VĮ „Lietuvos prabavimo rūmai“ (LPR) inspektorius-revizorius Tomas Janavičius:

Neretai pasitaiko, kai juvelyrai, vadinantys save menininkais, kuriantys ir gaminantys juvelyrinius papuošalus, taip pat ir žiedus, norėdami išvengti apskaitos, mokesčių, taip pat motyvuodami didele prabavimo kaina ir/arba norėdami apgauti vartotoją, nepateikia pagamintų juvelyrinių gaminių valstybinei patikrai į Lietuvos prabavimo rūmus.

Tokius gaminius jie realizuoja neprabuotus, todėl didelė tikimybė, kad jų pagaminti papuošalai neatitinka jų deklaruojamos tauriojo metalo prabos.

Beje, apie 3 g masės auksinio gaminio prabavimas ir įspaudavimas juvelyrams, gaminantiems individualiai, kainuotų apie 2,80 Lt, sidabrinio - 1,20 Lt. (Auksiniams gaminiams prabavimo ir įspaudavimo kaina yra 0,70 Lt už gaminio vienetą ir 0,70 Lt už kiekvieną gaminio gramą, sidabriniams - atitinkamai - 0,10 Lt ir 0,36 Lt).

Motyvuojama dažnai ir tuo, kad jie parduoda, pavyzdžiui, ne auksinį dirbinį, o „kūrinį“. Tačiau šis motyvas skirtas tik juos kontroliuojančiai institucijai (LPR), o pirkėjams - būtinai bus nurodyta, kad dirbinys yra auksinis (ir dar - pačios „aukščiausios“ prabos), jeigu reikia - ir su briliantais, smaragdais, safyrais ir pan.

Dažnai bandoma prisidengti ir tuo, kad prabavimas „gadina“ gaminį, šį „gadinimą“ suprasdami kaip papildomo ženklo (neva iškraipančio menininko mintį) atsiradimą gaminyje. Tačiau, mūsų turimomis žiniomis, užsakovai neretai patys reikalauja, kad ženklas būtų gaminyje ir jeigu tik jo neranda, kreipiasi į LPR. Išsivysčiusiose Vakarų valstybėse, pvz., Jungtinėje Karalystėje, pirkėjas net nesidomi vitrinoje eksponuojamu gaminiu, jeigu iš toli nemato jame esančių prabavimo ženklų.

Visuomet prie realizuojamų tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių turi būti pritvirtinta etiketė, kurią gali pritvirtinti pats ūkio subjektas, užsiimantis komercine-ūkine veikla.

Prie realizuojamų gaminių su deimantais, smaragdais, rubinais, safyrais, perlais ir aleksandritais etiketes išduoda ir tvirtina tik Lietuvos prabavimo rūmų Brangakmenių tyrimo laboratorija, kurios turi Lietuvos prabavimo rūmų suteiktą numerį.

Etiketėje nurodyti duomenys patvirtina gaminyje įtvirtintų brangakmenių charakteristikas (brangakmenio pavadinimas, forma, masė karatais (ct), spalva). Taigi, papuošalai su įtvirtintais minėtais brangakmeniais (pvz. deimantai bei tikrais perlais) privalo turėti specialias numeruotas etiketes, tvirtinamas ir išduodamas Lietuvos prabavimo rūmuose.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)