Vyrų gyvenimui hormonai tokios didelės įtakos neturi. Todėl jie pasižymi pastovumu, maksimalizmu, yra patikimi, ryžtingai siekia tikslo.

Moterys kitokios – kiekvieną jų ciklo dieną hormonų kiekis kinta. Todėl jos tokios nepastovios, lengvabūdės ir gali pasielgti netikėtai.

Turbūt kiekviena moteris prisipažins, kad kartą per mėsnesį virsta tikra furija. Tačiau nuotaikų kaita – ne vienintelė ,,stichinė nelaimė”, kurios galima būtų išvengti, jei žinotume, kai veikia mūsų gyvenimą hormonai.

Moterys ir hormonai. Kaip jie veikia?

1 ciklo diena

Pirmąja ciklo diena paprastai laikoma pirmoji menstruacijų diena. Kadangi sumažėja pagrindinių „moteriškų” hormonų (progesterono ir estrogeno), atsiskiria endometras – gimdos sluoksnis, gleivinė, pasiruošusi nėštumui.

Padidėja prostaglandinų kiekis – tai gali sukelti skausmą, bet kartu ir skatina gimdos susitraukimą. Organizmui tai tik į naudą – gimda susitraukia, kartu su krauju pasišalina senas endometriumo sluoksnis. Tačiau moterims tai tik vargas dėl skausmo ir sunkumo pilvo apačioje.

Nemalonius pojūčius sumažinti padės spazmolitikai. Tačiau aspirino geriau nevartoti, nes jis gali tik sustiprinti kraujavimą.

2 ciklo diena

Taip norisi būti gražioms, bet hormonai dirba prieš mus. Padidėja estrogeno gamyba ir tai sustiprina prakaitavimą, odos riebalų išsiskyrimą. Daugiau laiko praleidžiama duše, dažniau koreguojame makiažą.

Plaukų cheminė struktūra taip pat pasikeičia, jie darosi nepaklusnūs. Menstruacijų metu darytas cheminis sušukavimas blogiau laikosi, todėl geriau į kirpyklą tomis dienomis neiti.

Vis dar padidėjęs jautrumas skausmui. Jei nenorite „aštrių pojūčių”, vizitą pas stomatologą, epiliaciją ir kitas nemalonias procedūras geriau atidėti kokioms 4-5 dienoms.

30-50 g gero vyno padės nuimti stresą ir sumažins skausmingus pojūčius. Tačiau didesnis alkoholio kiekis suveiks priešingai – prailgins menstruacijas ir sustiprins kraujavimą.

3 diena

Ypač aktuali frazė: „Švara – sveikatos pagrindas”. Gimdoje pasišalinus gleivinei atsiranda žaizdelių, gimdos kaklelis prasivėręs, tai tarsi vartai infekcijai. Reikėtų susilaikyti nuo sekso arba bent jau naudokite barjerinę kontracepciją. Prezervatyvas apsaugos nuo infekcijos ir pastojimo, kuris įmanomas netgi šiomis dienomis.

4 diena

„Kritinės dienos“ baigiasi. Nuotaika pagerėja, jaučiame energijos antplūdį. Tačiau nederėtų pervertinti savęs. Ir šiuo laiku nereikėtų persistengti sportuojant, imtis remonto, baldų perstatymo ar kitos didelio fizinio krūvio reikalaujančios veiklos. Tačiau saikinga rytinė mankšta padės sutrumpinti menstruacijas ir sumažins kraujavimą.

5 diena

Gimdos gijimas baigiasi. Normalių menstruacijų metu moteris netenka apie 100 ml. kraujo. Toks kraujo netekimas stimuliuoja organizmo gynybines jėgas, aktyvina medžiagų apykaitą, tačiau tai yra ir pagrindinė taip paplitusios geležies deficito mažakraujystės priežastis tarp 13 – 50 metų moterų.

Todėl vertą į racioną įtraukti geležies turinčių produktų – jautieną, kepenėles, grikius, granatus, obuolius, taip pat reikėtų daugiau vartoti produktų, kurie turi daug vitamino C: lapinių daržovių, serbentų, obuolių, citrusinių vaisių, erškėtuogių nuoviro, sulčių ir kita.

6 diena

Jei norite sulieknėti, pagerinti figūrą ar siekiate sportinių laimėjimų, imkitės to būtent šiandien. Atsinaujinęs organizmas, pagreitėjusi medžiagų apykaita greičiau sudegina nereikalingas kalorijas, aktyviau gaminasi baltymai, taip reikalingi raumenims, padidėja bendras organizmo tonusas. Padaugėja jėgos ir ištvermės.

7 diena

Augantys nauji folikulai gamina vis daugiau estrgenų. Didėja testosterono kiekis, kuris moterims suteikia savybių, dažniau priskiriamų vyrams: darbingumo, ištvermės, platų akiratį, puikią atmintį, gerą dėmesio koncentraciją.

Todėl ši diena tarsi sukurta mokymuisi ir karjeros tobulinimui. Estrogenas ir testosteronas kartu įveikia mieguistumą, suteikia budrumo, energijos, minčių aiškumo labiau nei pati geriausia kava. Para tampa 25 valandų trukmės – naudokitės tuo.

8 diena

Reikėtų suplanuoti grožio procedūras visai savaitei. Sulig kiekviena diena vis labiau auga estrogeno – pagrindinio hormono, atsakingo už grožį ir moteriškumą- kiekis. Tai reiškia, kad oda, plaukai, nagai geriausiai įsisavina kosmetines procedūras ir tiesiog spindi sveikata. Po depiliacijos, atliktos šiomis dienomis, oda lieka lygi ir švelni daug ilgiau. Viso to priežastis – hormoninio fono pasikeitimai.

9, 10,11 dienos

Iki ovuliacijos lieka keletas dienų. Paprastai laikas nuo 9 dienos laikomas pavojingiausiu, kai gresia didžiausias pavojus pastoti. Tačiau jei svajojate apie mergaitę, laikas veikti.

Egzistuoja teorija, pagal kurią spermatozoidai su X chromosoma, nulemiančia moterišką kūdikio lytį, gali ilgiau palaukti kiaušialąstės. O berniuką geriau pradėti ovuliacijos dieną ar iškart po jos.

12 diena

Nuo šios dienos mintys apie darbą ir gyvenimo sunkumus vis labiau tolsta, o mintys apie meilę, aistrą, švelnumą tarsi užgožia viską. Hormonai, atsakingi už už moterišką seksualumą, libido, lyderiauja.

Moterys tampa jautresnės, padidėja erogeninių zonų jautrumas, netgi pakinta kūno kvapas, feromonų dėka vyrai tai sugeba pajusti. Kai kurie specialistai mano, kad kvepalų naudojimas gali tik susilpninti moterų patrauklumą vyrams.

13 diena

Organizme susikaupia maksimalus estrogenų kiekis. Tai signalas kito hormono gamybai- liuteinizuojantis hormonas greitai pasiekia maksimumą ir sustabdo folikulo augimą. Dabar jame subrendusi ir pasiruošusi apvaisinimui kiaušialąstė.

14 diena

Estrogenų ir liuteinizuojančio hormono dėka subrendusio folikulo apvalkalas plyšta ir kiaušialąstė išsilaisvina. Kai kurios moterys jaučia skausmą vienoje ar kitoje pilvo apačios pusėje.

Tą dieną, kai vyksta ovuliacija, moters libido pats didžiausias, pojūčiai, jausmai mylimam žmogui, artimiesiems stipriausi.

Seksologai tvirtina, kad jeigu moteris, bijodama pastoti, susilaiko nuo santykių ovuliacijos dienomis, jos libido laikui bėgant gali labai sumažėti. Kad spermatozoidai galėtų lengviau pasiekti kiaušialąstę, gleivės suskystėja, todėl galima ne tik lengvai pastoti, bet ir lengviau užsikrečiama lytiškai plintančiomis ligomis.

Šio periodo pabaigoje susidaro geriausios sąlygos spermatozoidams prasiskverbti ir judėti: gimdos kaklelis plečiasi, gausėja skystų skaidrių gleivių. Organizmas pasiruošia apvaisinimui.

Tą dieną didelė tikimybė pradėti dvynukus. Jei ovuliacijos netu atsiskiria iš karto keletas kiaušialąsčių, didelė tikimybė, kad jos visos bus apvaisintos.

15 diena

Kiaušintakyje vietoj plyšusio folikulo pradeda formuotis geltonkūnis. Tai ypatingas darinys, kuris, nepriklausomai nuo to, įvyko apvaisinimas, ar ne, ruoš būsimas 6-7 dienas organizmą nėštumui.

Geltonkūnis pradeda išskirti progesteroną – pagrindinį nėštumo hormoną. Jo paskirtis – nerūpestingą merginą paversti būsima mama, rūpestingai saugančią savąjį nėštumą.

16 diena

Progesteronas skatina gimdos gleivinės sekreciją - ruošia gimdą apvaisintam kiaušinėliui priimti, jo koncentracija vis didėja. Šioje ciklo fazėje padidėja apetitas, greičiau priaugama nereikalingo svorio.

Ypač atsargiai reikėtų vartoti angliavandenius. Dėl įvairių hormonų sąveikos organizmas reikalauja daugiau saldumynų ir pradeda kaupti atsargas „ateičiai“.

17 diena

Progesteronui veikiant susilpnėja raumenų tonusas, dėl to sulėtėja žarnyno peristaltika. Gali varginti vidurių užkietėjimas ir pilvo pūtimas.

Reikėtų praturtinti racioną daugiau ląstelienos turinčiais produktais, vartoti jogurtą ar kefyrą.

18 diena

Organizmas visomis jėgomis kaupia maistingų medžiagų atsargas, pasikeičia riebalų apykaita. Padidėja cholesterolio kiekis, kaupiami riebalai. Jų perteklius ne tik kenkia figūrai, bet ir apsunkina širdies ir kraujagyslių darbą.

Todėl šiuo ciklo metu stenkitės daugiau vartoti augalinių riebalų, susilaikykite nuo gastronominių stebuklų. Be to, maistą derėtų praturtinti raudona žuvimi, česnakais, tai padės sumažinti cholesterolio kiekį.

19 diena

Nepaisant to, kad ovuliacija jau praėjo, antroje ciklo fazėje organizme vis dar išlieka pakankamai didelis testosterono, keliančio jūsų libido, kiekis. Ypač jo padaugėja rytais. Tą turėtumėt išnaudoti, paįvairindama rytines valandas aistra ir švelnumu.

20 diena

Geltonkūnis sparčiai gamina progesterono hormoną ir jo kiekis kraujyje pasiekia piką. Kiaušinėlis pasiekia gimdą, kurioje jis suardomas. Manoma, kad nuo šios dienos prasideda „nepavojingos“ pastojimui dienos.

21 diena

Sumažėja liuteinizuojančio hormono ir geltonkūnis ima nykti. Palaipsniui mažėja estrogenų ir progesterono koncentracija. Tačiau šių hormonų įtaka bus žymi iki pat kito ciklo pradžios.

22 diena

Lėtėja medžiagų apykaita, tai būdinga visai menstruacinio ciklo antrajai fazei. Progesteronas veikia kaip antidepresantas – jis nuramina, sumažina įtampą, jaudulį, atpalaiduoja. Šiomis dienomis moterys atspariausios stresinėms situacijoms.

23 diena

Mažėja estrogenų kiekis, daugėja progesterono, galimi žarnyno veiklos sutrikimai. Jeigu piktnaudžiaujama angliavandeniais, daugėja spuogų.

Suaktyvėja skydliaukės veikla, išsiplečia poros, šiurkštėja oda. Todėl daugiau dėmesio reikėtų skirti veido priežiūrai.

24 diena

Progesteronui veikiant keičiasi jungiamųjų audinių struktūra, todėl dauguma traumų moterys patiria būtent šiomis dienomis. Vienas nevikrus judesys gali sukelti raumenų pertempimą, todėl būkite atsargios praktikuodamos jogą ar užsiimdamos kita fizine veikla.

25 diena

Mokslininkai įrodė, kad moterys tomis dienomis skleidžia tam tikrą kvapą, kuris vyrams reiškia, kad artėja susilaikymo dienos. Galbūt šis faktas – priežastis to, kad moterys, ilgą laiką gyvenančios kartu, turi panašų ciklą.

26, 27, 28 dienos

Tai dažniausiai pačios sunkiausios dienos moteriai ir jos artimiesiems. Dėl hormonų kiekio svyravimo moteris tampa jautri ir pažeidžiama, tuo laikotarpiu jai ypač reikalinga pagalba ir supratimas.

Kraujyje padidėja prostaglandinų kiekis, sumažėja skausmo slenkstis, sukietėja ir pasidaro skausmingos krūtys, pradeda skaudėti galvą, apima mieguistumas, atsiranda nerimas, apatija, dirglumas. Ar to maža, kad nuotaika sugestų?

Specialistai teigia, kad tomis dienomis geriausi vaistai – seksas ir šokoladas. Prieš menstruacijas sumažėja hormonų, didinančių aistrą. Taip pat prieš menstruacijas moterų libido sumažėja iki nulio.

Tačiau esama išimčių – kai kurioms moterims ciklo pabaigoje padidėja jautrumas ir seksualinis geismas, sustiprėja pojūčiai. Mokslininkai teigia, kad taip yra dėl to, kad tomis dienomis moterys nesibaimina pastoti, drąsiau atsiduoda aistrai.

Aišku, kiekvienos moters „hormoninis laikrodis“ yra individualus. Vienoms jis per daug skuba, sutrumpindamas ciklą iki 20-21 dienos, kitoms vėluoja, jų ciklas – 30-32 dienos. 28 dienų ciklas laikomas tik dažniausiai pasitaikančiu, standartiniu, todėl negali būti visoms tinkančio ciklo kalendoriaus. Kiekviena moteris turi pažinti save.

Reikia atsižvelgti į hormonų svyravimus ir su tuo susijusius pokyčius organizme. Moterys, nekreipdamos dėmesio į savo ciklą, dažnai laikosi griežčiausių dietų, kai organizmas visais įmanomais būdais kaupia atsargas ir taip tik dar labiau sulėtina medžiagų apykaitą.

Šiek tiek keičiant įprastą gyvenimo ritmą, galima priversti hormonus dirbti dviguba jėga, ir taip palengvinti sau gyvenimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)