Steigėjas ir vadovas – 37 metų alytiškis Virginijus Tamulionis
Centro administratoriaus Juozo Adomaičio teigimu, vyrų krizių centrai, teikiantys individualias ir grupines socialinio darbuotojo ir psichologo konsultacijas bei mediacijos paslaugas visai šeimai, o pagal būtinybę ir teisines konsultacijas, nėra naujiena Lietuvoje. Toks centras 2001 metais įkurtas Vilniuje, net du – Kaune. Iš septynių šiuo metu šalyje veikiančių vyrų krizių centrų keturiems vadovauja moterys. Tai, pasak J.Adomaičio, turbūt parodo vyrų drąsos trūkumą.
Alytaus vyrų krizių centro idėjos sumanytojas, steigėjas ir vadovas – 37 metų alytiškis V.Tamulionis. Kartu su bendraminčiu, renginių organizatoriumi J.Adomaičiu šiandien džiaugiasi, kad jo minčiai steigti tokį centrą pritarė ne tik pažįstami, kolegos, bet ir daugelis alytiškių. Virginijus įsitikinęs, kad tokia įstaiga labai reikalinga, nes vyrai tik fiziškai stipresni už moteris, jiems netgi dažniau reikia psichologinės pagalbos.
V.Tamulionis, pristatydamas Alytuje naują organizaciją, atvirai kalbėjo ir pats patyręs savotišką krizę: „Prieš devynerius metus išsiskyriau su žmona, teismo sprendimu abi mažametės dukros liko su manimi. Aš buvau darbo biržos klientas, todėl mane siuntė į Moterų krizių centrą, kur vykdavo užsiėmimai asmenims, vieniems auginantiems vaikus. Šioms moterims esu dėkingas už palaikymą. Seminaro metu tobulėjau, gavau daug patarimų. Dėkingas likau buvusiai žmonai, kad leido patirti buities dalykų, kokių gyvenant santuokoje retas patiria. Buvau vienas vyras tarp moterų ir pradėjau galvoti, kodėl negalėtų būti tokio centro vyrams.“
Vyrų krizių centras, steigėjo pastebėjimu, įkurtas padėti ne tik smurtą patiriantiems, bet ir smurtaujantiems vyrams, taip pat tikimasi bendradarbiauti su Probacijos tarnyba, Vaikų globos namais, Nakvynės namais, anoniminių alkoholikų klubais ir visais, kam reikės pagalbos patarimais, pasidalijimo patirtimi. Teikti pagalbą, kad mažėtų žalingų įpročių, motyvuoti, kad ieškotų darbo. „Padėdami kitiems mes padedame sau“, – toks Vyrų krizių centro šūkis.
Pasipylė pasiūlymų bendrauti, vykdyti bendrus projektus
Pristatymo dalyviai sveikino idėją, tvirtino, kad centro savanoriams veiklos nestigs. Savivaldybių probacijos skyriaus, veikiančio Alytaus miesto ir rajono savivaldybėse, specialistė Gitana Kamandulienė tikisi didelio bendradarbiavimo ryšio. Pernai tarnyba prižiūrėjo 616 asmenų: jauniausiam klientui – 14, vyriausiam – 91 metai. Yra 200 klientų, su kuriais galėtų dirbti Vyrų krizių centras. Tai elgesio korekcinės programos lankytojai.
Moterų krizių centro vadovė Angelė Barauskienė atvirai kalbėjo, kad šiam žingsniui Virginijų ragino mažiausiai trejus metus. Tad dabar linkinti tik sėkmės ir viliasi, kad vyrai padės vyrams sumažinti agresiją. Šios organizacijos darbuotojos pasiūlė Vyrų krizių centrui vykdyti bendrą tarptautinį projektą.
Alytaus nakvynės namų direktorius Artūras Galakvoščius kalbėjo: „Man pačiam buvo noras sukurti tokią organizaciją. Nakvynės namuose apie 80 procentų klientų – vyrai. Jie turi daug problemų. Visais būdais prisidėsiu prie jūsų centro veiklos, turiu patirties, dėkoju už iniciatyvą.“
„Tėviškės namų“ vadovas Eimantas Balaika siūlė nebijoti žodžio „krizė“. Tai nėra baisus žodis, jis reiškia keitimąsi, naują pradžią. Siūlė vyrams įsitraukti į įstaigos visuomeninę veiklą.
Alytaus miesto bendruomenės centro direktorė Loreta Trainavičienė pasakojo apie jame veikiančias atviras jaunimo erdves, kurias lanko ir nemotyvuotas jaunimas, linkęs nusikalsti. Ji išreiškė viltį, kad bus bendradarbiaujama, paslaugomis jaunimas naudosis.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnioji teisėja Vija Kudzienė pasidžiaugė tuo, kad atsiranda iniciatyvių žmonių, kuriems rūpi platesni dalykai. Siūlė įsigilinti į priežastis, dėl ko smurtaujama, elgiamasi kitaip negu įprasta. Pareigūnės pastebėjimu, yra vyrų, kuriuos muša vaikai.
„Policija neišspręs visų bėdų, bet jei būsime naudingi, mes visada būsime linkę padėti“, – sakė V.Kudzienė.
Psichologė Aušra Stankevičienė, sprendžianti vaiko problemas, susiduria su situacija, kada reikia sustiprinti ir suaugusį žmogų. Ji viliasi, kad naujas centras bus ta vieta, kurioje tėvai sustiprės ir bendravimas bus abipusiškai naudingas.
Vyrų krizių centras, pasak steigėjo V.Tamulionio, neturi darbo kabineto, užtat gavo net kelis pasiūlymus įsikurti kitų organizacijų patalpose. Virginijus įsitikinęs, kad vyrams neretai net labiau negu moterims reikia išsikalbėti, tačiau dėl įsigalėjusių stereotipų jiems sunku atverti savo išgyvenimus, daugelis nežino, su kuo kalbėtis apie tai, kas kelia nerimą. Vyrų krizių centras bus ta vieta, kur vyrai galės kreiptis tokiais atvejais.