„Pagrindinėje festivalio dalyje – „Autorių galerijoje“ – šiemet koncentruosis lietuvių autoriai, kurie pristatys savo kūrinius, kurių dalis jau yra pripažinti ir apdovanoti, o kai kurie – dar šiemet bus išleisti. Šiemet turėsime net keletą tokių premjerų, tarp kurių – Algirdas Kaušpėdas, Miglė Anušauskaitė ir Elena Gasiulytė, Simonas Bernotas, Eva Tombak.

Be to, į festivalį atvyks knygos „Nepažįstamasis ant tilto“ autoriai, jai, beje, anotaciją parašė pats Jungtinės Karalystės princas Williamas. Lemtingai sutapo, kad joje gvildema pastaruoju metu suaktyvėjusi savižudybių tema, o festivalio tikslas yra visiems priminti, kad knygos yra ne tik tam, kad nuo gyvenimo pabėgtume, bet dar ir tam, kad padėtų spręsti mūsų visuomenės skaudulius“, – pranešime žiniasklaidai sakė VŠĮ „Open books“ vadovė festivalio organizatorė Ieva Davydenko.

Virš 1000 kv.m Nacionalinės dailės galerijos didžiojoje ekspozicijų salėje autoriai įsikurs personalizuotuose stenduose, kuriuose nemoderuojami bendraus su potencialiais skaitytojais, o gerbėjai turės progą festivalio metu įsigyti jų knygas ir gauti autorių autografus. Pasak organizatorių, toks Lietuvoje retas formatas padės laužyti lietuviams būdingą intravertiškumą: tikimasi, kad specialiai parengta erdvė taps komfortiška mažiau formaliems, intelektualiems pokalbiams.

„Lieka intriga, kaip tai pavyks, bet būtų gerai, jei šis festivalis tuos ledus pagaliau pralaužtų. Juolab, kad ir patys skaitytojai galės rinktis iš labai didelio spektro autorių ir kūrinių, kurie atrinkti neapsiribojant viena srove ar žanru. Čia bus tiek tokių autorių, kurie gavo nacionalines premijas, tiek debiutuojantys rašytojai.

Tai padės suvokti, kas yra rašantieji žmonės: ar jais laikome tik tuos, kurie priklauso Rašytojų sąjungai, ar ir tuos, kurie parašė vieną, bet labai populiarią knygą?“ – retoriškai klausė literatūros kritikė, literatūrologė Virginija Kulvinskaitė-Cibarauskė, rengianti specialų festivalio gidą skaitytojams ir pristatysianti savo naujausią knygą Autorių galerijoje.

„Į festivalio programą esame įtraukę Gintaro Grajausko, Giedrės Kazlauskaitės, Laimos Kreivytės, Kornelijaus Platelio, Jolantos Onos Vitkutės ir Algirdo Kaušpėdo kūrybos skaitymus. Be to, vakarinėje festivalio dalyje – „Liter/Afteryje“ – skaityti galės visi tokį norą pareiškusieji, ir šiuos naktinius skaitymus moderuos žinomas poetas Alvydas Šlepikas“, – pasakojo I. Davydenko.

Dar viena svarbi programos dalis – keturios diskusijos. Festivalis bus atidarytas su tema „Ar tikrai lietuviai nemoka juoktis?“, kuri bus moderuojama Andriaus Zimaičio, ir kvies išgirsti, ką apie tai mano Inga Vidugerytė-Pakelienė, Ainis Storpirštis ir Herkus Kunčius. Antroji tema – „100 literatūros gyvenimų: literatūra kine ir teatre“ pakvies apie tai diskutuoti režisierius Algimantą Puipą ir Joną Vaitkų bei filosofą Nerijų Milerių. Trečioji diskusija, moderuojama Audriaus Ožalo, kels klausimą, kas nužudė literatūros kritiką, o į jį atsakyti bandys literatūros kritikė dr. Jūratė Čerškutė ir publicistas Aidas Puklevičius. Galiausiai, festivalis kvies pakalbėti apie visuomenės problemas, kurias vis drąsiau gvildena literatūra, bet apie jas dar vis dažnai nutylima. Savo įžvalgomis dalinsis aktorius, rašytojas Marius Repšys ir Laima Kreivytė, kuriuos moderuos Birutė Rutkauskienė.

Visą festivalio dieną bus galima apžiūrėti meno knygų ekspoziciją „NoRoutine Books“, o po oficialios festivalio dalies visi kviečiami rinktis į festivalio uždarymui skirtas dūzges bare „Nauji vėjai“.

„Kultūrinis mūsų gyvenimas, sakyčiau, gerokai užpelkėjęs, todėl toks renginys yra paskatinantis reikalingą kultūrinį virimą. Akivaizdu, kad jaučiame tokių renginių alkį, todėl šis festivalis tikrai ras savo vietą po saule, juolab, kad jis turi visus reikalingus elementus tam, kad galima būtų kokybiškai praleisti literatūrinę dieną“, – sakė prie festivalio kūrimo prisidedantis rašytojas Marius Ivaškevičius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)