Dažniausiai kūdikiai, vos tik pradėję vaikščioti, ima gyventi savo susikurtame vaizduotės pasaulyje – jie migdo lėles šiltai užklodami, kad nesušaltų, ar girdo kokį pliušinį meškiuką.

Gyvenimas fantazijų pasaulyje – vaizduotės lavinimas ar tik keista užgaida? Ar tai naudinga vaiko vystymuisi? Psichologai pabandė atsakyti į šį klausimą.

Egzistuoja tam tikros teorijos, kad žmonės, vaikystėje pasižymėję lakia vaizduote ir suaugę yra kūrybingesni. Dar vienas įdomus pastebėjimas – vaikai, žaidę įvairius vaidmenų žaidimus, suaugę turėjo geresnį socialinį gyvenimą.

Tyrimo metu buvo pabandyta nustatyti, ar mokantys apsimesti, į įvairius vaidmenis įsijausti vaikai išmoksta geriau suprasti kitų jausmus ir mintis.

Psichologė Alison Gopnik, Berklio universiteto profesorė, sako, jog tyrimų rezultatai kiek netikėti.

Buvo tirta, kaip vaikai, turintys įsivaizduojamus draugus, atskiria tikrovę nuo fantazijų pasaulio. Tyrimai parodė, kad tokie žaidimai padeda vaiko vystymuisi. Tačiau kaip?

Išsigalvojimai ar keistas elgesys

Žaidimas įsivaizduojant, sugyvinant daiktus, vaikams padeda perprasti žmonių elgesį, jausmus.

Virginijos universiteto profesorė, psichologijos mokslų daktarė Angeline Lillard suabejojo, ar vaidindami vaikai supranta, ką jie daro, ar sąmoningai apgalvoja prieš žaisdami vaidmenų žaidimus.

Stebėjimai parodė, kad dar prieš suvokdami, kad žaidžiant galima pasitelkti mąstymą, jie renkasi spontaniškus veiksmus, o ne apgalvojimą.

Dauguma vaikų prisiimdami kokį vaidmenį tai daro nuoširdžiai tikėdami, jiems svarbu pats veiksmas.

Tačiau netikėta buvo tai, kad netgi trijų metų vaikai sugeba atskirti, kai kitas vaikas ar suaugęs prisiima kokį vaidmenį, apsimetinėja.

Vaikai prisiimdami tam tikrus vaidmenis tam tikroje situacijoje naudoja vaizduotę – jie pirma įsivaizduoja, o tik po to ima veikti. Pavyzdžiui, mergaitė, įsivaizduodama esanti mama, turi susikurti ir verkiančio kūdikio, kurį reikia guosti, paveikslą.

Realiame gyvenime susidūrę su sunkumais vaikai irgi ima simuliuoti, jie įvairiai manipuliuoja žiūrėdami, kaip kitas asmuo reaguos.

Kokio nors vaidmens prisiėmimas padeda vaikams pasižiūrėti į aplinkinį pasaulį iš kažkieno kito perspektyvos. Juk džiugu matyti, kaip koks trimetis bando sugalvoti, kaip kiti pasielgtų konkrečioje situacijoje.

Neretai vaikai tiek įsijaučia fantazuodami, kad susikuria įsivaizduojamus draugus, tačiau specialistai pastebėjo, kad tokie vaikai geriau atlieka kūrybingumo reikalaujančius testus.

Tačiau atsakyti į klausimą, ar įsijautimas į kokį nors vaidmenį padeda vaikams geriau perprasti kitų asmenų mąstymą, vienareikšmiškai nepavyko.

Psichologai teigia, kad tikėtina, jog tokie žaidimai lavina vaikų mąstymą ir geresnį aplinkinių žmonių pažinimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)