Iki to laiko Sirijoje jau buvo įsikūrusios įspūdingos Rusijos pajėgos – prisidengiant Centro karinės apygardos netikėtu patikrinimu ir pratybomis „Centras-2015“, į Viduržemio jūros krantą buvo permesti Rusijos bombonešiai, naikintuvai, sraigtasparniai, tankai, šarvuočiai, statybų technika ir apie 1,5 – 2 tūkst. kareivių ir karininkų.
Praėjus dviems dienoms, rugsėjo 30-ąją, rusų aviacija pradėjo bombarduoti „Islamo valstybės“ ir Laisvosios Sirijos armijos pozicijas Sirijoje, o spalio 7 dieną raketų atakas iš Kaspijos jūros surengė Rusijos karinio jūro laivyno laivai.
Buvęs Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas palygino operaciją Sirijoje su išplėstomis ilgalaikėmis pratybomis. Karinių ekspertų vertinimu, išlaidos šiai operacijai gali sudaryti apie 1-2 mlrd. dolerių. Tuo metu Rusijos Gynybos ministerijos biudžetas siekia apie 50 mlrd. dolerių, rašo forbes.ru
Kokia karo technika naudojama Sirijoje? Sąrašas – įspūdingas ir gniaužiantis kvapą.
Bombonešis-naikintuvas Su-34 (NATO kodinis pavadinimas – Fullback)
Tai – „4+“ kartos pagrindinis rusų atakų bombonešis, turintis turboreaktyvinius variklius, kurie leidžia pasiekti 1900 km/val. greitį. Maksimalus pakilimo aukštis – 17 000 metrų. Šio lėktuvo radaras gali sekti iki 10 taikinių vienu metu ir šaudyti iš karto į 4. Turi 12 ginkluotės pakabinimo mazgų, kurie leidžia naudoti ne tik rusiškas ypač taiklias bombas ir raketas, bet ir tas, kurias naudoja NATO. Maksimalus kovinis krovimas – 12 000 kg.
Į Rusijos oro pajėgų sudėtį Sirijoje įeina šeši tokie Su-34 bombonešiai, kurie atakuoja antžeminius taikinius, atlikdami nuo 16 iki 25 skrydžių per parą.
Šie bombonešiai gaminami nuo 2006 metų V. Čkalovo vardo aviacijos gamykloje Novosibirske. Vieno lėktuvo kaina – 1,5 mlrd. rublių.
Bombonešis Su-24M (NATO kodinis pavadinimas – Fencer-D)
Bombonešis Su-24. Vida Press nuotr.
Tai fronto bombonešio Su-24 modifikacija su kintamos geometrijos sparnu. Pasiekia 2240 km/val. maksimalų greitį dideliame aukštyje, aukščiausiai pakilti gali iki 11500 metrų.
Gali gabenti bombas, valdomąsias ir nevaldomąsias raketas ir patrankas ant aštuonių išorinių ginkluotės tvirtinimo taškų. Maksimalus kovinis krovimas – 7500 kg.
Lėktuvas skirtas oro smūgiams bet kuriuo paros metu, tiek geromis, tiek sudėtingomis oro sąlygomis. Rusijos oro pajėgose Sirijoje yra dvylika tokių Su-24M bombonešių.
Pradėtas naudoti 1983 metais, buvo gaminamas V. Čkalovo vardo aviacijos gamykloje Novosibirske (nebegaminamas nuo 1993 metų).
Remiantis 2000 metų sutartimi su Alžyru dėl Su-24M bombonešių eksportinės modifikacijos pardavimo, vieno lėktuvo kaina siekė 5,5 mln. dolerių.
Šturmo lėktuvas Su-25SМ (NATO kodinis pavadinimas – Frogfoot)
Modernizuotas Su-25 lėktuvas su atnaujinta avionika turi vienus patikimiausių savo klasėje variklius Р-95 ir Р-195. Jis sukonstruotas tokiu būdu, kad jeigu nustoja veikti vienas variklis, lėktuvas gali skristi toliau. Visos gyvybiškai svarbios šio kovos lėktuvo sistemos dubliuojamos. Maksimalus greitis yra 950 km/val., maksimalus pakilimo aukštis – 7000 metrų.
Turi 10 ginkluotės tvirtinimo taškų, maksimalus kovinis krovimas bombomis ir raketomis – 4400 kg.
Lėktuvas skirtas suteikti oro paramą sausumos pajėgoms ir sunaikinti priešininkų objektus bet kokiomis oro sąlygomis. Rusų oro pajėgos Sirijoje turi dvylika kovinių lėktuvų Su-25SМ. Pasak Rusijos Gynybos ministerijos atstovo, Sirijoje šie koviniai lėktuvai naudojami ribotai – tik ten, kur grėsmė būti apšaudytam yra minimali.
Šis lėktuvas buvo gaminamas Ulano-Udės gamykloje, į pajėgas įtrauktas 1980 metais. Jau po metų dvylikos Su-25 lėktuvų eskadrilė dalyvavo kariniuose veiksmuose Afganistane. Vieno lėktuvo kaina – 10 mln. dolerių.
Naikintuvas Su-30SМ (NATO kodinis pavadinimas – Flanker)
Šis dvivietis daugiatikslis sunkusis „4+“ kartos naikintuvas išvysto maksimalų greitį 2125 km/val., o jo maksimalus pakilimo aukštis – daugiau nei 17 000 metrų.
Turi 12 ginkluotės tvirtinimo taškų, gali gabenti bombas, valdomąsias ir nevaldomąsias raketas, kurių bendras svoris siekia iki 8000 kg. Skirtas valdyti naikintuvų grupių kovinius veiksmus ore, sausumos pajėgų veiksmų pridengimui, antžeminių ir oro taikinių sunaikinimui, žvalgybai.
Rusijos oro pajėgos Sirijoje turi keturis tokius naikintuvus.
Su-30 gaminamas nuo 1992 metų, jo modernesnė versija Su-30SМ – nuo 2012 metų. Gamintojas – „Korporacija Irkut“.
Remiantis 2014 metų sutartimi su Kazachstanu dėl naikintuvų Su-30SМ pardavimo, vieno lėktuvo kaina siekia apie 1,25 mlrd. rublių.
Mi-8 (NATO kodinis pavadinimas – Hip)
Didžiausias pasaulyje sraigtasparnis su dviem varikliais turi daug įvairių civilinės, specialiosios ir karinės paskirties modifikacijų. Karinis – transportinis Мi-171Sh skirtas žmonių ir technikos gabenimui, sveria apie 7 tonas ir turi 13 tonų maksimalią pakilimo masę.
Jo variklių bendra galia siekia 4000 AG (2987,3 kW) ir leidžia šiam sraigtasparniui pasiekti maksimalų 250 km/val. greitį. Maksimalus pakilimo aukštis – 6000 metrų, skrydžio nuotolis su papildomais kuro bakais – 1300 km. Gali būti apginkluojamas valdomosiomis ir nevaldomosiomis raketomis. Į Rusijos aviacijos grupę Sirijoje įeina penkiolika sraigtarsparnių Мi-8 (jų modifikacija nežinoma).
Naudojamas nuo 1965 metų. Šiuo metu gaminamas Kazanės ir Ulano-Udės gamyklose, preliminari kaina – 15 mln. dolerių.
Mi-24 (NATO kodinis pavadinimas – Hind)
Sraigtasparnis Mi-24. Vida Press nuotr.
Tai yra antras pagal paplitimą pasaulyje (pirmoje vietoje – amerikiečių „Apache“) atakos sraigtasparnis.
1979 metais Мi-24 pasiekė sraigtasparnių greičio pasaulio rekordą – 368,4 km/val.
Nuo 1969 metų buvo pagaminta daugiau nei 1300 tokių sraigtasparnių, jie aktyviai buvo naudojami daugelyje karinių konfliktų, taip pat ir karuose Afganistane ir Čėčėnijoje. Šiuo metu savo pajėgose tokius turi beveik 50 pasaulio šalių.
Turi šešis ginkluotės tvirtinimo taškus, gali būti ginkluojamas valdomosiomis ir nevaldomosiomis raketomis, tarp jų ir raketomis „oras-oras“, bombomis. Rusijos oro pajėgose Sirijoje yra penkiolika sraigtasparnių Мi-24.
Šiuo metu sraigtasparnis gaminamas aviacijos statybos kompanijos „Rosvertol“ Rostove prie Dono, apytikslė jų kaina – 22 mln. dolerių.
Elektroninės kovos sistema „Krasucha-2“
Ši sistema nuo raketų ir bombų gina komandinius punktus, kariuomenę, priešlėktuvinės gynybos sistemas, pramonės ir administracijos objektus. Stotis spinduliuoja trukdžius ir išveda iš rikiuotės priešo lėktuvus: jie negali aptikti taikinių ir nutaikyti į juos raketų.
Kompleksas tvirtinamas prie KAMAZ visureigio, variklio galia – 500 AG (373,41 kW). Pilna masė – 40 tonų. Įgulą sudaro 7 žmonės. Paties komplekso techninės charakteristikos laikomos paslaptyje, žinoma tik tai, kad sistemos veikimo spindulys yra didesnis nei 300 km.
Gaminamas mokslinės gamybinės sąjungos „Kvant“ Novgorode, gamintojas – mokslinis tyrimų institutas „Gradient“ (Rostovas prie Dono). Kaina: apie 200–250 mln. rublių.
Priešlėktuvinės gynybos kompleksas „Pancir C1“ (NATO kodinis pavadinimas – SA-22 Greyhound)
Skirtas kovai su taikiniais ore, lengvai šarvuotais antžeminiais taikiniais, saugo karinius ir pramonės objektus.
Įgulą sudaro 3 žmonės. Nuotolis iki taikinio 1,2 — 20 km. Kompleksas aprūpintas automatinėmis patrankomis ir valdomosiomis raketomis.
Gamintojas – valstybinė įmonė „Instrumentų konstruktorių biuras“ Tuloje. Apytikslė kaina – apie 15 mln. dolerių (pagal 2010 metų duomenis).
Priešlėktuvinės gynybos kompleksas „Tor“ (NATO kodinis pavadinimas – SA-15 Gauntlet)
Tai gynybos sistema, skirta ginti ekonominius ir karinius objektus nuo smūgių iš oro – sparnuotų raketų, bepiločių lėktuvų, bombų, sraigtasparnių ir naikintuvų. Savarankiškai numuša visus taikinius ore, kurių neatpažįsta „savas–svetimas“ sistema.
Ši kovos mašina turi 8 zenitines valdomas raketas 9M330. Taikinių aptikimo ir sekimo stotys „pagauna“ taikinius, judančius greičiu iki 700 m/s, iki kurių atstumas siekia nuo 0,5 iki 12 km, o jų aukštis – nuo 10 m iki 6 km. Persijungimas nuo žygio į kovinę parengtį užtrunka iki 3 minučių.
Gamintojas: Elektromechaninis mokslinių tyrimų institutas
Kaina: nėra duomenų
Tankas T-90 „Vladimir“
Tankas T-90. Vida Press nuotr.
Pagamintas 9-ojo XX a. dešimtmečio pabaigoje, T-90 dabar yra pagrindinis Rusijos kovinis tankas. 2000-aisiais T-90 ir eksportui skirtos jo versijos tapo vienais iš daugiausiai parduodamų tankų pasaulyje.
Tankas T-90 gali rimtai pažeisti daugelį priešo tankų ir sraigtasparnių, pats likdamas nepasiekiamas.
Įgulą sudaro 3 žmonės. Tanko masė – 46,5 tonų.
Variklio galia – 840 AG (627,33 kW).
Ginkluotė: lygiavamzdė 125 mm patranka 2A46M. Dešinėje įtaisytas suporuotas su patranka 7,62 mm kulkosvaidis. Ant bokšto yra 12,7 mm zenitinis kulkosvaidis, aprūpintas nuotolinio valdymo sistema. 125 mm tanko patranka pritaikyta prieštankinių valdomųjų raketų AT-11 šaudymui. Šių raketų skrydžio nuotolis yra 4000 m. Dabar šiuos tankus gamina „Uralvagonzavod“, apytikslė jo kaina – 118 mln. rublių.
BTR-82 A šarvuotis
Skirtas transportuoti mechanizuotus pėstininkų vienetus ir suteikti jiems paramą kovos lauke.
Tai viena moderniausių Rusijos armijos šarvuotų mašinų. Jos masė – 14,5 tonų, maksimalus greitis plente – 80 km/val., eigos atsarga – 600 km. Variklio galingumas – 60 AG (44,81 kW). Ginkluotėje yra 30 mm greitašaudė patranka 2A72 ir su ja suporuotas 7,62 mm prieštankinių valdomųjų raketų kulkosvaidis.
BTR gaminamas Arzamaso mašinų gamykloje, apytikslė jo kaina – 22-24 mln. rublių.
Sargybinis laivas „Dagestan“ (NATO kodinis pavadinimas – Gepard), sparnuotoji raketa „Kalibr“ (NATO kodinis pavadinimas – Sizzler)
Spalio 7 d. keturi Kaspijos jūros flotilės raketiniai laivai su laivu „Dagestan“ priešaky paleido 26 raketas į 11 taikinių Sirijoje.
„Dagestan“ skirtas paieškai ir kovai su povandeniniais, antvandeniniais ir oro taikiniais, konvojų palydai ir išskirtinės ekonominės zonos jūroje apsaugai. Šie laivai turi raketinę, zenitinę raketų ir artilerinę ginkluotę.
„Dagestan“ tapo pirmuoju Rusijos karinio jūrų laivyno laivu, aprūpintu kompleksu „Kalibr–NK“, naudojančiu ypač taiklias sparnuotąsias raketas. Buvo manoma, kad jų skrydžio nuotolis neviršija 300 km, tačiau sparnuotosios raketos, spalio 7 dieną paleistos Kaspijos flotilės, pataikė į taikinius, esančius net už 1500 km.
„Dagestan“ buvo pradėtas gaminti A.M. Gorkovo vardo gamykloje Zelenodolske 1991 metais ir nuleistas ant vandens 2011 metais. Remiantis sutartimi su Vietnamu dėl dviejų šio projekto laivų statybų, vieno laivo kaina siekė 350 mln. dolerių.
Sparnuotosios raketos „Kalibr“ suprojektuotos ir gaminamos „Novator“ gamykloje Jekaterinburge. Jų kaina nežinoma. Amerikiečių analogas – „Tomahawk“ – įvertinamos 1,5 mln. dolerių.
Raketinis kreiseris „Moskva“
Tai 1164 projekto vedantysis laivas, Rusijos Juodosios jūros laivyno flagmanas. Skirtas atakuoti antvandeninius priešo laivus, pakrantės apsaugos objektus, taip pat skirtas desanto palaikymui ir oro erdvės gynybai.
Dėl įvykių Sirijoje, Rusijos jūrų laivyno pajėgos Viduržemio jūroje padidintos iki 15 laivų ir pagalbinių laivų, tarp kurių – ir raketinis kreiseris „Variag“, didelis kovos laivas, skirtas priešo povandeniniams laivams ieškoti ir naikinti „Admiral Pantaleev“, desantiniai laivai „Novocherkassk“, „Minsk“, „Shabalin“, „Peresvet“ ir t.t.
Šio kreiserio vandentalpa – 11 490 tonų, ilgis – 186,5 metro, įgulą sudaro 510 žmonių, autonominis jo veikimo laikas – 30 parų. Kreiseris aprūpintas 16 priešlaivinių raketų paleidimo įrenginiais „Vulkan“, S-300 „Rif“ komplekso zenitinių raketų ginkluote, zenitiniu raketų kompleksu „OsaMa“, priešlaivine ginkluote.
Gamintojas – 61-ojo komunaro vardo laivų statybos gamykla Nikolajeve. Kaina – statybos momentu buvo apie 600 mln. dolerių.