Tai bus taip pat konkretus prisidėjimas prie Seimo paskelbtų 2014-ųjų Vaikų sveikatos metų.

Vaikų gynimo dieną – birželio 1 d. – startuos pirmoji vaikų lauko darželio stovykla Lietuvoje, kuri tęsis visą vasarą. Veiklą vainikuos rugsėjo pirmąją atsidarysiantis „Lauko darželis“.

Kitų šalių ilgalaikė patirtis

Pirmieji lauko darželiai Europoje pradėjo kurtis 1950 metais Danijoje, vėliau – Švedijoje ir kitose Skandinavijos šalyse. Galiausiai išplito visoje Europoje: buvo įkurti Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir kitur. Šiuo metu vaikų lauko darželiai veikia ir kituose žemynuose: Amerikoje, Azijoje bei Australijoje. Lauko darželis – vieta, kur vaikai iki 7 metų beveik visą savo laiką aktyviai leidžia tyrame ore ir gamtos apsuptyje: žaidžia, stato, karstosi, tyrinėja, klausosi, stebi, mokosi, ruošia maistą ir t. t. Čia vadovaujamasi nuostata, kad “nėra netinkamo oro, yra tik netinkama apranga”.

Patalpų prireikia tik higieniniais tikslais ir tais atvejais, kai oro sąlygos tampa per sudėtingos. Žiemą vienuose lauko darželiuose vaikams leidžiama būti lauke iki -10 laipsnių, kituose – net ir esant žemesnei temperatūrai.

Lauko darželyje vaikams yra suteikiama daug laisvės ir jais daugiau pasitikima – leidžiama karstytis medžiuose, žaisti balose, mokoma naudotis peiliais ar net žiebti ugnį. Labai daug dėmesio skiriama fiziniam aktyvumui lauke, aplinkos pažinimui, tyrinėjimams. Vaikai žaidžia ne įprastais žaislais, o naudojasi pasirinktai veiklai reikalingomis priemonėmis, įrankiais, įvairiais daiktais. Užsiėmimai visuomet virsta draugiškais ir linksmais žaidimais. Galioja taisyklė, leidžianti vaikui pačiam rinktis jį dominantį užsiėmimą ir mokytis savarankiško atradimo keliu, o ne gaunant tiesiogines instrukcijas. Vaikas lauko darželyje atranda save, natūralesnius ir šiltesnius santykius su aplinkiniais bei gyvąją gamtą – tikrąjį pasaulį, kuris užpildo vaiko prisiminimus spalvingomis patirtimis ir išgyvenimais.

Per daugiau kaip 20 metų Skandinavijoje ir pastaraisiais metais Jungtinėje Karalystėje atliktais tyrimais įrodyta, kad vaikų buvimas lauke visą dieną ir ištisus metus daro teigiamą įtaką jų mokymuisi ir vystymuisi. Apibendrinant sukauptą patirtį bei atliktus tyrimus apie lauko darželius ir lauko pedagogiką apskritai galima teigti, kad vaikai juose auga fiziškai aktyvesni ir tvirtesni – demonstruoja geresnę pusiausvyrą, vikrumą ir jėgą. Reguliariai būnančių lauke vaikų sveikata ir imunitetas stiprėja, todėl jie  rečiau serga. Būdami visą dieną gamtoje vaikai turi daugiau galimybių lavinti smulkiąją bei stambiąją motoriką. Vaikai jaučiasi saugesni juos supančioje aplinkoje, nes yra įtraukiami į rizikos vertinimo, prisiėmimo bei valdymo procesus.

Šie darželiai žymiai daugiau dėmesio skiria gerai vaikų sveikatai, nes vieta, kurioje įrengiamas lauko darželis, yra grynesniame ore, švaresnėje aplinkoje, natūralioje gamtoje, naudojamos natūralios priemonės, sveikiau maitinamasi.

Vaikai tampa žingeidesni, pastabesni, geriau sutelkia dėmesį, greičiau mokosi, kadangi juos supanti aplinka yra be galo turtinga ir nuolat besikeičianti. Daugiau laisvės, laiko ir erdvės mokymuisi, bei didesnis savarankiškumas ugdo vaikų pasitikėjimą savimi.

Lauko darželis ugdo didesnį emocinį stabilumą. Vaikai užmezga šiltesnius santykius, greičiau išsprendžia ginčus, tarp jų rečiau pasitaiko patyčios, nes lauke yra teigiamai veikiama nervų sistema, vaikai geriau pailsi. Vaikus supantys tikri gamtos kūriniai bei vaizduotę ir interpretaciją skatinančios priemonės skatina jų kūrybingumą. Būdami gamtoje bei ją tyrinėdami vaikai išmoksta geriau pažinti mūsų planetą ir sudėtingus gamtos reiškinius. Artimesni gamtai vaikai ilgalaikėje perspektyvoje tampa rūpestingesniais, ją bei jos išteklius tausojančiais, puoselėjančiais, o taip pat juos atkurti padedančiais žmonėmis.

Kodėl startuoja vaikų darželis Lietuvoje?

Pasigedome dėmesio gamtai, pasigedome didesnės laisvės ir įvairovės vaikui tobulėti. Rodos, ko gi gali trūkti – juk egzistuoja didžiulė darželių įvairovė. Bet, labiau įsigilinus, pasirinkimas labai susiaurėja, jeigu tėveliai (įskaitant ir mus) ypatingą dėmesį skiria kokybiškam ir visapusiškam vaiko fiziniam (fizinis aktyvumas, subalansuota mityba, sveika aplinka), protiniam (matematika, kalba, fizikos dėsniai, biologija ir kitų mokslo sričių pažinimas ir įsisavinimas žaidimų pagalba), jausminiam (savigarba ir pasitikėjimas, emocinis intelektas, jutimų vystymas) ir dvasiniam (kūrybiškumas, kultūros ir vertybių įsisavinimas puoselėjant tradicijas) tobulėjimui.

Pradėjome domėtis vaikų ugdymo sistema Lietuvoje. Pradedant darželiais, užbaigiant aukštosiomis mokyklomis. Pastaraisiais metais vaikai vis dažniau įtraukiami į aplinkosauginius ir ekologinį mąstymą lavinančius projektus, tačiau mūsų manymu tai vyksta per vėlai. Siekiame apsupti savo atžalas ne tik tėvų meile, bet ir gyva, natūralia aplinka nuo pat pirmųjų jų gimimo metų. Matydami, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose ši sritis dar nėra labai stipri, nutarėme Lietuvoje inicijuoti užsienyje jau plačiai paplitusią lauko darželių praktiką. Norime, kad mūsų vaikai nuo pat mažų dienų augtų sveikesni ir fiziškai stipresni, kad jų jutiminiai gebėjimai ir emocinis intelektas, loginis mąstymas, kultūros įsisavinimas vystytųsi pasitelkiant neišsemiamą gausą gamtoje esančių elementų ir dėsnių.

Vietos pasirinkimas buvo vienu sudėtingiausių etapų. Džiaugiamės turėdami galimybę įsikurti vienoje žaliausių sostinės vietovių – Pavilnių regioninio parko širdyje. Nemačiusiems sunku įsivaizduoti, tačiau vaizdai ten yra kerintys: priešais savo didybe atsiveria Pūčkorių atodanga, čiapat šlama Vilnelė, kviečia vaikų krykštavimui atvira pieva ir senas obelų sodelis, visa supantys medžiai. Aplinka uždara, apsupta išsibarsčiusių senovinių trobesių. Į vietą patogu atvykti tiek visuomeniniu, tiek ir nuosavu transportu. Vasaros metu čia įsikurs lauko darželio dienos stovykla ikimokyklinio amžiaus vaikams, bei bus ruošiamasi lauko darželio veiklos pradžiai rudenį.

Jau yra galimybė registruoti vaiką į lauko darželį laukodarzelis.lt. Renkamos atskiros grupės bendravimui lietuvių ir anglų kalbomis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (84)