Susitikime dalyvavo Nacionalinės premijos laureatas, kompozitorius Šarūnas Nakas ir festivalio meno vadovas Robertas Bliškevičius, kurie kalbėjosi apie kultūros politiką, kompozitorių Anatolijų Šenderovą ir žydų kultūrą Lietuvoje, kodėl žodį kompozitorius lietuvių kalboje reikėtų keisti į kompozitorė ir apie Nacionalinės premijos reikšmę Lietuvos kultūrai ir pačiam menininkui.

„Kūrybos ši premija niekaip nepaveikia – nieko neprideda ir neatima. Ir gerai, nes ne tokie dalykai turėtų veikti kūrybą“, – pranešime žiniasklaidai kalbėjo Š. Nakas. „Man patinka, kai premiją gauna kažkas, kas provokuoja kultūrinį nerimą“, – teigė kompozitorius, lietuvių kūrėjų kontekste išsiskiriantis radikaliu, avangardiniu mąstymu.

Taip pat festivalis įprasmins šiemet pavasarį išėjusio kompozitoriaus A. Šenderovo atminimą. Lapkričio 19 d. Vilniaus choralinėje sinagogoje „Muzikos rudenį“ vainikuos koncertas „Švęsti“, simboliškai kviečiantis džiaugtis gyvenimu ir jį švęsti, kol esame gyvi. Žymūs lietuvių atlikėjai atliks keturis šio autoriaus kūrinius, kuriuose atsiskleidžia subtiliai užkoduotos žydų kilmės kompozitoriaus šaknys.
Festivalis „Muzikos ruduo“

„Dabar turime tai, ko pas mus lig šiol nebuvo – A. Šenderovas prikėlė Lietuvoje žuvusios žydų kultūros pasaulį. Naudodamasis senųjų raštų klodais, jis sukūrė savitą mitologinį pasaulį, kuris sėkmingai skamba, mėgstamas tiek atlikėjų, tiek publikos“, – apie A. Šenderovo indėlį į Lietuvos kultūrą svarstė Š. Nakas.

Susitikimo metu festivalio meno vadovas R. Bliškevičius sudėliojo programos akcentus. Anot, jo, stipriausias festivalio akcentas – per vos penkias dienas suskambėsianti lietuvių muzikos „žvaigždyno“ – visų devyniolikos prestižine premija apdovanotų kompozitorių – muzika. Tai unikali proga išgirsti, kokia visapusiška ir originali yra modernios Lietuvos muzikinė panorama.

Stiprų geriausios lietuvių muzikos koncentratą siūlantis festivalis šiemet taip pat koncentruotas laike ir erdvėje: lapkričio 15–19 d. Vilniaus erdvėse – MO muziejuje, Kompozitorių namuose ir Vilniaus choralinėje sinagogoje – suskambės šešios asociatyviai pavadintos koncertinės programos „Liesti“, „Mažti“, „Kaukti“, „Balsuoti“, „Įtempti“ ir „Švęsti“.
Festivalis „Muzikos ruduo“

Jas parengė į šiuolaikinę muziką nuosekliai besigilinantys lietuvių atlikėjai ir kolektyvai, tarp kurių – ir jau gerai žinomi vardai: tai „Twenty Fingers Duo“ ir pianistė Marta Finkelštein, styginių kvartetas „Chordos“, saksofonininkai Petras Vyšniauskas ir Liudas Mockūnas, mecosopranas Judita Leitaitė, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, akordeonininkas Raimundas Sviackevičius, Kauno vokalinis ansamblis „Acusto“. Taip pat festivalis sceną suteikia jauniems bei veržliems LMTA šiuolaikinės muzikos programos magistrantams ir VDU Muzikos akademijos studentams.

„Muzikos rudens“ startas – šį penktadienį, lapkričio 15 d. MO muziejuje, kur jau pripažinti jaunosios kartos šiuolaikinės muzikos atlikėjai – „Twenty Fingers Duo“ (Lora Kmieliauskaitė, smuikas ir Arnas Kmieliauskas, violončelė) ir pianistė Marta Finkelštein – atliks programą „Liesti“, kurioje savo jautriais ir ekspresyviais prisilietimais prie stygų bei fortepijono klavišų praskleis uždangą į lietuvių autorių muzikos pasaulius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją