Pamatyti save kitame kviečia ir Prancūzijos atspindžiai Lietuvoje bei Lietuvos sezonas Prancūzijoje. Šiomis dviem kultūrinėmis programomis siekiama pristatyti Lietuvos kultūrą Prancūzijoje ir Prancūzijos kultūrą Lietuvoje. Būtent su šia misija į Vilnių ir atvyko menininkas SAYPE: pakviesti švęsti Lietuvos ir Prancūzijos draugystę bei priminti, kad panašumų turime daugiau nei skirtumų.
Šią savaitę menininkas kartu su komanda darbuojasi ant Gedimino kalno šlaito, tad vilniečiai ir miesto svečiai gali stebėti visą kūrinio gimimo procesą. Rugsėjo 17 dieną iniciatyvos autoriai kviečia dalyvauti iškilmingame kūrinio pristatyme. Nekantriausieji pamatyti kūrinį iš arti galės jau šį trečiadienį, rugsėjo 11 d. – 19 val. ant Gedimino kalno menininkas SAYPE lauks visų norinčių su juo susitikti, pasikalbėti ir simboliškai susikibti rankomis.
„Žinau, kad Gedimino kalnas yra Lietuvos simbolis – suprantu, kad man suteikta nepaprasta garbė čia kurti. Pirmą kartą dirbu prisirišęs apsauginiu lynu, nes kalno šlaitas nepaprastai status. Kūrinys matomas iš toli, todėl žmonės jau dabar gali stebėti visą kūrimo procesą“, - sako menininkas.
Vilnius yra 21-asis miestas simbolinėje miestų grandinėje, kurią savo kūriniais formuoja SAYPE. Pirmasis jo gigantiškas kūrinys 2019 m. nugulė Paryžiuje, Eifelio bokšto papėdėje. Vėliau jo darbai simboline gija sujungė Ženevą, Tokiją, Stambulą, Keiptauną. Prieš pat Vilnių šioje grandinėje įsiamžino Kairas, kur šią vasarą menininkas papuošė Egipto piramidžių papėdę. Pasak SAYPE, jo kūriniai visame pasaulyje kviečia žmones susivienyti ir kartu kurti ateitį, kurioje universalios žmogiškumo vertybės persipina su pagarba gamtai.
Vilnius menininkui yra ypatingas miestas, nes čia jo kūrinys įgyja dar gilesnę reikšmę. Kai prieš metus pirmą kartą besilankydamas Lietuvoje jis sužinojo Baltijos kelio istoriją, ši jį nepaprastai palietė. Menininko naudojamas vienybės simbolis – susikibusios rankos – primins ir apie istoriniame Baltijos kelyje nuo Vilniaus iki Talino 1989 m. tvirtai rankomis susikibusius šimtus tūkstančių žmonių. „Kai sužinojau apie Baltijos kelią, pajutau, kad Vilnius tarsi būtų laukęs manęs“, – sako SAYPE. Menininkas viliasi, kad jo kūrinio ateis pasižiūrėti ir šio istorinio įvykio dalyviai bei organizatoriai.
Poetiškais ir efemeriškais kūriniais Saype siekia nepakenkdamas gamtai paveikti viso pasaulio žmonių sąmonę. Jo sukurti aplinką tausojantys dažai gamtoje suyra natūraliai, per labai trumpą laiką, tad vos tik užbaigtas kūrinys netrukus pradeda blykšti. Jis išliks žmonių atmintyje, nuotraukose, tačiau gamtai nepadarys net menkiausios žalos. Dėl atsakingo požiūrio ir naudojamos inovatyvios technologijos žurnalas „Forbes“ pripažino SAYPE vienu iš trisdešimties įtakingiausių jaunų žmonių meno ir kultūros srityje.
Prancūzijos atgarsių Lietuvoje programą pristato Prancūzų institutas Lietuvoje. Ja siekiama minėti ilgalaikę Lietuvos ir Prancūzijos partnerystę bei šalis siejančias Europos vertybes. Ši programa – tuo pačiu metu Prancūzijoje vykstančio Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 atspindys. Tai trijų mėnesių trukmės programa, skirta įvairiomis kultūros ir meno formomis supažindinti Prancūzijos visuomenę su šiuolaikine Lietuva ir jos kultūra. Nuo rugsėjo 12 iki gruodžio 12 dienos renginiai vyks daugiau nei 30-yje Prancūzijos miestų.
Rugsėjo 17 d. vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į oficialų Prancūzijos atgarsių Lietuvoje programos atidarymą ir SAYPE kūrinio ant Gedimino kalno pristatymą. Specialiai iš Tulūzos į Vilnių šia proga atvykęs orkestras „Les Fanflures“ dovanos nemokamą koncertą. Laukiame Jūsų 17:30 Gedimino kalno papėdėje, greta Pilininko namo, iš kur geriausiai matysis ant šlaito sukurta milžiniška freska.