Kokį žiemos sportą pasirinkti, priklauso nuo jūsų poreikių, gyvenimo būdo ir... sniego gausos. Tuomet galite čiupti snieglentę, puikiai prajudėti kartu su vaikais pasiėmę rogutes ar čiuožynę. O ypač daug naudos suteiks populiari žiemos sporto šaka – slidinėjimas.
Kalnuose – adrenalino pliūpsnis
Ekstremalesnių pojūčių ištroškę žmonės slidinėti keliauja į tolimesnius kalnuotus kraštus, tačiau akį džiuginantis baltas peizažas tam puikias sąlygas sudaro ir mūsų šalyje. Tiesa, aukštų kalnų neturime, tačiau vietų, kur galima paslidinėti, tikrai yra.
Kalnų slidinėjimas, nepaisant nemažos traumų, dažniausiai ištinkančių dėl neapdairumo ir nepatyrimo, rizikos, teigiamai veikia sveikatą. Šliuožiant su slidėmis dirba dauguma mūsų raumenų, sudeginama labai daug kalorijų.
Mokslininkai sako, kad naujų įgūdžių mokymasis slidinėjant mažina riziką senatvėje susirgti Alzheimerio liga. Be to, grynas, ypač kalnų, oras galimybę mirti jaunam sumažina net 26 proc. Aktyviai slidinėjant išsiskiriantis adrenalinas paspartina širdies plakimą ir deguonies cirkuliaciją, o tai sustiprina nervų sistemą.
Visgi derėtų žinoti, kad slidinėjant kalnuose tinkamai iš anksto nepasiruošus, nesitreniravus organizmui suteikiamas nemažas krūvis. Dėl patiriamos staigios fizinės ir emocinės perkrovos susikaupia streso hormonų perteklius. Tai gali sukelti skrandžio spazmus, imti trūkti oro, sutrikti širdies ritmas. Aišku, intensyviai judant kenksmingos medžiagos yra sudeginamos ir ilgainiui imunitetas tik stiprėja.
Kad pirmosios slidinėjimo treniruotės atneštų mažiau įtampos, reiktų padaryti apšilimą. Skirkite 10–15 minučių kaklo raumenų tempimo pratimams, pramankštinkite kulkšnies, kelio sąnarius. Pasiruošimą geriausia būtų pradėti anksčiau, kurį laiką prieš planuojamas žiemos sporto pramogas.
Lygumų slidinėjimas – laimingai senatvei
Daug saugesnis, bet taip pat labai naudingas yra ir slidinėjimas lygumose. Tai suteikia mažiau streso, mažiau staigiai apkrauna organizmą. Juo gali užsiimti praktiškai kiekvienas. Šliuožiant lygumomis stiprinami ne tik viso kūno raumenys, širdis, plaučiai. Toks sportas tausoja sąnarius, pagerina laikyseną bei koordinaciją.
Teigiama, kad rimtai užsiimant šiuo sportu naudos gali būti dar daugiau nei slidinėjant kalnuose, tam neprilygsta ir plaukimas bei važiavimas dviračiu. Be to, žymiai retesnės kalnų slidininkų traumos – lūžiai, išnirimai, išsukimai.
Švedijoje stebint 73 tūkst. lygumų slidinininkų ir tiriant jų gyvenimo kokybę sulaukus vyresnio amžiaus, pastebėta, kad senatvėje šio sporto entuziastai ilgiau gyvena nepriklausomai, be aplinkinių pagalbos.
Patarimai žiemą sportuojantiesiems lauke
Į lauką reikėtų eiti tik po apšilimo namuose.
Naudinga derinti keletą veiklų – bėgimą, treniruotes, intensyvų ėjimą; svarbu nenustoti judėti.
Norėdami neperšalti, kvėpuokite tik pro nosį. Jei sparčiai judant pristinga oro, sulėtinkite tempą. Sportuodami nevartokite skysčių, karštos arbatos atsigersite namuose. Tai irgi padės išvengti ligų.
Rinkitės vietas atokiau nuo kelių, dėvėkite atšvaitus ar turėkite žibintuvėlį.
Apsirenkite tinkamai: rinkitės specialius sportui skirtus šildančius drabužius, viršutinis sluoksnis turėtų būti neperšlampamas, o vidiniai rūbai išstumti prakaitą į išorę. Apavas turėtų būti lanksčiu, neslystančiu padu, tikti sporto rūšiai.
Nepamirškite sportininko pirštinių, lengvos, iš natūralių medžiagų padarytos kepurės, veido patepti apsauginiu kremu.