Pagumburis pas juos formuojasi taip pat skirtingai, ir būtent jis reguliuoja hipofizės veiklą, kuri yra atsakinga už visų endokrininių liaukų bei hormonų aktyvumą.
Prieš keletą metų mokslininkų grupė iš Pensilvanijos universiteto ir Filadelfijos vaikų ligoninės atliko įdomų tyrimą, kurio metu išaiškėjo keletas svarbių faktų.
Pavyzdžiui, ketinimo atlikti veiksmą reakcija spartesnė pas vyrus, būtent todėl jiems geriau sekasi atlikti veiksmus naudojantis erdviniu mąstymu, vyrų smegenys „užtaisytos“ veikti rezultatyviai ir greitai vykdant motorines funkcijas. Tuo tarpu moterų smegenys leidžia efektyviau realizuoti analitinę bei intuityvią informacijos apdorojimo veiklą – moteriai yra paprasčiau atsiminti veidus ir vardus.
Kodėl jos rūpinasi remontu?
Greičiausiai visi šie skirtumai užsitvirtino natūralios atrankos būdu dar tik atsirandant mūsų rūšiai; dabar jie gali paaiškinti daugelį nesusipratimo šeimoje atvejų.
Moterys dažnai skundžiasi, kad jos visada yra bet kokių namų remonto darbų iniciatorės, o vyras to vengia, ir joms, vargšėms, reikia ieškoti meistrų, kurie visu tuo užsiimtų. Jūs, ko gero, esate tokios situacijos liudininkai (arba dalyviai). Ši buitinė kolizija lengvai paaiškinama dėl skirtingų smegenų struktūrų: moteris iš tiesų geriau pastebi bet kokius namų defektus, todėl kad tai jos teritorija, tačau ji niekada neužsiėmė namų taisymu, kuris reikalauja gerų motorinių įgūdžių, tikslumo ir jėgos, vyrai šiuo aspektu yra pranašesni už moteris. Vis dėlto šiais laikais vyras paprastai neatlieka remonto, tuo užsiima pasamdyti meistrai – juos reikia rasti, susitarti, vienu žodžiu, sukurti tam tikrą bendravimą. Ir būtent ši veikla palanki moterims, jos tam yra gabios. Visuomenės atmintyje įsišaknijusi mintis, jog remontas – griežtai vyriška veikla.
Tačiau tai nėra vien tik remontas. Moterys yra linkusios skųstis, kad vyrai jų „negirdi“. Grupė tyrėjų iš Šefildo universiteto (Anglija) neseniai nustatė, kad smegenys apdoroja garsus, skleidžiamus vyrų ir moterų, skirtingose smegenų srityse. Pasirodo, kad vyrai moterų balsus iššifruoja pasitelkdami „auditorinę“ smegenų dalį, kuri paprstai apdoroja muzikos garsus, tuo tarpu vyrų balsai „įjungia“ daug paprastesnį mechanizmą. Beje, šis atradimas gali paaiškinti, kodėl žmonės, kenčiantys nuo haliucinacijų, paprastai girdi vyriškus balsus. Galbūt tai vyksta būtent dėlto, kad smegenims daug sudėtingiau yra atkurti moterišką balsą nei vyrišką.
Augimas: orientacija erdvėjė
Iki pat XX-ojo amžiaus antros pusės buvo tikima, kad skirtingų smegenų dalių funkcijos abiejose lytyse sutampa. Tik 1960 metais psichologas Herbertas Lendsellis pastebėjo, kad vyrų ir moterų pažeistos tos pačios smegenų dalys turi skirtingas pasekmes. Paaiškėjo, kad moterų kalbiniai bei erdviniai įgūdžiai yra vienodai kontroliuojami apie smegenų pusrutulių. Tai ir gerai, ir blogai, priklausomai nuo situacijos.
Vyrui nėra sudėtinga vienu metu kalbėti ir žiūrėti į žemėlapį, nes už kiekvieną veiksmą yra atsakingas tam tikras smegenų pusrutulis. Užtat moteris turi daugiau verbalinių ir gramatinių įgūdžių – tiek daugiau, kad spręsdama abstrakčias matematines užduotis, ji vistiek remsis būtent tais įgūdžiais. O tai bus neveiksminga - jau geriau naudoti dešiniojo pusrutulio erdvinius įgūdžius, kaip tą daro vyrai.
Tampa aišku, kodėl 4 iš 5 vaikų, sergančių disleksija (nesugebėjimas skaityti) – berniukai. Nes principas „Aš sakau – tu klausaisi“ yra taikomas įprastose mokyklose ir yra tinkamas daugiau mergaitėms nei berniukams. Todėl mergaitės paprastai būna labiau sėkmingesnės pradinėse klasėse, o berniukai tuo tarpu kenčia nuo įsivaizduojamo kvailumo ir bando susitvarkyiti su savo hiperaktyvumu, kuris yra sąlygotas atsiradusio tyrėjo instinkto. Vėliau jie pasiveja, kalbiniai įgūdžiai pagerėja, o mergaitės jau nebegali jų prisivyti erdvinių bei vizualinių įgūdžių atžvilgiu. Todėl joms bet kokie matematiniai uždaviniai, sudėtingesni nei sudėtis ar daugyba, gali sukelti nemažai problemų.
Bostono universitetas jau kelis dešimtmečius atlieka matematikai gabių 11-13 metų amžiaus vaikų atranką: berniukai mergaites lenkia net pusantro karto vidutinaime lygmenyje, kuomet surenkami 420-500 taškų iš galimų 800. O aukščiausiam lygmenyje (kai surenkami 700 taškų iš 800 galimų) santykis yra toks: 13 berniukų ir 1 mergaitė. Vyriški hormonai sustiprina vizualinius ir erdvinius įgūdžius, o moteriški juos slopina.
Agresyvumas
Jis taip pat nėra sąlygotas socialinių ar blogo auklėjimo priežasčių, bet turi biologines šaknis: testosteronas yra agresiją sukeliantis hormonas, o estrogenas jį neutralizuoja. Agresija – tik viena testosterono poveikio apraiškų. Yra ir kitų: dominavimas, pasitikėjimas savimi, energingumas (o juk tai visi sėkmingo socialinio gyvenimo komponentai). Hierarchija yra tiesiogiai susijusi su vyriškų smegenų struktūros ir veikimo ypatumais, ir taip vadinami lyderiai nuo gimimo visada pasižymi gana dideliu testosterono kiekiu kraujyje.
Moterų gyvenimas paklūsta ciklų kaitai, kurią salygoja estrogenas (pirmoji menstruacinio ciklo pusė) ir progesteronas (antroji pusė), paskutinias ciklo dienas hormonų lygis smarkiai krinta. Estrogenai didina visų juslių jautrumą, verčia moterį jaustis atyvia ir energinga. Progestronas, priešingai, turi raminamąjį poveikį.
Kai paskutinėmis ciklo dienomis nebeužtenka estrogeno, kuris suteikia bendrą komfortą, ir raminančiojo progesterono, emocijos tampa nebesuvaldomos, nuotaika gali neįtikėtiniai stipriai svyruoti.
Su tuo yra susijusios įvairios psichikos problemos: anksčiau, kai gyvenimo trukmė buvo trumpesnė ir šeimose buvo auginama daugiau vaikų, moterys patirdavo vos kelias dešimtis menstruacijų ciklų. Šiuolaikinė moteris jų patiria kelis šimtus, tačiau bet koks mechanizmas, kad ir biologinis, turi savo veikimo laiką. Su amžiumi hormonų aktyvumas sumažėja, todėl vyras ir moteris tam tikra prasme supanašėja ir suartėja (apie vyrus sakoma – sušvelnėjo, apie moteris – tapo protingesne).