Jie pyksta, nes kažkas kažkada sugriovė jų pasitikėjimą ir galbūt net neatsiprašė. Kartais juos labiau žeidžia ne įvykęs barnis, bet faktas, kad jie nesulaukė atsiprašymo. Kita vertus, kartais jiems atrodo, kad žodžio „atleisk“, kurį išgirdo, negana.

Tad ar atsiprašymai yra ko nors verti?

Psichologai nutarė išsiaiškinti, ką žmonės mano apie atsiprašymo poveikį ir kaip jaučiasi, kai jų atsiprašoma.

Dalyviai turėjo žaisti „pasitikėjimo žaidimą“ su kitu dalyviu (vienu iš eksperimento vykdytojų). Jiems buvo duota pinigų (10 dolerių) ir pasakyta, kad jei jie patikės šiuos pinigus savo partneriui, suma bus patrigubinta (30 dolerių). O tada jau partneris nuspręs, kiek pinigų jis norės grąžinti. Daugelis dalyvių manė, kad būtų sąžiningiausia, jei partneris, gavęs 30 dolerių, jiems duotų pusę sumos (15 dolerių).

90 proc. dalyvių davė partneriams gautuosius 10 dolerių, bet partneriai jiems grąžino tik 5 dol. Tada dalyviai buvo paprašyti įsivaizduoti, kaip jaustųsi, jei partneris prisipažintų pasielgęs nesąžiningai. Vėliau partneriai atsiprašė, bet dalyviai nesijautė taip gerai, kaip manė besijausią. Be to, dalyviai, kurie teigė, kad sulaukę atsiprašymo vėl pasitikės savo partneriu, vėliau, jau sulaukę atsiprašymo, juo pasitikėjo kur kas mažiau, nei įsivaizdavo.

Kodėl taip nutiko?

Kai kas nors sugriauna pasitikėjimą ir neatsiprašo, jūs jaučiatės blogai ir dėl to, kad buvo sugriautas jūsų pasitikėjimas, ir dėl to, kad jūsų neatsiprašė. Kai jūsų mintys ima suktis tik apie atsiprašymą, jūs pradedate manyti, kad atsiprašymas smarkiai pagerintų jūsų savijautą.

Deja, sulaukę atsiprašymo jūs vis tiek negalite pamiršti nuoskaudos dėl sugriauto pasitikėjimo. Jūs jaučiatės ne ką geriau.

Turite suprasti, kad jei koks nors žmogus sugriovė jūsų pasitikėjimą, atsiprašymas nepadės ištrinti nuoskaudos. Galite rinktis vieną iš dviejų: laikyti pagiežą arba kalbėtis su žmogumi, kuris privertė taip pasijusti. Pasitikėjimo atkūrimas yra sunkus ir ilgas procesas, ir tik jums nuspręsti, ar verta tai daryti.

Kitaip tariant, turite suvokti, kad pats savaime atsiprašymas situacijos nepagerins. Todėl nustokite pykę, kad kažkas jums jį skolingas, ir pagalvokite, kurį iš dviejų kelių norite rinktis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)