Pastaruoju metu atlikta nemažai tyrimų, kurių rezultatai patvirtina: lyčių stereotipai gali nulemti, koks vaikas bus užaugęs. Turėtume atkreipti dėmesį į tai, kad mokslininkai nustatė, jog vaikams, o ypač, berniukams, emocinis tėvų palaikymas yra būtinas.
Sebastiano Kraemerio, „The Fragile Man“ („Trapūs vyrai“) tyrimo autoriaus teigimu, berniukų smegenys kur kas jautresnės nei mergaičių. Pabrėžiama, kad berniukai, dar būdami mamos pilve jautriai reaguoja į mamos emocijas. Gimus kūdikui, prireikia maždaug pusantro mėnesio, kad berniukų ir mergaičių smegenys imtų veikti vienodai. Būtent dėl tokio skirtumo vėliau berniukams gali būti sunkiau mokytis, o mergaitės mokosi greičiau.
Jei augant berniukai nejaučia emocinio tėvų palaikymo, jiems darosi vis sunkiau. Berniukai serga disleksija dažniau nei mergaitės, jiems taip pat dažniau pasireiškia aktyvumo ir dėmesio sutrikimas. Tyrimų rezultatai rodo, kad Kanadoje dažniau nusižudo vyrai nei moterys. Vyrai taip pat dažniau kenčia nuo depresijos, kurią jiems ir nustatyti sunkiau, nes jie šią ligą išgyvena visiškai kitaip nei moterys.
Vaikų smegenis itin veikia ne tik biologinės reakcijos, bet ir patirti išgyvenimai. Minėtojo Kraemerio darbe rašoma, kad kūdikystėje tėvai mažiau myluoja berniukus, nei mergaites. Tėvai mano, kad taip gali išlepinti berniukus ir todėl mėgina nuo jų atsiriboti.
Be kita ko, visuomenės normos šaukte šaukia – berniukai „kietesni“ už mergaites ir todėl emocinis palaikymas jiems nereikalingas. Tokio žalingo jų vystymuisi vyriškumo pradmenis berniukai gauna dar vaikystėje, todėl vėliau jie ne tik patys gali jaustis blogai, bet ir su aplinkiniais gali elgtis netinkamai.
Norėdami, kad berniukai susigaudytų savo pačių emocijose ir širdelėse, turite juos mylėti, jais pasitikėti ir suteikti jiems privatumo; taip jie išmoks pasirūpinti ir aplinkiniais. Toks emocinis palaikymas berniukams iki pirmojo gimtadienio netgi dar svarbesnis nei mergaitėms.
Taigi, tėveliai, paklausykite – niekada negalvokite, kad berniukai neparodo savo jausmų. Iš tiesų jiems yra šiek tiek sunkiau išreikšti savo emocijas, tad jūs turite juos paskatinti ir parodyti, jog reikšti savo jausmus yra gerai. Padėkite berniukams suprasti, ką jie jaučia ir bendraukite su jais taip, kad jie nebijotų jums to pasakyti.
Niekada negėdinkite berniukų dėl to, ką jie išgyvena ar jaučia. Nesakykite, kad verkia ar silpnos būna tik mergaitės. Mokykite juos valdyti savo jausmus ir suteikite jiems visokeriopą paramą. Taip jūsų berniukas bus draugiškas, sveikas ir linksmas.
Pagal užsienio spaudą parengė Giedrė Izabelė Janušaitė