Grupės „Paskutinė karta Austrijoje“ („Last Generation Austria“) nariai tviteryje parašė, kad į 1915-aisiais sukurtą paveikslą „Mirtis ir gyvenimas“ Leopoldo muziejuje Vienoje jie nusitaikė protestuodami prieš tai, kad jų vyriausybė naudoja iškastinį kurą.
Užpylus skysčio ant paveikslo (paveikslas, laimei, nebuvo pažeistas), vieną aktyvistą atstūmė muziejaus apsaugininkas, tačiau kitas spėjo priklijuoti ranką prie paveikslo rėmą dengiančio stiklo.
Grupė aktyvistų tviteryje teigė, kad protestavo prieš „naftos ir dujų gręžimą“, kurį vadino „mirties nuosprendžiu visuomenei“.
Incidento vaizdo įraše, kurį grupė paskelbė internete, girdėti, kaip vienas iš aktyvistų šaukia, kad „apie šią problemą žinome jau 50 metų – pagaliau turime imtis veiksmų, kitaip planeta bus sugriauta“.
„Sustabdykite iškastinio kuro naikinimą. Žengiame į klimato pragarą“, – pridūrė jis.
Po išpuolio į muziejų atvyko policija ir juodas skystis buvo greitai nuvalytas nuo paveikslą saugančio stiklo, – pranešė Austrijos spaudos agentūra.
Nepaisant kruopščios kontrolės prie įėjimo į muziejų, aktyvistams pavyko įnešti skystį į vidų, paslėpus jį gertuvėje, po drabužiais, pranešė agentūra.
Vėliau muziejaus restauravimo komanda sakė, kad nors pats paveikslas nenukentėjo, žala stiklui ir apsauginiams rėmeliams, taip pat sienai ir grindims buvo „akivaizdi ir didelė“, pranešė APA.
Leopoldo muziejaus direktorius Hansas-Peteris Wipplingeris APA sakė, kad klimato aktyvistų susirūpinimas pagrįstas, „tačiau kėsinimasis į meno kūrinius yra tikrai netinkamas būdas įgyvendinti tikslinį tikslą – užkirsti kelią prognozuojamam klimato žlugimui“.
Jis kreipėsi į grupę, kad ši rastų kitų būdų išsakyti savo susirūpinimą.
Austrijos kultūros ministrė taip pat išreiškė supratimą dėl aktyvistų „susirūpinimo ir desperacijos“, tačiau kritikavo jų protesto formą.
„Nemanau, kad tokios akcijos yra tikslingos, nes kyla klausimas, ar jos veikiau neskatina didesnio nesupratimo, o ne didesnio informuotumo apie klimato katastrofą“, – sakė Andrea Mayer.
„Mano požiūriu, rizika, kad meno kūriniams bus padaryta negrįžtama žala, – klaidingas kelias, – pridūrė ministrė. – Menas ir kultūra yra kovos su klimato katastrofa sąjungininkai, o ne priešininkai.“