Kadangi fotografija tampa prieinama vis didesnei masei žmonių, daug
dėmesio sulaukia fotofestivalio organizuojamas konkursas, kuriame
mėgėjai varžosi net 10 kategorijų. Konkurso dalyvius vertins
profesionalių fotografų bei meno srities atstovų komisija ir visi
norintys.
Viena kategorijų šiame konkurse yra portretinė fotografija. Apie ją pasakoja fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius:
- Jūs esate portretinės fotografijos profesionalas. Ką svarbiausia perteikti šiame žanre?
- Tai priklauso nuo fotografavimo pobūdžio. Jeigu tai yra užsakymas, pirmenybę teiki užsakovo skoniui ir poreikiams, tačiau visuomet išlaikai savo stilistiką. Jeigu fotografuoju, norėdamas įgyvendinti individualią idėją, tuomet portrete atsispindimano mintys, vidiniai išgyvenimai, pasitelkiu fotografuojamo žmogaus nuotaikas. Tačiau tai įmanoma tik tuo atveju, jei jauti fotografuojamo žmogaus būseną, emociją. Tai yra vienas svarbiausių dalykų norint sukurt gerą portretinę nuotrauką.
- Kaip neapsirikti renkantis portretinės fotografijos objektą?
- Noriu atkreipti dėmesį, jog nėra blogo portretinės fotografijos objekto. Viskas yra fotografo rankose – reikia improvizuoti, o ne pasitelkti gerai įvaldytas klišes.
- Mėgėjams ar fotografijos naujokams dažnai kyla klausimas – portretas – tai tik vieno žmogaus nuotrauka ar visos šeimos?
- Abu įvardinti variantai priklauso portretinės fotografijos žanrui. Nereikia sprausti šio žanro į rėmus. Portretinė fotografija negali būti apibrėžta, juk portretu gali būti vadinama tik paveiksluojamo žmogaus akis, kelių asmenų „pagautos“ emocijos, kurios gali užimti ir vieną šimtąją nuotraukos dalį. Kad žmogus atsiskleistų ir portretas būtų kitoks nei visi kiti prieš tai, reikėtų fotografuoti portretuojamojo aplinkoje.
- O iš kur Jūs semiatės idėjų portretams?
- Iš tiesų, tai dažniausiai nulemia aplinkybės arba tuo metu apmąstomi, svarstomi dalykai. Dėl to ir negaliu apibrėžti, kad fotografuoju tik vieną objektą. Man priimtina fotografuoti viską – nuo vaikų, nežinomų žmonių iki visuomenės aptarinėjamų asmenų.
- Ar galima teigti, jog draugų portretavimas yra pirmas žingsnis link šios srities?
- Bet kokiai sferai galima taikyti tą patį principą – jei nori ne tik vieną kartą išbandyti, bet ir tobulėti pasirinktoje srityje – reikia nuolat mokytis ir treniruotis. Šiam žanrui taip pat svarbu ir tinkamai pasirinkta technika. Reikėtų ne tik gerai veikiančio fotoaparato su objektyvu, tačiau praverstų ir plačiakampis bei priartinantis objektyvai.
Populiariausias Lietuvoje fotofestivalis „Snap“ įgauna pagreitį.
Paskaitos, fotošou, fototechnikos paroda, portfolio peržiūros – visa tai
fotografijos mėgėjams, kurie nebūtinai fotografuoja su profesionalia
technika, o kartais tiesiog paveiksluoja su mobiliuoju telefonu. Kadangi
fotografija tampa prieinama vis didesnei masei žmonių, ypač daug
dėmesio sulaukia fotofestivalio organizuojamas konkursas, kuriame
mėgėjai varžosi net 10 kategorijų. Konkurso dalyvius vertins
profesionalių fotografų bei meno srities atstovų komisija ir visi
norintys. Tai galite daryti ir jūs – balsuokite svetainėje www.snap.lt.
Nugalėtojai bus paskelbti fotofestivalyje „Snap“ Vilniuje, kovo 2 dieną.