Ar teko girdėti, kad NLP yra smegenų plovimas arba, kad „NLP specialistas“ (toliau NLP‘eris) gali priversti daryti tai, ko nenori? O gal, kad tai veikla prieš mūsų valią? Šiandien noriu atkreipti dėmesį į šiuos klausimus ir trumpai apžvelgti signalus, kurie išduoda, kad jumis gali būti siekiama manipuliuoti.
Pirmasis natūraliai kylantis klausimas – ar NLP, vis dėlto, yra tiesiogiai susijęs su manipuliacija? Taip. O jeigu šiek tiek išsiplečiant, tai neurolingvistinis programavimas yra paremtas terapiniu bendravimu, savęs pažinimu ir pokyčių skatinimu. Tačiau, kaip bebūtų, NLP tėra įrankis ir viskas priklauso nuo to, kokiais tikslais jis naudojamas.
Tikimybė pakliūti į piktų planų turinčio NLP‘erio „seansą“, yra labiau teorinė. Kur kas realiau yra susidurti su visiškai įprastos profesijos žmogumi, kuris tiesiog yra įvaldęs NLP technikas ir naudoja jas savo asmeninės naudos siekimui. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto agentas, kuris siekia parduoti pirkėjui gerokai per brangų namą, arba ne itin aukštos kvalifikacijos teisininkas, kuris bando žūtbūt gauti naują klientą. Kaip atpažinti, kad toks žmogus siekia manipuliuoti ir paveikti savo naudai?
Kaip veikia NLP?
Siekiant išmokti atpažinti NLP naudojimą, kaip manipuliavimo kitu asmeniu įrankį, svarbu bent bendrais bruožais suprasti, kaipgi veikia neurolingvistinis programavimas. Iš esmės galima teigti, – NLP technikos naudojimas susideda iš kelių etapų.
Pirmiausia NLP‘eris atidžiai stebi (kalibruoja) kitą asmenį ir bando tarsi „susirinkti informaciją“ nuo to, koks pojūtis dominuoja (pvz.: rega, klausa, lytėjimas ir pan.), iki to, kaip smegenys apdoroja informaciją (pvz.: ką galima pasakyti analizuojant akių judesius ir pan.). Iš šono tai atrodys kaip paprastas ir draugiškas pokalbis, tačiau NLP technikas išmanantis žmogus tuo metu atidžiai stebės ir stengsis įsiminti kuo daugiau detalių.
Susirinkus pakankamai „informacijos“, pradedamas subtilus ir beveik nepastebimas elgesio atkartojimas, – NLP‘eris nepastebimai pradeda mėgdžioti kito asmens judesius, kalbėjimo būdą ir pan. Visa tai sukuria abipusį pasitikėjimą, kurio dėka NLP‘eris jau gali pradėti po truputį keisti kito žmogaus nuostatas ar „pakišti“ savo idėjas.
Siekį manipuliuoti išduodantys signalai
Kaip atpažinti ir apsisaugoti? Turbūt svarbiausias patarimas – dėmesingai bendrauti ir pasikliauti savo intuicija. Daugeliu atvejų intuicija jums pradės duoti signalus, kad kažkas vyksta ne taip, kaip to norėtumėte. Stenkitės pastebėti, ar pašnekovas nebando kopijuoti jūsų kūno kalbos, pavyzdžiui, – rankų, kojų judesių ir pan. Stebėdamas NLP‘eris įdėmiai žiūri į akis, o tai nesąmoningai sufleruoja, kad pašnekovas yra itin susidomėjęs tuo, ką pasakojame. Iš tiesų NLP „specialistas“ gali tiesiog stebėti, kaip juda jūsų akys ir bandyti įsiminti tam tikrus dėsningumus.
Siekio manipuliuoti jumis požymiai gali būti ir kito žmogaus prisilietimai. Pavyzdžiui, kalbant apie ką nors juokingo, jūs juokiatės, esate pakilios nuotaikos, ir, kaip tik tuo metu, NLP‘eris paplekšnoja jums per petį. Nereikia bijoti bet kokio kito žmogaus prisilietimo, tačiau, jeigu turite pagrįstų abejonių dėl siekio jumis manipuliuoti, toks „netyčinis“ prisilietimas gali būti siekio manipuliuoti dalis.
Kitas svarbus momentas – atkreipkite dėmesį į tai, ką kalba kitas žmogus. Siekdamas manipuliacijos, NLP‘eris kalbės nekonkrečiai, naudos abstrakčias frazes ir išsireiškimus, niekada nelieps ko nors daryti, o veikiau pasakys, kad jūs tiesiog galite tai padaryti. Galiausiai nepasiduokite skubiems sprendimams. Tai ypač būdinga įvairių sričių pardavėjams, kurie išmano ir NLP technikas, ir jų pagalba siekia kuo greičiau užbaigti sandėrį. Jūs visada galite pareikalauti laiko sprendimui priimti.
Kaip minėjau pradžioje, šia tema galima kalbėti ilgai bei aptarti dar daug įvairių požymių, tačiau mano paminėtieji yra bene dažniausiai sutinkami, nes jie lengviausiai perprantami ir netampant visapusišku NLP‘eriu. Mano patarimas – būkite atviri aplinkai, tačiau, jeigu norite priimti sprendimus patys, visada ir viską vertinkite atidžiai ir šiek tiek kritiškai.