Stei­gė­jas ir va­do­vas – 37 me­tų aly­tiš­kis Vir­gi­ni­jus Ta­mu­lio­nis

Cen­tro ad­mi­nist­ra­to­riaus Juo­zo Ado­mai­čio tei­gi­mu, vy­rų kri­zių cen­trai, tei­kian­tys in­di­vi­du­a­lias ir gru­pi­nes so­cia­li­nio dar­buo­to­jo ir psi­cho­lo­go kon­sul­ta­ci­jas bei me­dia­ci­jos pa­slau­gas vi­sai šei­mai, o pa­gal bū­ti­ny­bę ir tei­si­nes kon­sul­ta­ci­jas, nė­ra nau­jie­na Lie­tu­vo­je. Toks cen­tras 2001 me­tais įkur­tas Vil­niu­je, net du – Kau­ne. Iš sep­ty­nių šiuo me­tu ša­ly­je vei­kian­čių vy­rų kri­zių cen­trų ke­tu­riems va­do­vau­ja mo­te­rys. Tai, pa­sak J.Ado­mai­čio, tur­būt pa­ro­do vy­rų drą­sos trū­ku­mą.

Aly­taus vy­rų kri­zių cen­tro idė­jos su­ma­ny­to­jas, stei­gė­jas ir va­do­vas – 37 me­tų aly­tiš­kis V.Ta­mu­lio­nis. Kar­tu su ben­dra­min­čiu, ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­riu­mi J.Ado­mai­čiu šian­dien džiau­gia­si, kad jo min­čiai steig­ti to­kį cen­trą pri­ta­rė ne tik pa­žįs­ta­mi, ko­le­gos, bet ir dau­ge­lis aly­tiš­kių. Vir­gi­ni­jus įsi­ti­ki­nęs, kad to­kia įstai­ga la­bai rei­ka­lin­ga, nes vy­rai tik fi­ziš­kai stip­res­ni už mo­te­ris, jiems net­gi daž­niau rei­kia psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos.

V.Ta­mu­lio­nis, pri­sta­ty­da­mas Aly­tu­je nau­ją or­ga­ni­za­ci­ją, at­vi­rai kal­bė­jo ir pats pa­ty­ręs sa­vo­tiš­ką kri­zę: „Prieš de­vy­ne­rius me­tus iš­si­sky­riau su žmo­na, teis­mo spren­di­mu abi ma­ža­me­tės duk­ros li­ko su ma­ni­mi. Aš bu­vau dar­bo bir­žos klien­tas, to­dėl ma­ne siun­tė į Mo­te­rų kri­zių cen­trą, kur vyk­da­vo už­si­ė­mi­mai as­me­nims, vie­niems au­gi­nan­tiems vai­kus. Šioms mo­te­rims esu dė­kin­gas už pa­lai­ky­mą. Se­mi­na­ro me­tu to­bu­lė­jau, ga­vau daug pa­ta­ri­mų. Dė­kin­gas li­kau bu­vu­siai žmo­nai, kad lei­do pa­tir­ti bui­ties da­ly­kų, ko­kių gy­ve­nant san­tuo­ko­je re­tas pa­ti­ria. Bu­vau vie­nas vy­ras tarp mo­te­rų ir pra­dė­jau gal­vo­ti, ko­dėl ne­ga­lė­tų bū­ti to­kio cen­tro vy­rams.“

Vy­rų kri­zių cen­tras, stei­gė­jo pa­ste­bė­ji­mu, įkur­tas pa­dė­ti ne tik smur­tą pa­ti­rian­tiems, bet ir smur­tau­jan­tiems vy­rams, taip pat ti­ki­ma­si ben­dra­dar­biau­ti su Pro­ba­ci­jos tar­ny­ba, Vai­kų glo­bos na­mais, Nak­vy­nės na­mais, ano­ni­mi­nių al­ko­ho­li­kų klu­bais ir vi­sais, kam rei­kės pa­gal­bos pa­ta­ri­mais, pa­si­da­li­ji­mo pa­tir­ti­mi. Teik­ti pa­gal­bą, kad ma­žė­tų ža­lin­gų įpro­čių, mo­ty­vuo­ti, kad ieš­ko­tų dar­bo. „Pa­dė­da­mi ki­tiems mes pa­de­da­me sau“, – toks Vy­rų kri­zių cen­tro šū­kis.

Pa­si­py­lė pa­siū­ly­mų ben­drau­ti, vyk­dy­ti ben­drus pro­jek­tus

Pri­sta­ty­mo da­ly­viai svei­ki­no idė­ją, tvir­ti­no, kad cen­tro sa­va­no­riams veik­los ne­stigs. Sa­vi­val­dy­bių pro­ba­ci­jos sky­riaus, vei­kian­čio Aly­taus mies­to ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­se, spe­cia­lis­tė Gi­ta­na Ka­man­du­lie­nė ti­ki­si di­de­lio ben­dra­dar­bia­vi­mo ry­šio. Per­nai tar­ny­ba pri­žiū­rė­jo 616 as­me­nų: jau­niau­siam klien­tui – 14, vy­riau­siam – 91 me­tai. Yra 200 klien­tų, su ku­riais ga­lė­tų dirb­ti Vy­rų kri­zių cen­tras. Tai el­ge­sio ko­rek­ci­nės pro­gra­mos lan­ky­to­jai.

Mo­te­rų kri­zių cen­tro va­do­vė An­ge­lė Ba­raus­kie­nė at­vi­rai kal­bė­jo, kad šiam žings­niui Vir­gi­ni­jų ra­gi­no ma­žiau­siai tre­jus me­tus. Tad da­bar lin­kin­ti tik sėk­mės ir vi­lia­si, kad vy­rai pa­dės vy­rams su­ma­žin­ti ag­re­si­ją. Šios or­ga­ni­za­ci­jos dar­buo­to­jos pa­siū­lė Vy­rų kri­zių cen­trui vyk­dy­ti ben­drą tarp­tau­ti­nį pro­jek­tą.

Aly­taus nak­vy­nės na­mų di­rek­to­rius Ar­tū­ras Ga­lak­voš­čius kal­bė­jo: „Man pa­čiam bu­vo no­ras su­kur­ti to­kią or­ga­ni­za­ci­ją. Nak­vy­nės na­muo­se apie 80 pro­cen­tų klien­tų – vy­rai. Jie tu­ri daug pro­ble­mų. Vi­sais bū­dais pri­si­dė­siu prie jū­sų cen­tro veik­los, tu­riu pa­tir­ties, dė­ko­ju už ini­cia­ty­vą.“

„Tė­viš­kės na­mų“ va­do­vas Ei­man­tas Ba­lai­ka siū­lė ne­bi­jo­ti žo­džio „kri­zė“. Tai nė­ra bai­sus žo­dis, jis reiš­kia kei­ti­mą­si, nau­ją pra­džią. Siū­lė vy­rams įsi­trauk­ti į įstai­gos vi­suo­me­ni­nę veik­lą.

Aly­taus mies­to ben­druo­me­nės cen­tro di­rek­to­rė Lo­re­ta Trai­na­vi­čie­nė pa­sa­ko­jo apie ja­me vei­kian­čias at­vi­ras jau­ni­mo erd­ves, ku­rias lan­ko ir ne­mo­ty­vuo­tas jau­ni­mas, lin­kęs nu­si­kals­ti. Ji iš­reiš­kė vil­tį, kad bus ben­dra­dar­biau­ja­ma, pa­slau­go­mis jau­ni­mas nau­do­sis.

Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus Pre­ven­ci­jos po­sky­rio vy­res­nio­ji tei­sė­ja Vi­ja Ku­dzie­nė pa­si­džiau­gė tuo, kad at­si­ran­da ini­cia­ty­vių žmo­nių, ku­riems rū­pi pla­tes­ni da­ly­kai. Siū­lė įsi­gi­lin­ti į prie­žas­tis, dėl ko smur­tau­ja­ma, el­gia­ma­si ki­taip ne­gu įpras­ta. Pa­rei­gū­nės pa­ste­bė­ji­mu, yra vy­rų, ku­riuos mu­ša vai­kai.

„Po­li­ci­ja ne­iš­spręs vi­sų bė­dų, bet jei bū­si­me nau­din­gi, mes vi­sa­da bū­si­me lin­kę pa­dė­ti“, – sa­kė V.Ku­dzie­nė.

Psi­cho­lo­gė Auš­ra Stan­ke­vi­čie­nė, spren­džian­ti vai­ko pro­ble­mas, su­si­du­ria su si­tu­a­ci­ja, ka­da rei­kia su­stip­rin­ti ir su­au­gu­sį žmo­gų. Ji vi­lia­si, kad nau­jas cen­tras bus ta vie­ta, ku­rio­je tė­vai su­stip­rės ir ben­dra­vi­mas bus abi­pu­siš­kai nau­din­gas.

Vy­rų kri­zių cen­tras, pa­sak stei­gė­jo V.Ta­mu­lio­nio, ne­tu­ri dar­bo ka­bi­ne­to, už­tat ga­vo net ke­lis pa­siū­ly­mus įsi­kur­ti ki­tų or­ga­ni­za­ci­jų pa­tal­po­se. Vir­gi­ni­jus įsi­ti­ki­nęs, kad vy­rams ne­re­tai net la­biau ne­gu mo­te­rims rei­kia iš­si­kal­bė­ti, ta­čiau dėl įsi­ga­lė­ju­sių ste­re­o­ti­pų jiems sun­ku at­ver­ti sa­vo iš­gy­ve­ni­mus, dau­ge­lis ne­ži­no, su kuo kal­bė­tis apie tai, kas ke­lia ne­ri­mą. Vy­rų kri­zių cen­tras bus ta vie­ta, kur vy­rai ga­lės kreip­tis to­kiais at­ve­jais.