9 kg.
Nepaprastai skanūs ir vertingi grybai yra voveraitės. Jos auga birželio-spalio mėnesiais pušynuose, eglynuose. Jos beveik nekirmija. Voveraitės vartojamos šviežios, džiovintos, sūdytos, sumaltos, šaldytos. Jauna voveraitė vitamino B turi daugiau už baravyką ar ūmėdes.
Raudonviršis. Auga birželio-spalio mėnesiais drebulynuose arba kituose miškuose, bet tik po drebulėmis. Labai skanus šviežias, džiovintas, sūdytas, marinuotas.
Dažnai renkami ir kazlėkai. Šeimininkės mėgsta juos pakepti arba marinuoti ir žiemą patiekti prie mėsos patiekalų. Kazlėkai auga nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens pušynuose, ypač jaunuose. Seni, minkšti kazlėkai valgyti netinka.
Atsiminkite
grybai, ypač jų kotai, yra sunkiai virškinami;
vaikams iki trejų metų grybai nerekomenduojami;
vaikų skrandukai lengviau suvirškins smulkintus ir trintus grybus;
vakarais patys nevalgykite jų ir neduokite vaikams;
nepirkite grybų iš nepažįstamų asmenų;
rinkite tik labai gerai pažįstamus grybus;
jie greit genda, todėl būtinai iškart juos paruošti (nuvalykite ir apvirkite);
grybuose yra daug vertingų medžiagų, tačiau vaikams jų duokite ne per dažnai;
grybų sultiniai skatina apetitą.