Ar verta žavėtis tokiais preparatais? Ką svarbu žinoti susigundžius reklama ir nusprendus juos išbandyti? Kodėl medikai teigia, kad egzistuoja ir žymai paprastesni bei nemokami būdai, siekiant apsisaugoti nuo virusinių infekcijų? Apie tai kalbamės su nosies ir gerklės gydytoja bei šeimos medicinos gydytoja.
Nosies gleivinė – lyg virusų „vartai“ patekti į organizmą
Ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoja Edita Samackaitė teigia, kad šaltuoju metų sezonu ūminių viršutinių kvėpavimo takų susirgimų skaičius sparčiai auga. Todėl visai natūralu, kad žmonėms kyla poreikis saugotis nuo ligų sukėlėjų.
„Beveik visada, 95 proc. atvejų, slogą sukelia virusinės infekcijos. Tik nuo tam tikrų virusų ir tik esant apsunkintai ligos eigai pacientus galima gydyti specifiniais virusus veikiančiais vaistais. Visas kitas gydymas yra simptominis“, – pasakoja medikė.
Ji įsitikinusi – visai natūralu, kad žmonės ieško būdų, padėsiančių neįsisirgti.
„Pats patikimiausias apsaugos būdas nuo pavojingomis komplikacijomis galinčių pasibaigti virusinių susirgimų – vakcinacija. Ir nors šis būdas labai efektyvus, tačiau šiuo metu neįmanoma pasiskiepyti nuo daugiau nei 200 virusų rūšių“, – aiškina specialistė.
Pašnekovė teigia, kad įrodyta, jog būtent nosies gleivinė yra „vartai“, pro kuriuos virusai patenka į organizmą ir sukelia uždegimą. Tai – lyg įrodymas, kad daug dėmesio reikėtų skirti apsaugai nosyje.
Preparatai nosies gleivinei gali padėti
E. Samackaitė sako, kad net iki 90 proc. atvejų į viršutinius kvėpavimo takus patenkantys ligų sukėlėjai yra nukenksminami nosies gleivinėje. Tai nutinka natūraliai, padedant vietiškai veikiantiems įgimtos imuninės sistemos komponentams.
„Nosies gleivinė yra ypatinga tuo, kad savo paviršiuje turi žiuželius ir dvigubą gleivių sluoksnį. Jame judėdami žiuželiai nuolat dirba nešdami iš kvėpavimo takų ligų sukėlėjus, svetimkūnius, dulkes ir panašiai. Gleivėse taip pat gausu imuninių medžiagų, kurios skirtos gynybai. Todėl svarbu žinoti, kad pati nosis turi apsivalymo ir gynybos nuo virusų mechanizmus“, – pasakoja medikė.
Vis tik, anot jos, dėl įvairių aplinkybių įmanoma pažeisti šiuos natūralius mechanizmus. Tuomet ir gali prireikti papildomos pagalbos, pavyzdžiui, preparato, kurio sudėtyje esančios medžiagos sukurtų papildomą apsauginį sluoksnį nosyje.
Imuninę sistemą veikiantys preparatai gali padėti sirgti lengviau ir trumpiau
Ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoja ragina nepamiršti ir kitų, ne ką mažiau efektyvių priemonių, kurios padeda išvengti nemalonių virusų.
„Virusams geriausiai kelią užkerta elementarus higienos laikymasis. Svarbu čiaudėjimo ir kosėjimo metu daryti tai į alkūnės linkį, o ne prisidengus delnu. Taip pat labai svarbu dažnai plauti rankas. Nepamiršti vertėtų ir susibūrimo vietose dėvėti kaukę bei ją reguliariai keisti. Žinoma, siekiant apsaugoti save ir kitus būtina į darbą ar mokymosi įstaigą vykti tik visiškai pasveikus“, – rekomendacijomis dalinasi pašnekovė.
Vis tik dažniau virusų „palaužiamiems“ žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, ikimokyklinio amžiaus vaikams ir vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms, o taip pat ir dirbantiems rizikos grupėse tokių priemonių gali neužtekti.
„Tokiu atveju į pagalbą galime pasitelkti imunomoduliatorius. Tai – imuninę sistemą veikiantys preparatai. Jie ne visada padeda apsisaugoti nuo susirgimo, tačiau gali padėti sirgti lengviau, trumpiau, sveikti greičiau ir panašiai“, – aiškina ji.
TOP 5 priemonės siekiant išvengti virusų
E. Samackaitė sutiko pasidalinti ir efektyviais medicininiais būdais, kurie gali padėti išvengti virusų ar greičiau pasveikti užsikrėtus virusine infekcija.
„Nosies plovimas. Jis turėtų būti atliekamas po buvimo dideliuose susibūrimuose, tarp sergančių žmonių ir pačiam sergant sloga ar sinusitu. Tai – lyg mechaninė priemonė, kuri padeda pašalinti iš nosies ligų sukėlėjų perteklių. Tačiau prisiminkite, kad per dažnas nosies plovimas ar netinkamų tirpalų naudojimas gali dar labiau pažeisti gleivinę ir padažninti susirgimus“, – nurodo medikė.
Gydytoja teigia, kad dar viena efektyvi mechaninės nosies gleivinės apsaugos priemonė – karagenino purškalai, kurie sudaro papildomą barjerą nosyje. Tačiau jei norisi, kad tokie preparatai veiktų, reikalingas dažnas jų vartojimas dienos eigoje.
„Galima išbandyti ir imunomoduliaturius, tokius kaip beta-gliukanai ir kai kurie vaistiniai augaliniai preparatai. Beta-gliukanų purškalai į nosį arba geriami preparatai skirti ypač dažnai komplikuotai sergantiems pacientams, kuriems dažnai prireikia antibiotikų dėl papildomai prisidėjusios bakterinės infekcijos. Šiuo metu jie labai madingi, tačiau pastebiu, kad vartojami tikrai per dažnai. Kai kurie vaistiniai augaliniai preparatai savo sudėtyje taip pat turi natūralias medžiagas, kurios švelniai, bet efektyviai aktyvina įgimtą imuninę sistemą. Svarbu tai, kad naudojant šiuos preparatus nėra stipriai išbalansuojamas organizmas“, – aiškina specialistė.
Taip pat ji pamini ir dar vieną apsaugos būdą – probiotikų vartojimą. Anot gydytojos, žarnyne gyvenančios bakterijos nulemia apie 70 proc. žmogaus imuninės sistemos efektyvumo. Vis tik būtina nepamiršti, kad tam, kad gerosios bakterijos išgyventų ir galėtų daugintis bei išsilaikyti, joms reikalingas maistas – prebiotikai bei mitybos papildymas skaidulomis.
„Probiotikus rekomenduojama reguliariai keisti, nevartoti nuolat tų pačių. Daugėja duomenų, jog net ir gerosios bakterijos išmoksta būti atsparios antibiotikams ir prisideda prie vienos didžiausių šiuolaikinės visuomenės problemų – augančio bakterijų atsparumo antibiotikams“, – teigia E. Samackaitė.
Ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoja pamini ir paskutinę, tačiau taip pat labai efektyvią priemonę – kaukių dėvėjimą. Tai – pigi ir efektyvi barjerinė priemonė, pavyzdžiui, einant į gydymo įstaigą ar prekybos centrą. Juk, anot pašnekovės, saugodami save apsaugote ir kitus.
Taip pat ji primena, kad prieš vartojant bet kokius imunitetą veikiančius preparatus yra būtina pasitarti su gydytoju. Svarbiausia – mąstyti kritiškai, pasitikėti savo kūnu ir jo gebėjimu gintis nuo virusų.
Vertėtų nesikoncentruoti į vieną apsaugos priemonę, o verčiau vertinti visumą
Šeimos gydytoja Aurelija Neiberkienė įsitikinusi – profilaktinės priemonės visada yra geriau ir pigiau nei sveikatos grąžinimas jau susirgus.
„Tokių priemonių tikslas – palaikyti stiprų imunitetą bei mažinti kontaktą su ligų sukėlėjais. Tokia ligų profilaktika gali būti užtikrinama kombinuojant vaistinėse pardavinėjamus preparatus, vakcinaciją nuo gripo ir koronaviruso infekcijų bei nemedikamentines priemones: rankų dezinfekavimą, medicininių kaukių dėvėjimą“, – nurodo pašnekovė.
Anot jos, vaistinėse siūlomos priemonės, tikėtina, padės sumažinti tikimybę susirgti. Tačiau jos turi būti naudojamos tinkamai ir laiku bei nepersistengiant.
„Nereikėtų naudoti daug skirtingų priemonių vienu metu. Verčiau išsirinkti vieną ar dvi priemones ir jas naudoti tik pajutus pirmus peršalimo simptomus ar turėjus kontaktą su sergančiu žmogumi. Kasdieniam ilgalaikiam naudojimui tinkami vitaminai: C, D, žuvų taukai. Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus galima naudoti purškalus nosies landoms praplauti, taip sumažinant patekusių virusų kiekį ant gleivinės“, – aiškina medikė.
Pašnekovė priduria, kad gerklės skalavimui skirti preparatai taipogi gali sumažinti ryklės uždegimo pasireiškimo tikimybę.
Su vaistiniais preparatais verčiau neskubėti, tačiau yra ir kitų priemonių
Gydytoja A. Neiberkinė paaiškina, kad įvairios priemonės, skirtos apsisaugoti nuo virusų, turi savybių, galinčių sudaryti virusams nepalankias sąlygas daugintis.
„Todėl pačioje ligos pradžioje pradėjus jas vartoti galima užkirsti kelią rimtesniam įsisirgimui. Tačiau tokias priemones skirti vaikui, ypač ikimokyklinio amžiaus, vos tik jis sukosėjo ar nusičiaudėjo, nerekomenduotina“, – teigia ji.
Medikė sako, kad galima išbandyti ir kitokius apsisaugojimo nuo virusų būdus. Pavyzdžiui, anot jos, nosies plovimas su specialiomis sistemomis slogos pradžioje ryškiai sutrumpina sirgimą.
„Vis tik kiekvienas atvejis yra individualus ir negalima vienos taisyklės taikyti visiems. Jei žmogus nutaria išbandyti vaistinius preparatus apsaugai nuo virusų, svarbu pasigilinti į sudėtį, o taip pat atsižvelgti ir į turimas alergijas. Rekomenduočiau dėmesį atkreipti į anotacijoje pateiktą informaciją, patikrinti, nuo kokio amžiaus preparatą galima vartoti“, – naudingais patarimais dalinasi pašnekovė
Gydytoja rekomenduoja atkreipti dėmesį į tai, ar tokiuose preparatuose nėra alkoholio, cukraus, dažiklių, ar juos galima vartoti sergant lėtinėmis ligomis. Anot jos, negalima nepaisyti preparato vartojimo instrukcijų nepasitarus su gydytoju.
Genialumas slypi paprastume
Gydytoja A. Neiberkinė pataria neskubėti lėkti į vaistinę pirkti įvairiausių preparatų. Anot jos, verčiau pradėti reikėtų nuo paprastesnių apsaugos būdų.
„Savo pacientams visų pirma pabrėžiu, kad būtina dažnai ir taisyklingai plauti rankas. Tą daryti reikėtų grįžus iš darbo, mokyklos ar darželio. Taip pat svarbu vartoti pakankamą skysčių kiekį, palaikyti nosies landas drėgnas, užtikrinti, kad patalpose oras nebūtų išsausėjęs bei reguliariai vėdinti patalpas“, – teigia medikė.
Pašnekovė nepamiršta ir sveikos mitybos svarbos. Anot jos, subalansuota mityba bei fizinis aktyvumas ir buvimas gryname ore tikrai padės sirgti rečiau.
„Esant sergamumo pikui rekomenduoju vengti masinio susibūrimo vietų. Vis tik jei negalima to išvengti, būtina prekybos centruose ir kitose susibūrimo vietose dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius. Šias priemones galima įsigyti vaistinėse ir kitose parduotuvėse. Jas vieną kartą panaudojus siūlau išmesti ir kitam išėjimui į viešumą naudoti naują kaukę ar respiratorių. Kadangi prekyboje yra ir vaikams skirtų kaukių, siūlau nepamiršti ir jų“, – pasakoja šeimos gydytoja.
A. Neiberkinė atkreipia dėmesį ir į teisingą medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimą. Šios priemonės, anot jos, turi apimti tiek nosį, tiek burną. Jei kaukė sudrėko nuo iškvepiamų garų – ji tuojau pat turi būti pakeista nauja.