„Jonavos krašto muziejuje beveik nėra informacijos apie Justiną Vareikį. Jo kapas Skaruliuose sunkiai randamas, taip pat nėra informacinių ženklų, kur ieškoti jo gimtinės ar tėvo garbei pasodintos liepų alėjos“, – pasakoja Irena Beinorienė, J. Vareikio pagrindinės mokyklos tikybos mokytoja.
J. Vareikis gimė 1870-ųjų gruodį neturtingoje šeimoje Saleninkų kaime, Jonavos rajone. Nors pramoko tik skaityti ir rašyti nemokėjo, jis norėjo, kad gimtojo kaimo gyventojai siektų mokslo ir savo lėšomis įsteigė mokyklą. Vos sulaukęs aštuoniolikos metų ėmė gabenti iš Prūsijos caro uždraustas lietuviškas knygas. Taip pat dalyvavo Nepriklausomybės kovose prieš bolševikus, lenkus ir bermontininkus, buvo vienas Šaulių būrio Jonavoje kūrėjų ir jam vadovavo.
Dalyvaudami didžiausiame Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projekte „Kuriame Respubliką“, mokiniai keletą mėnesių kruopščiai rinko informaciją apie J. Vareikį, jo gyvenimą ir darbus. Vėliau sukauptomis žiniomis dalijosi su bendramoksliais.
„Daugelis mokinių buvo girdėję, kad Justinas Vareikis slapta gabeno knygas, tačiau daugiau nieko apie jį nežinojo ir susidomėję klausėsi mūsų pasakojimo“, – atvirai kalba Viktorija Rubliova, J. Vareikio pagrindinės mokyklos šeštokė.
Liepos mėnesį kartu su mokyklos skautų draugove jaunimas ketina sutvarkyti ir atsodinti apleistą liepų alėją J. Vareikio gimtinėje. Taip pat planuoja pabendrauti su senaisiais vietos gyventojais, išsiaiškinti vietovės pavadinimo kilmę ir išleisti legendų knygelę.
„Tikiuosi, pavyks sužinoti tikrąjį J. Vareikio gimtinės pavadinimą: vienur rašoma Saleninkai, kitur – Salininkai, – pastebi V. Rubliova. – Kuo daugiau sužinai, tuo labiau norisi dar daugiau išsiaiškinti“.
Nuo rugsėjo mėnesio mokiniai, besidomintys J. Vareikio gyvenimu, ketina pasivadinti Vareikiukų klubu ir toliau tęsti pradėtus darbus. Jaunimas žada pastatyti ženklą, kuris padės lengviau rasti J. Vareikio gimtinę, taip pat pasirūpinti, kad jo vardas atsirastų žinomų Jonavos žmonių sąraše, o gruodžio mėnesį visus sukviesti į renginį „Vakaras seklyčioje“ ir miniatiūrą „Knygnešys“.
J. Vareikio pagrindinės mokyklos mokiniai turtinti savo žinias ir garsinti J. Vareikio vardą nusprendė po to, kai prisijungė prie projekto „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Jame iš viso dalyvauja ir savo iniciatyvas įgyvendina 120 švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų – iš 30-ies savivaldybių.