Žemiau – skaičiavimai vienam asmeniui Klaipėdoje, nuomojančiam butą ir turinčiam vaiką:
Komunaliniai mokesčiai – 70 eurų/mėnesiui;
Internetas, mobilusis telefono ryšys, televizija – 25 eurų/mėnesiui;
Benzinas – 80 eurų/mėnesiui;
Automobilio privalomasis draudimas – 5 eurų/mėnesiui;
Pietūs darbo metu – 40 eurų/mėnesiui;
Vaiko darželis – 40 eurų/mėnesiui;
Maistas šeimai – 200 eurų/mėnesiui;
Išlaidos įvairioms namų apyvokos prekėms – 40 eurų/mėnesiui;
Rūbams – 75 eurų/mėnesiui;
Nuoma –145 eurų/mėnesiui;
Visos išlaidos sudėjus: 720 eurų/mėnesiui.
Kas nors mums, Lietuvos piliečiams, gali paaiškinti, kaip galima padoriai, oriai ir užtikrintai gyventi Lietuvoje, uždirbant vidutinį atlyginimą ir turint tokias išlaidas? Jeigu kažkas sakys, kad dar prabangiai gyvenu, kad turiu automobilį, rūbus perku, tai pasakysiu, kad tai sutaupiau dirbdamas užsienyje. Tačiau gyvenant čia, Lietuvoje, aš galiu pasakyti, kad aš išlaikau valstybę, įmones ir kitus žmones iš savo santaupų, kurias parsivežiau iš užsienio. Kai šios santaupos eis į pabaigą, aš tikrai su savo vaiku išvyksiu vėl iš šios „vergijos santvarkos“ į normaliai subalansuotą šalį užsienyje.
Iki pilnaverčio gyvenimo trūksta:
Apie 100 eurų susitikimams su draugais mieste;
Apie 60 eurų papildomiems vaiko užsiėmimams;
Apie 200 eurų santaupų atostogoms;
Apie 100 eurų nelaimės atvejo santaupoms;
Apie 200 eurų buities prietaisams ir būsto paskolai apmokėti.
Iš viso normaliam gyvenimui Klaipėdoje reikia: 720 eurų būtinosioms išgyvenimo išlaidoms ir apie 660 eurų normaliam gyvenimui. Sudėjus – 1380 eurų per mėnesį. Mums atrodo kosminis skaičius, bet yra šalių, kur šis skaičius yra mažesnis už jų vidutinę algą apie 30-40 proc. Išvada: gal Lietuvoje vergija taip ir nebuvo panaikinta, pažvelgus į aukščiau išvardintus skaičius?
DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!
Kiek pinigų vienam žmogui reikia turėti, norint išgyventi Vilniuje? Nors, pasak finansų ekspertų, apibendrinti sunku ir skaičiuojant reiktų atsižvelgti ne į vieną rodiklį, jų įvardijama suma apytiksliai siekia apie 520-640 eurų.
„Jeigu pernai vidutiniai atlyginimai Vilniuje būdavo apie 640 eurų į rankas, tai didmiestyje gyvenančiai šeimai, reikėtų nemažiau kaip dviejų tokių atlyginimų ir tai sudarytų maždaug apie pusantro tūkstančio eurų gyvenant nuosavame būste“, – anksčiau DELFI teigė „Swedbank“ asmeninių finansų instituto Lietuvoje vadovė Odeta Bložienė.
SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė skaičiavo, kad remiantis 2008 m. ir 2012 m. Statistikos departamento „Namų ūkių biudžetų tyrimais“ galima prognozuoti, kad šiemet vidutinė suma, reikalinga norint gyventi vidutiniškai būtų maždaug 520 eurų vienam šeimos nariui, nors įvardyti tyrimai neatspindi to, kiek konkretūs atskirai paimti namų ūkiai ar žmonės išleidžia.
Norime pasiteirauti Jūsų – kokia suma yra reikalinga jums? Ar sutinkate su ekspertų teiginiais? Kam išleidžiate daugiausiai, kaip sutaupote? Galbūt galite nurodyti, kad itin padidino ar sumažino jūsų išlaidas?
Pasidalinkite savo patirtimi el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Pinigai“ arba spausdami pilką mygtuką žemiau iki spalio 11 d. Vienam iš jūsų atiteks pusės metų pasirinkto DELFI grupės žurnalo prenumerata!