Praėjusiais metais Anglijos laisvai samdomų grožio specialistų asociacijos (angl. The Freelancer Hair & Beauty Federation – FHBF) organizuotame konkurse ji susižėrė net dvi pirmąsias vietas: geriausios 2013-ųjų moterų stilistės ir geriausios koloristės. Šiais metais FHBF asociacija Vaidai dar kartą skyrė geriausios koloristės vardą. Lietuvė geriausia tapo ir Best Prom & Style kategorijoje.
- The Freelancer Hair & Beauty Federation – FHBF apdovanojimai Anglijoje gyvuoja jau 22 metus. Kaip jautiesi jau antrus metus susižėrusi net po dvi pirmąsias vietas?
- Labai džiaugiuosi, kad antrus metus iš eilės buvau įvertinta kaip geriausia koloristė. Plaukų dažymuose yra mano širdis. Nors svarbiau už diplomus ir apdovanojimus man yra žinios. Ruošdamasi konkursams, stebėdama tendencijas aš egzaminuoju save. Tai tarsi iššūkis: juk gali manyti, kad esi nuostabus kirpėjas, tačiau galbūt kitiems taip neatrodo.
- Sakai, jog plaukų dažymas yra mėgstamiausia tavo sritis. Kur semiesi žinių šia tema?
- Esu lankiusi daugybę seminarų, parodų, kursų. Verta paminėti, jog Wella akademijoje išstudijavau Colour Master programą. Tai tikrai naudingi ir stiprūs mokslai, jei pasiseka išlaikyti egzaminą, kuris yra nerealiai sudėtingas, gauni Master Colour Expert diplomą ir esi įrašomas į Anglijos koloristų ekspertų sąrašą (angl. colour expert). Šis reiksmingas diplomas jau mano rankose. Kursų metu išmokau ne tik apie plaukus ir dažus, bet įgijau ir chemijos žinių.
- Kiek žinau, šiuo metu tau užtenka privačių klientų, dirbti pati sau, nebepriklausai jokiam salonui.
- Išties buvau labai prisirišusi prie darbo Londono centre esančiuose salonuose. Atrodė, kad jei iš ten išeisiu man nukris rankos, kitaip negalėjau įsivaizduoti savęs. Pati susikūriau tokią iliuziją, tad reikėjo nemažai pastangų ją paleisti. Bet norėjosi permainų. Tad palikau tą darbą, bet liko parodos, seminarai, klientai, kelionės. Pinigų man visuomet užteko, tikrai ne dėl jų draskausi šiame gyvenime. Ir trejų metukų sūneliui Oskarui galiu daugiau laiko skirti. Darbą ir motinystę bandau suderinti, nes abu labai myliu.
- Kaip manai, ar kirpėjui yra didžiulis pasiekimas dirbti su privačiais klientais? Ar vėl ir vėl sugrįžtantis klientas - tam tikras įrodymas, jog išties gerai išmanai savo darbą?
- Yra žmonių, kurie ateina į darbą, už sutartą atlygį atlieka jiems pateiktas užduotis, o pasibaigus valandoms uždaro ofiso, salono, parduotuvės duris ir užmiršta apie profesiją. Jei esi tokio tipo kirpėjas, tai koks skirtumas, ar turi savo klientų, ar ne, gal net būsi laimingesnis darbo dienos bėgyje jų turėdamas mažiau, nes vis tiek gauni sutartą algą. Bet jei gyvenime turi daugiau ambicijų, tai tau svarbu turėti savo klientus ir pačiam valdyti situaciją.
- Anglijoje gyveni jau septynerius metus. Ar tenka bendrauti su lietuviais kolegomis?
- O taip! Su lietuviais kirpėjais, stilistais bendrauju labai dažnai. Su kolege Rima Janušauskaite organizuojame seminarus lietuviams kirpėjams Londone. Kaunietė Dangira Varnienė, puiki profesionalė iš Lietuvos, Londone lanko Vidal Sassoon kursus, jai padedu vertėjaudama, drauge mokomės. Mielai dalinuosi informacija ir visuomet noriai bendrauju. Londone mes visi labai skubam, skundžiamės, kad neturim laiko, tačiau jei yra noro – visuomet galime jo surasti.
- Ar pastebi skirtumų tarp lietuvių ir anglų kirpėjų?
- Kirpėjai iš Lietuvos, su kuriais bendrauju, tikrai yra labai aukšto lygio – mažai pažįstu Anglijoje taip puikiai išmanančių savo darbą. Lietuviai yra daugiapusiai, lankstūs, stebi naujienas, renkasi kokybę, domisi, neprisiriša prie vieno produkto, stengiasi klientui pasiūlyti geriausią variantą. Manau, jog lietuviai ambicingesni, ištroškę sėkmės. Anglai į profesiją labiau žiūri kaip į darbą.
- Seminarus lietuviams kirpėjams, kiek žinau, dar organizuosi. Galbūt jau planuoji - jei taip, tai kada ir kokia tema?
- Kaip manai, kokių žinių labiausiai trūksta kirpėjams Lietuvoje?
- Yra daugybė kirpėjų (ne tik lietuvių tarpe), kurie niekuomet nėra buvę parodose, seminaruose. Jie mano, jog koledže įgytų žinių užtenka. Dar kartais jie pažiūri YouTube video klipus. Priklauso nuo žmogaus ambicijų ir norų. Juk nesvarbu ar dirbi Lietuvoje, ar Anglijoje, jei nori - informacija bus pasiekiama. Dažniausias stabdis kirpėjams yra kalba – angliškai informacijos yra tikrai daugiau nei lietuviškai.
- Anglijoje dirba išties nemažai lietuvių kirpėjų. Tu ir pati karjerą pradėjai nuo darbo Mawson & Company salone Winchester‘yje. Kas sunkiausia atvykus iš Lietuvos, prie ko nelengva priprasti Anglijos salonuose?
- Tikrai daug lietuvių kirpėjų sutinku Anglijoje. Dalis jų ir toliau dirba lietuviškuose salonuose, tame nieko keisto ar blogo nematau, kiekvienas renkasi, kas jam geriau. Kita dalis - anglakalbių salonuose. Koks salonas ir rajonas, tokie ir klientai, pageidavimai, pamokos.
Atvykusi į Londoną dirbau Londono centre, netoli Baker Street, Šerloko Holmso muziejaus - geras rajonas, super klientai. Nors ir prastai kalbėjau angliškai, norėjau dirbti anglakalbių salone, su įvairiais klientais. Labai džiaugiuosi šiuo sprendimu, nes išmokau tikrai daug.
Pradžioje sunkiausia yra kalba. Juk naudojami specifiniai terminai, klientų poreikiai kitokie nei Lietuvoje, kur tikrai mažiau skirtingų tautybių, rasių ir tuo pačiu plaukų, odos tipų, atspalvių, veido formų. Anglijoje kirpėjai dirba su daug ir įvairiais žmonėmis – tai sudėtingiau, bet ir įdomiau.
- Ką patartum lietuviams kirpėjams, karjeros siekiantiems Londone?
- Žiūrint kas ir kaip supranta karjerą ir kam ko reikia: ar savo kompanijos, ar dirbti įžymybių salone, ar kurti kolekcijas akademijoje, ar uždirbti daug pinigų ir nesvarbu kokiu būdu. Viskas įmanoma, bet Anglijoje reikės žymiai labiau pasistengti, nes rinka labai užpildyta ir nustebinti arba pasiūlyti ką nors nauja yra sunku.
Patarčiau iš anksto nusistatyti tikslus ir jų kryptingai siekti. Nebus rožėmis klotas kelias, o gal ir pasiseks ir gausis viskas lengvai - juk kiekvienam savas kelias ir sėkmė. Bet kur bebūtum ir ką bedarytum, jei nori gyvenime kažko pasiekti, reikės investuoti daug laiko, darbo, pastangų ir gal net pinigų. Vis tik Londonas - vienas iš brangiausių miestų pasaulyje.
Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!