„Be Real“ platforma vartotojams pristatyta dar 2019 metais, Prancūzijoje. Vis tik, populiarumo piką šis tinklas pasiekė 2022 metais. Tuomet, vos per kelis mėnesius, užsiregistravusių vartotojų kiekis neregėtai šoktelėjo į viršų.

Z kartos atstovai – tikslinė „Be Real“ platformos auditorija. Tad, ar šis tinklas saugus jauniems žmonėms? Apie tai papasakoti sutiko kibernetinio saugumo kompanijos „Surfshark“ informacinio saugumo vadovas Aleksandr Valentij.

Subtilus būdas pasišaipyti iš „Instagram“ ir „TikTok“?

„Be Real“ platforma išsiskiria dar nematytu ir unikaliu savo konceptu. Verčiant į lietuvių kalbą, tinklo pavadinimas – „Būk tikras“. Atsisiuntus programėlę ir joje užsiregistravus, vartotojas kartą per dieną gauna pranešimą, kad gali savo profilyje skelbti norimą informaciją. Tiesa, tam žmogus turi vos dvi minutes ir negali naudoti jokių filtrų, pagražinančių nuotraukas.

Pranešimas apie galimybę publikuoti informaciją visiems vartotojams yra išsiunčiamas tuo pačiu metu. Tuomet, vartotojui atsidarius programėlę, yra aktyvuojama fotoaparato funkcija. Žmogus vienu paspaudimu padaro dvi nuotraukas – su priekine ir su galine telefono kameromis. Jas išpublikavus galima peržiūrėti ir kitų vartotojų nuotraukas.

Aleksandr Valentij

Tiesa, kiti programėlės naudotojai matys, kiek kartų buvo bandyta padaryti nuotrauką, prieš ją įkeliant į platformą. Taip pat įdomu ir tai, kad vartotojas negali matyti draugų įkeltų nuotraukų, kol pats nieko nepublikavo.

„Be Real“ platformos tikslas – parodyti nesuvaidintą, nepagražintą kasdienybę. Šiame tinkle nėra galimybės gražinti savo nuotraukas, jas redaguoti. Teigiama, kad ši platforma buvo sukurta siekiant pasipriešinti jaunimo tarpe itin populiariems socialiniams tinklams „Instagram“ ir „TikTok“.

Besinaudojant šiuo socialiniu tinklu būtinas apdairumas

Anot kibernetinio saugumo kompanijos „Surfshark“ atstovo A. Valentij, platforma „Be Real“ dar neturi paviešintų saugumo spragų ir duomenų nutekinimo incidentų. Tad jaudintis dėl tiesioginių grėsmių vartotojų duomenų saugumui, pagrindo kol kas nėra.

„Vis tik, pavojus saugumui gali kilti dėl vartotojų neatidumo. Pavyzdžiui, jei specialus langas, skirtas programėlės nuotraukoms padaryti, atsivers darbo valandomis, darbuotojas pats to neįtardamas gali netyčia nufotografuoti jautrią įmonės informaciją. Tai gali būti darbinio kompiuterio ekranas, prezentacijų lenta, patalpų apsaugos sistemų išdėstymas“, – teigia informacinio saugumo vadovas.

Jis sako, kad tokiu būdu negerų kėslų turintys žmonės šią informaciją gali lengvai panaudoti kibernetinėms atakoms rengti.

Pavojus kyla transliuojant savo buvimo vietą

„Be Real“ prie įkeltų nuotraukų papildomai nurodo ir geografinę vartotojo lokaciją, kur nuotrauka buvo padaryta. Anot A. Valentij, tokiu būdu iš tiesų galima nesunkiai sužinoti pakankamai tikslią vartotojo buvimo vietą.

„Remiantis šia informacija, galima organizuoti įvairaus tipo kibernetines atakas ar paprastas vagystes. Tam tikra prasme programėlė padeda atlikti potencialių nusikaltėlių aukų stebėjimą. Todėl saugumo sumetimais šią funkciją iš tiesų rekomenduojama išjungti“, – pataria specialistas.

Jis sako, kad ši platforma labai populiari tarp jaunesnio amžiaus žmonių. Manoma, kad neretai ja gali naudotis ir jaunesnio, nei leidžiama, amžiaus vartotojai. Tokiems žmonėms yra mažiau nei 13 metų.

„Į tai dėmesį turėtų atkreipti nepilnamečių tėvai. Svarbu užtikrinti, kad tokie vartotojai nesidalintų jautria ir asmenine informacija“, – įsitikinęs pašnekovas.

BeReal

Anot jo, svarbu paminėti ir tai, kad platformoje vartotojai skatinami padaryti nuotrauką čia ir dabar. Tad labai svarbu, kad nebūtų paviešinta ne tik jautri asmeninė ar įmonės informacija, be ir privatus asmens atvaizdas, duomenų nutekinimo atveju galintis sukelti žalą žmogaus reputacijai.

Neįžvelgia didelio konkurencingumo kitoms platformoms

Kibernetinio saugumo ekspertas sako, kad ši platforma yra išskirtinė dėl savo veikimo specifikos. Vis dėlto, anot jo, ji neturėtų sudaryti rimtos konkurencijos populiariausiems socialiniams tinklams.

„Be to, socialiniam tinklui išpopuliarėti tam tikroje rinkoje būtina kritinė tos šalies vartotojų masė. Savo laiku tokiai neatsiradus, Lietuvoje neišpopuliarėjo socialinis tinklas „Twitter“, kuriuo aktyviai vartotojai naudojasi visame pasaulyje“, –pabrėžia specialistas.

Pašnekovas sako, kad blogiausia tai, jog nusikaltėliai gali pasinaudoti „Be Real“ veikimo principu, kuris parodo vartotojo geografinę vietą. Pasak jo, jei patalpinama nuotrauka, kurioje užfiksuotas prabangus interjeras su brangiais daiktais ir jų geografine lokacija, nusikaltėliai gali organizuoti vagystes ar kitokias atakas. Tai gali įvykti net tuo atveju, jei nusikaltėliai prieš tai šio asmens atakuoti neplanavo.

„Taip pat, vartotojas gali netyčia nufotografuoti jautrią asmeninę informaciją, kurios pagalba galima atlikti tapatybės vagystę ar gauti prisijungimo duomenis prie asmeninių paskyrų. Tokiu būdu nusikaltėliai gali išgauti svarbią asmeninę informaciją“, – sako jis.

A. Valentij teigia, kad įvertinus šias grėsmes kiekvienas vartotojas asmeniškai turėtų nuspręsti, ar verta „Be Real“ platforma naudotis dėl pagrindinio tikslo – pramogos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją