Filmo idėjos iniciatorius Vaidas Šalaševičius teigė, kad tai pergalė, kuria reikia didžiuotis.
„Šia istorija ir šiuo mūšiu domėjausi ne vienerius metus. Pradėjus rinkti informaciją iškilo neaiškumų, baltų dėmių, kurios nebuvo rišliai ir aiškiai išdėstytos. Tad jas išnarplioti, kol yra gyvų mūšio liudininkų – privalu. Esu kilęs iš Lazdijų, tad Šeštokų miestelis ir Kalniškės miško apylinkės man nesvetimos. Dėl to, norėdamas paviešinti ir su pagarba papasakoti apie didvyrišką paprastų kaimo žmonių žygdarbį bei pokario metu retą pergalę, pažadėjau sau ir kitiems, jog sukursiu tokią juostą. Vien surinkti faktai, mažas žinomumas ir miglota istorija, pastūmėjo filmo kūrybai. Juk turimų žinių, užslaptintų žuvusiųjų skaičių, dalyvių siužetinių linijų užtektų ne tik dokumentiniam, bet ir meniniam filmui. O galų gale, tai toks mūšis, apie kurį turi žinoti ne tik Dzūkija, bet visi Lietuvos gyventojai, - pasakojo V.Šalasevičius. - Šia idėja sudominau žinomą žurnalistą ir scenaristą Aleksandrą Matonį bei filmų prodiuserį Stasį Baltakį. Nuėjome tikrą kelionę, bet jau visai netrukus pristatysime šią šlovingą istoriją. Žinome, jog kiekvienam, kam svarbi Lietuvos laisvė – svarbus bus ir šis filmas. O ši pergalė prieš sovietų okupantus – nebus pamiršta“.
„Atkurti mūšį mes pasitelkėme tikrai didžiules ir stiprias pajėgas. Šią vasarą, Verkių regioniniame parke, darbavosi daugiau nei 200 žmonių. Tarp jų – svarbiausią vaidmenį atlikę Lietuvos kariuomenės Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariai ir Krašto apsaugos savanoriai. Tikrosios kautynės truko bene 15 valandų – filmui nufilmuoti ir eksperimentui įvykdyti, užtrukome kur kas ilgiau. Norėdami parodyti tikrą vaizdą mes ilgai kalbėjomės ir tariamės su mūšio liudytojais, radome lapingą, Kalniškių mišką atitinkančią vietovę, subūrėme savanorių būrį. Pats filmavimas užtruko apie dvi paras – pirmąją dieną vyko ekperimento vadinamo MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System) filmavimas, antrąją dieną atkuriamasis mūšio filmavimas, - pasakojo filmo prodiuseris Stasys Baltakis. - Džiaugiamės, jog pavyko atskleisti dažnai rašytiniuose šaltiniuose slepiamą tiesą – Kalniškės mūšyje su Jonu Neifalta-Lakūnu priešaky dalyvavo apie 120 partizanų ir kelis kartus gausesnės NKVD kariuomenės 220-tojo pasienio pulko pajėgos. Kai kuriais duomenimis, NKVD būrys galėjo būti sudarytas iš tūkstančio žmonių. Per mūšį žuvo daugiau nei 40 partizanų, o NKVD nuostoliai apibūdinami kaip „keli šimtai nukautųjų ir sužeistųjų“. Mūsų filmo tikslas buvo įrodyti, kad nedidelis motyvuotų kovotojų pulkas gali padaryti tokią didelę žalą puolančiajam priešui. Ir kokie gi lietuviai galingi, kuomet yra vieningi.
Be to, labai didžiuojamės savanorių komanda, kurie noriai dirbo, noriai vaidino ir pademonstravo meilę Lietuvai. Tuo siekiame įkvėpti ne tik tuometinę, vyresniųjų kartą, bet ir jaunimą. Labai svarbu, jog kiekvienas jaunuolis suvoktų ko verta laisvė ir kokie pamatai Lietuvą padarė tokią, kokia ji yra dabar. Viliamės, jog šiuo filmu pasieksime patriotiškumo šaknis ir meilę Tėvynei“.
Jam antrino ir Vaidas Šalaševičius, kurio teigimu Lietuvai svarbūs istoriniai įvykiai – postūmis šiuolaikiniai kartai.
„Ne kartą teko išgirsti frazę, jog „Lietuva man nieko nedavė“. Aš visuomet atsakau: „O ką jai davei tu?“. Lietuva davė daug: žemę, namus, Tėvynę, tėvus ir šeimą. Manau tai daugiau, nei pakankamai. Dabartinėje visuomenėje laisvę ir visą tai ką gauname, dažnas priima kaip savaime suprantamą dalyką. Tačiau tai buvo ne visuomet. Ir to pamiršti – nevalia, - sako V.Šalaševičius. - Prisidėjau prie šio filmo kūrimo ieškodamas liudininkų, finansavimo. Džiugu, jog daug prisidėjo tiek privatūs asmenys, tokie kaip Vilučių šeima, tiek valstybė – Lazdijų ir Alytaus rajono savivaldybės. Manome, jog pasiektas rezultatas bus patrauklesnis nei istoriniai vadovėliai. Ryškus vaizdas, gera muzika, autentiški įvykiai galbūt įpūs meilę savo kraštui. Privers susimąstyti, įneš pasididžiavimo savo tautos istorija.
Juk atkreipkite dėmesį, holivudinių filmų scenarijai „išpūsti“, istorija išgalvota. Čia to nereikėjo – tai įvykis apie kuri mažai kalbame, rašome, tiesiog nedrįstame iškelta galva atsistoti ir tuo nuoširdžiai didžiuotis. Esame kovinga, drąsi, darbšti tauta – kuri atsikratė daug metų mus slėgusios priespaudos. Tad jei ir ateities karta tai įvertins, supras ir džiaugsis mūsų šalies didvyriais – mūsų tikslas bus pasiektas“.
Pirmosios filmo ištraukos bus parodytos Kalniškės mūšio minėjimo dieną, gegužės 16-tąją, o filmas kino teatruose bus rodomas šių metų spalio pabaigoje.