Patirti tarpukarį arba sovietmetį
„Kaunas 2022“ savanorystės programos ir svetingumo projektų kuratorė Marija Pulokaitė pasakojo, kad svetingumo programą „Patirk Kauną“ sudaro trys projektai: jau minėtoji „Kultūros nakvynė“, „Kultūros konsjeržai“ (vietiniai kauniečiai nemokamai patars, kaip turiningai praleisti laiką Kaune, aprodys miestą ar padės išsirinkti geriausią spektaklį vakarui) , „Kultūros šoferiai“ (svečiams, turintiems mažai laiko, bet daug noro pažinti Kauną išsamiau, siūloma rinktis privatų turą automobiliu kartu su tikru Kauno kultūros gurmanu, kuris aprodys miestą vietinio akimis).
„Kultūros nakvynės patyriminiai tematiniai apartamentai nukelia svečią į tam tikrą laikotarpį Kaune – nuo tarpukario iki šiandienos. Dabar turime tris tarpukario laikmečio ir vieną sovietmečio butą. Projektas jau paleistas – galima rinktis vieną iš jų, ir tiesiog ten nakvoti“, – pasakojo M. Pulokaitė.
Sovietmečio nesiilgi
Paklausta, ar sulaukia daug norinčių praleisti laiką sovietinio tipo bute, M. Pulokaitė sakė, kad, apskritai paėmus, projektu domimasi, rezervacijos pildosi.
Siūlomi patirti laikotarpiai skirtingi – tarpukario ir sovietmečio Lietuva. M. Pulokaitė paminėjo įdomų faktą, kad tarpukarinius butus surasti buvo netgi lengviau negu sovietinius.
„Atrodytų, paradoksas. Buvo lengviau surasti tarpukario interjerus. Sovietiniai butai dažnai nevertinami, daiktus skubama kuo greičiau išmesti ir pakeisti naujais. O tarpukario butų radome nesunkiai, nes Kaune dabar kaip tik pakilimas – didžiuojamasi šituo laikotarpiu, žmonės domisi, puoselėja, įsirenginėja, vertina autentiką. Tarpukario Kaunas – kultūros ir tobulėjimo lopšys. Visas tobulėjimas ir lietuviškas stilius buvo pristabdytas sovietmečiu, akivaizdu, kad tarpukaris idealizuojamas, visgi tarp dviejų karų buvo daugybė iššūkių“, – kalbėjo M. Pulokaitė.
Sovietmetį su nostalgija atsimena tie, kurie tuo metu buvo jauni, o jaunimas, kaip pastebėjo M. Pulokaitė, šiek tiek kitaip žiūri į šį laiką: „Galbūt kiek su ironija, šio laiko jie nesiilgi – negyveno jame, bet žino, kad visų laisvės buvo apribotos. Laisvė šiuo metu kaip oras – įprastas dalykas, sunku jauniems suvokti, kaip galima klausytis cenzūruotos televizijos ar radijo laidos, kad tiesiog nebuvo kito pasirinkimo.“
Alio alio, kalba Kaunas
Dabartį geriausiai, matyt, iliustruos visokie išmanūs įrenginiai, o kas labiausiai atspindi tarpukarį ir sovietmetį?
Patyriminėje kelionėje, atkreipė dėmesį pašnekovė, bus galima surasti ir edukacinį elementą: „Smalsesniems, kurie nori ne tik akimis patirti, bet ir sužinoti, įsigilinti. Kiekvienas atvykęs gaus svetingumo paketėlį („Welcome“), kviečiantį susirinkti sau knygelę. Kortelės bus išdėliotos po visą butą. Pavyzdžiui, prie sovietinio patefono bus tam tikra mini instrukcija, kaip juo naudotis, bet čia pat bus ir surašyta informacija apie muziką, kokia ji buvo tuo metu – cenzūruojama ar ne. Visame bute bus išdėliotos tokios kortelės – virtuvėje apie maistą, kuo žmonės maitinosi, ką prezidentas Antanas Smetona valgė, prie rūbų – kokios buvo mados ir pan. Šias korteles bus galima susirinkti į albumėlį, kurį svečias išsiveš kaip suvenyrą.“
Butų, charakteringų 9-ajam dešimtmečiui ir šiems laikams komanda vis dar ieško. „Ieškosime iki pat galo! Gali būti, kad ir neatsiras tokių butų, bet tikimės, kad visgi pavyks papildyti šitą patirtį. Šiuo metu didžiuojamės tuo, ką turime“, – tikino kuratorė.
M. Pulokaitė vylėsi, kad vienas būsimų dalyvių bus privatus Art Deco muziejus: „Tikimės, kad pavyks susiderinti iki galo, ir visgi paleisti tikrą muziejų kaip nakvynės vietą. Tai tikrai nebus pigus malonumas, bet Art Deco gurmanams būtų pasiekiama galimybė trumpam apsigyventi muziejuje.“
Kokia bus esamų butų ateitis projektui pasibaigus, M. Pulokaitė kol kas negalėjo pasakyti – priklausys nuo jų savininkų, ar jiems patiko mintis verstis šiuo verslu. „ Kai kuriems tai visiškai nauja – tik nuo jų priklausys, ar jiems norėsis tęsti“, – sakė ji.
Visus apartamentus, kur galima susipažinti su ryškiausiais Kauno istorijos laikotarpiais ir autentišku laikmečio interjeru rasite ČIA.