„Vadovaujantis mūsų tautos tradicijomis Kūčių dieną yra įprasta laikytis abstinencijos, juk ruošiamės Kristaus gimimo iškilmėms. Tačiau pernai metai buvo kitokie. Kūčias minėjome sekmadienį, o kiekvienas sekmadienis – Kristaus prisikėlimo diena, kuomet pasninkauti ir laikytis abstinencijos nėra būtina. Todėl ant stalo galėjo atsidurti tiek mėsa, tiek ir pieno produktai. Įprastai pilnos abstinencijos dienos metuose yra trys: Pelenų trečiadienis, Didysis penktadienis ir Kūčių diena“, – pasakoja šv. Antano Paduviečio bažnyčios kunigas Stasys Blinstrubis.
Ir nors praėjusiais metais tie žmonės, kurie Kūčių vakarienės metu valgė mėsą ar pieno produktus nenusidėjo, šiemet tokių taisyklių išlygų nėra. Kūčias minėsime antradienį, todėl jau dabar reikėtų pradėti planuoti meniu, kuriame – jokios mėsos ir pieno produktų.
Būtina jausti saiką
Kunigas S. Blinstrubis primena, kad kiekvienas tikintysis turėtų skirti dvi sąvokas – „pasninkas“ ir „abstinencija“.
„Pasninko metu žmogus turėtų valgyti mažiau maisto nei yra įpratęs kasdien. Pasninko dienomis leidžiama tik vieną kartą per dieną pavalgyti labai sočiai, o dar du kartus užkąsti“, – aiškina pašnekovas.
Abstinencijos dienomis, anot jo, draudžiama valgyti mėsą bei pieno produktus. „Natūralu, kad per Kūčias reikėtų reguliuoti tiek maisto kiekį, tiek jo asortimentą. Reikėtų vengti mėsos, kiaušinių, pieno produktų“, – nurodo kunigas.
Pašnekovas taip pat primena, kad per Kūčias reikėtų pasitenkinti daugiausia viena vyno taure. Alkoholiui taip pat galioja pasninkas, tad švenčiant nereikėtų jo padauginti, o geriausia – apskritai atsisakyti.
„Saldumynai taip pat nėra pirmo būtinumo maistas, juose dažniausiai būna pieno ar kiaušinių. Todėl jei norisi pasisaldinti Kūčias, vertėtų kruopščiai atsirinkti desertus, kuriuose nebūtų pieno produktų. Jei pavyko tokius pasigaminti, juos valgant reikėtų jausti saiką. Pasninkas galioja ir saldumynams“, – pabrėžia S. Blinstrubis.
Ragina žvelgti giliau
Yra žmonių, kurie minėdami Kūčias mėsos nevalgo, tačiau vos laikrodžio rodyklė pasiekia 24 val. – puola prie šaldytuvo ir atsirėžia storiausią gabalą dešros. Juk jau prasidėjo šv. Kalėdos ir Kristus gimė!
„Teoriškai tokie žmonės mėsą valgo jau Šv. Kalėdų naktį. Tačiau, mano nuomone, Kalėdų patiekalai daugiau džiaugsmo suteiks tuomet, jei naktį pavyks susilaikyti nuo užkandžiavimo. Mėsą ir riebesnius produktus reikėtų pasilikti Kalėdų dienos pusryčiams ar pietums“, – teigia kunigas.
Anot jo, prasmingiausia būtų Kalėdų rytą apsilankyti mišiose, o tik po jų pradėti gardžiuotis įvairiausiais mėsos patiekalais.
„Ir jei per Kalėdas galima atsipalaiduoti ir valgyti tiek, kiek geidžia širdis, per Kūčias reikėtų jausti saiką ir susilaikyti. Vertėtų pabandyti paieškoti gilesnės to prasmės, pagalvoti, kodėl pravartu yra ugdyti valią“, – sako S. Blinstrubis.
Kviečia švęsti bažnyčioje
Kalbinamas kunigas pasakoja, kad savo Kūčių stalo jis negalėtų įsivaizduoti be kalėdaičių. Juk įprastai Kūčių vakarą laužant kalėdaitį pasižadama dalytis vieni su kitais Dievo malonėmis, meile, džiaugsmu bei rūpesčiu.
„Pamenu, kaime parnešdavom šienelio ir tada ant jo padėdavome kalėdaitį. Prieš tai šeimoje trumpai pasimelsdavome, vieni kitų atsiprašydavome ir vieni kitiems atleisdavome, o tik tada valgydavome“, – teigia jis.
Pašnekovas taip pat pamini, kad Kūčių stalas jam asocijuojasi su aguonpieniu, kūčiukais, grybu mišraine, silke.
„Dvylika patiekalų – tam tikra simbolika, kurią prasminga išlaikyti“, – sako jis.
S. Blinstrubis kauniečius ir Kauno miesto svečius šventiniu laikotarpiu kviečia apsilankyti šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Čia per Kūčias vyks Šv. Piemenėlių mišios, o per Kalėdas – šventinės pamaldų iškilmės.