„Žiūrovams šiemet paruošėme betarpišką, politines ir socialines daugumas peržengiantį turinį. Kviesime išgyventi kiną kaip pasaulio suvokimo aktą ir bent akimirkai nutolti nuo savo būties beprasmybės jame. Savo trukme ir renginių gausa laukia didžiausias festivalis per visus mūsų gyvavimo metus, todėl programoje patogiai sutilpo ir žanrų įvairovė, ir plati kūrėjų geografija, ir pirmą kartą festivalyje pristatoma atskira analoginių kino juostų programa,“ – pasakoja idėjinis „Suspausto laiko“ vadas Artūras Liutostanskis.

Festivalį atidarys Briuselyje susivienijusių menininkų darbai

Susiję straipsniai

Festivalį MO muziejaus kino salėje atidarys ryškias Europos kino meno asmenybes jungiančio projekto „Auguste Orts“ darbai, dažnai demonstruojami prestižinėse Europos meno galerijose ir bienalėse. Šis projektas vienija sėkmingai kuriančius menininkus, kurie savo kino eksperimentais ir tarpdisciplininėmis instaliacijomis oponuoja komercinėms meno formų klišėms.

„Suspaustas laikas“ iš „Auguste Orts“ kolekcijos atsiveža Herman Asselberghs, Manon de Boer, Sammy Baloji ir Mouaad el Salem darbus, kurie atskleidžia magišką kino kameros galią fiksuoti ribines žmogaus būsenas. Menininkai demonstruoja, kaip bet koks normatyvumas jose virsta tuščiomis grimasomis, o egzistencinis faktas ima pulsuoti nesukaustyta gyvybe.

Atskira programa kinui iš juostų

Dar viena ryški „Suspausto laiko“ programos dalis bus skirta eksperimentinei kino prigimčiai pristatyti. Kultūros komplekse „Sodas 2123“ bus parodytos šešios 16 mm trumpo metro juostos, atrinktos iš gausaus 1982 m. Prancūzijoje įkurto katalogo „Light Cone“. Šie filmai žiūrovus nukels į laboratoriją, kurios tyrimų įrankiai – tik šviesa, garsas ir laikas.

Atskiro paminėjimo verti Karel Doing ir Guy Shervin darbai. Unikalūs menininkai savo juostomis ne tik peržengia kinematografijos kaip meno ribas, bet ir kuria alternatyvų pasaulį, kuriame nelieka antropologinės didybės.

Pusmetį trukusi filmų atranka iš viso pasaulio

Vieną „Suspausto laiko“ programos dalį sudarys kino kūriniai, kuriuos, paskelbus atvirą atranką, organizatoriams pateikė patys jų autoriai. Pusmetį trukusios atrankos metu buvo sulaukta daugiau negu 300 kino kūrėjų darbų iš viso pasaulio. Festivalio organizatoriai atrinko 13 geriausių, kurie ir pateko į „Suspausto laiko“ programą. Irano, Turkijos, Brazilijos, Indonezijos ir kitų pasaulio šalių menininkų darbai giliai ir atvirai, savitai ir autentiškai tyrinėja laiko bei atminties temas, paliečia trūkinėjantį žmogaus ir gamtos ryšį.

Atskiro komisijos narių dėmesio sulaukė japonų menininko, gamelano atlikėjo Shouichi Iwamoto projektas „gong batu“. „Ar mes tikrai gebame išgirsti esatį, kas akimirką užgriūvančią begaliniu garsų masyvu?“ – klausia režisierius ir šio iššūkio imasi kalbindamas Kitagi salos akmenis. Tradicine Azijos muzikos atlikimo technika menininkas skverbiasi į akmens šerdį, atskleisdamas gyvybingą šios materijos prigimtį.

Atskiras dėmesys Lietuvos kūrėjams: kinas, fotografija, muzikinės improvizacijos

Lietuvių eksperimentinio kino lauką festivalyje atstovaus Miglės Križinauskaitės-Bernotienės „Prisiminimų nešėjai“ ir Andriaus Žemaičio „Alizava“. Nors abu režisieriai savo darbuose liečia atminties temą, tačiau prieigą prie jos formuluoja labai skirtingai.

Gyvus kino ir muzikos susitikimus režisuos ryškūs Lietuvos džiazo scenos atstovai. Muzikantas ir turtingo skambesio kompozitorius Paulius Kilbauskas Vilniuje, kultūros komplekse „Sodas 2123“ įgarsins latvių režisierės Lailos Pakalninos darbą „Spoon“, kuriame nūdienos pasaulis atsiveria kaip plastiko gaminimo mašina. Tuo tarpu Klaipėdos meno ir pramogų erdvėje „Hofas“ išskirtinio talento muzikantas Domas Strupinskas pristatys specialią kino projekciją, kurią kalbins savo muzika ir kvies patirti sapnišką būseną.

Svarbiu festivalio akcentu taps renginių Nidoje metu veiksianti Tomo Tereko fotografijų paroda „ISOliacija“. Provokatyvumu, skvarbiu žvilgsniu ir netikėtais, nuostabą keliančiais sąskambiais pasižymintys fotografo darbai primena, kad ironija yra gelbstinti palydovė, siekiant išgyventi ne tik karantininę izoliaciją, bet ir visą kelionę žemėje.

Festivalis „Suspaustas laikas“ liepos 21-29 dienomis vyks Vilniuje, rugpjūčio 4-7 lankysis Nidoje, o rugpjūčio 12-14 dienomis finišuos Klaipėdoje. Visa festivalio programa ir renginių tvarkaraštis – „Suspausto laiko“ Facebook paskyroje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės