1903 metais Hagoje Corneliso Hofstede‘o de Grooto išleistų aplankų „Rembrandtas Van Rijnas. Piešiniai“ iš viso buvo atspausdinta 150 vienetų. Kiekvienas aplankas numeruotas, Žukų šeimos nuosavybė Nr. 7. Yra žinoma, kad dar šeši tokie aplankai saugomi JAV: Niujorko Metropoliteno muziejuje, Kolumbijos universiteto bibliotekoje, Bruklino muziejuje, Harvardo universitete Kembridže, Djuko universitete Durhame ir Ajovos universiteto bibliotekoje.

Karo grobis

1979 metais šią bibliografinę retenybę V. Žukas iš privataus kolekcininko išsikeitė į savo tapytą merginos portretą. Alantos dvaro galerijoje pristatomas aplankas 1945 metais buvo sovietų karių pavogtas iš Berlyno karališkojo universiteto bibliotekos. Gabentas į Rusiją kaip karo trofėjus, tačiau pakeliui išmestas iš ešelono už litrą naminukės. Kiekvienas aplanko lakštas antspauduotas senu „Berlin Königliche Universitats Bibliothek“ ženklu.

Alantos dvaro ekspozicijoje – 50 Rembrandto mėgstamų siužetų: biblinės scenos iš Senojo ir Naujojo Testamento („Judita su nukirsta Holoferno galva“, „Faraono duktė nendrėse suranda kūdikį Mozę“, „Kristus mazgoja Petrui kojas“, „Prisikėlęs Kristus kaip sodininkas susitinka Magdalietę“, „Gerasis samarietis“), keli olandiški peizažai, dailininko namų interjerai, nuogos moters aktas, kelios karių, jaunų moterų ir vyrų figūros, buitinės scenos su vaikais, elgetomis, prie kartuvių pririšta nelaimingoji, piešta iš natūros skirtingais rakursais ir panašiai. Kai kuriuos šio aplanko piešinius Rembrandtas naudojo kaip pirmines kompozicijas dideliems tapybos darbams: „Pamokslininko Corneliso Claeszo portretui“ iš Berlyno muziejaus, „Šv. Šeimai ir angelui“ iš Sankt Peterburgo Ermitažo, „Piemenų pagarbinimui“ iš Miuncheno pinakotekos.

Dvaras atsinaujina

Pusšimtis Rembrandto lakštų dabar atskirai įrėminti ir eksponuojami Alantos dvaro galerijoje šalia nuolatinės ekspozicijos. „Šį pavasarį suremontavome tris rytines dvaro sales. Jos ir ateityje bus skirtos laikinosioms parodoms“, – sakė dvarą administruojančios Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktorius Vladas Pusvaškis.

Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė pasakoja, kaip prieš mėnesį čia parvežė ir du vertingus paveikslus su Alantos dvarą pastačiusių didikų Pac-Pomarnackių giminės portretais. „Kauno paveikslų galerijos skolintos dvi drobės po šimto metų pirmą kartą sugrįžo į dvarą, iš kurio buvo paimtos per Pirmąjį pasaulinį karą“, – teigė V. Kazlienė. Dvi didžiosios drobės bus eksponuojamos kartu su Rembrandto piešiniais ir jų bibliniais bei kompoziciniais komentarais.

Rembrandto piešinių paroda Alantos dvare vyks nuo birželio 25 dienos iki rugsėjo pabaigos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)