Teigiama, kad JAV kasmet išmetama apie 119 mlrd. svarų maisto. Atsižvelgiant į tai, kiek energijos sunaudojama maisto auginimui, derliaus nuėmimui, pakavimui ir gabenimui, tai daro didelę žalą aplinkai, rašo arstechnika.com.

Pasaulio laukinės gamtos fondo duomenimis, sumažinus šių atliekų kiekį, būtų galima pašalinti 6-8 proc. žmogaus išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Neskaičiuojant metano, kuris laikomas 80 kartų kenksmingesniu už anglies dioksidą, maisto atliekos ir nuostoliai vien JAV kasmet sudaro apie 170 milijonų metrinių tonų anglies dioksido ekvivalento.

Maisto švaistymas

Mattas Rogersas, vienas iš „Mill“ įkūrėjų ir generalinis direktorius, sakė, kad paslaugą pradėjo kurti maždaug prieš dvejus su puse metų, kai sužinojo apie maisto atliekų poveikį aplinkai. „Nežinojau, kokia didelė yra maisto švaistymo problemai“, – sakė jis.

„Tai yra didžiulė klimato problema, jau nekalbant apie tai, kad mes iš tikrųjų švaistome maistą, nors kiekvieno močiutė liepė to nedaryti“, – sakė M. Rogersas.

Šiukšliadėžės prenumerata

Žmonės gali užsisakyti „Mill“ už 33 dolerius per mėnesį, įsipareigodami metams, arba už 45 dolerius per mėnesį su galimybe bet kada atšaukti prenumeratą. Paslauga teikiama visoje JAV, o netrukus bendrovė tikisi ją išplėsti ir į Kanadą.

„Mill“ abonentams siunčia specializuotą šiukšliadėžę, kuri sujungiama su programėle. Šiukšliadėžę reikia prijungti prie elektros tinklo. Ji džiovina ir sutraukia šiukšles bei pašalina maisto, įskaitant mėsos ir pieno, atliekų kvapus. Jos viduje yra mentelės ir nedidelis šildytuvas. Kai maistas patenka į vidų, šiukšliadėžė jį judina ir šildo, taip džiovindama ir mažindama jo dydį. „Kai maistas išdžiovinamas, jis tampa mažas ir labai lengvai skyla“, – aiškino M. Rogersas.

„Mill“

Po apdorojimo maisto atliekos atrodo kaip kavos tirščiai. Šiukšliadėžėje taip pat yra medžio anglies filtras, kuris pašalina kvapus, ir skalė, pagal kurią nustatoma, kiek maisto joje yra. Kai šiukšliadėžė prisipildo – o tai užtrunka maždaug tris savaites, įrenginys ir programėlė įspėja abonentą. „Mill“ vartotojams pateikia dėžutes su iš anksto apmokėtomis JAV pašto išlaidomis.

Naudodamiesi programėle, jie gali užsisakyti paėmimą iš JAV pašto tarnybos ir išsiųsti išdžiūvusias organines medžiagas atgal į „Mill“ būstinę. Džiovintos maisto atliekos neturi kvapo ir yra daug lengvesnės, nes jose nėra vandens, teigė M. Rogersas.

Maisto atliekų panaudojimas

Gavusi maisto atliekas, bendrovė atlieka medžiagos kokybės kontrolės patikrinimus. Pirmiausia patikrinama, ar atliekose nėra ko nors, ko neturėtų būti, pavyzdžiui, plastikinės šakutės. Po to atliekos pertrenkiamos per sietus, kad atskirtų kitas nepageidaujamas medžiagas. Tada atliekos perleidžiamos per magnetą, kad būtų pašalintas visas metalas, pavyzdžiui, dantyti metaliniai dangteliai. Galiausiai medžiaga kaitinama, kad būtų sunaikinti nepageidaujami patogenai.

Galiausiai buvusios virtuvės atliekos siunčiamos įvairiems vištienos augintojams. Tokiose maisto atliekose išlieka kalorijų ir maistinių medžiagų, sakė M. Rogersas. Jis nurodė, kad kol kas visi jas priimantys ūkininkai yra Ramiojo vandenyno šiaurės vakaruose, tačiau komanda tikisi, kad į šią veiklą įsitrauks ir kitų šalies regionų ūkininkai.

Viščiukai

Programėlėje taip pat pateikiami duomenys apie tai, kiek maisto atliekų susidaro namuose, kaip jie skiriasi nuo šalies vidurkio ir kiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų išvengiama dėl jų naudojimo vištų pašarams. „Tai, ko namuose nesuvalgome, yra tikrai vertinga“, – sakė M. Rogersas.

Ar šis būdas tikrai tvarus?

Tačiau, atsižvelgiant į šiukšliadėžės ir dėžių gamybą, jų gabenimą ir susidarantį išmetamųjų teršalų kiekį, ar iš tiesų „Mill“ yra naudingas aplinkai?

M. Rogersas teigė, kad bendrovė atliko „išsamų“ gyvavimo ciklo vertinimą, kuriame atsižvelgė į šiuos veiksnius. Pasak jo, paslauga vis tiek leidžia namų ūkiui sutaupyti apie pusę metrinės tonos anglies dvideginio per metus. Remiantis „Mill“ pareiškimu, šiukšliadėžės energijos suvartojimas priklauso nuo į ją dedamų atliekų rūšies, tačiau ateityje atnaujinus programą ir šiukšliadėžė veiks dar efektyviau.

M. Rogersas sakė, kad yra ir kitų privalumų. „Mill“ nukreipia maistą, kuris kitu atveju atsidurtų sąvartyne. Be to, maisto atliekos apskritai yra nemalonios virtuvėje, nes dažnai skleidžia kvapus ir dėl to gali atsirasti įvairių vabzdžių.

Maistinės kandys

Tokia paslauga teikiama darant prielaidą, kad žmonės neturi laiko, vietos ir energijos daryti kažką panašaus į kompostavimą – tik 27 proc. amerikiečių turi galimybę naudotis kompostavimo konteinerių programomis.