Rusija tąsyk po kelių mėnesių patvirtino, kad objektas taip pat yra palydovas, jis buvo pavadintas „Cosmos 2491“, rašo portalas arstechnica.com.

Daugelio dangaus stebėtojų nuostabai, šis palydovas ėmėsi keistų manevrų: tai kilo į aukštesnę orbitą, tai žemėjo.

Vėliau tai pasikartojo. 2014 metais kita Rusijos raketa „Rokot“ iškėlė dar tris ryšio palydovus, ir ketvirtą objektą, kuris vėl nebuvo atpažintas, jis buvo pavadintas „Cosmos 2499“. O 2015 m. balandžio mėn. įvyko trečias kartas, kai orbitoje atsirado trečias paslaptingas palydovas „Cosmos 2504“.

Dabar šie palydovai tapo žinomi kaip „Objektai E“ (angl., „Object E“), jie sudomino JAV nacionalinio saugumo bendruomenę.

Iki šiol taip ir nėra iki galo aišku, kokia šių palydovų paskirtis: gal, pvz., rusai ketina šiais palydovais bandyti manevravimo, priartėjimo galimybes. Mat kai kurie iš manevrų buvo išsamiai katalogizuoti Rusijos kosmoso svetainėje. Pasak ekspertų, nėra įrodymų, kad jie būtų kokių nors ginklų bandymų dalis.

Dėl keistų judesių anksčiau buvo spėliojama, galbūt palydovų manevrai rodo Rusijos eksperimetus, kaip būtų galima numušti kitus palydovus. Straipsnis oficialiame Maskvos fizikos ir technologijos instituto puslapyje sveikino palydovo kūrėjus su sėkmingu paleidimu, buvo rašoma, kad palydovas skirtas eksperimentiniams plazminiams varikliams.

„Rokot“ raketa (By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106989050)

Tačiau „Object E“ palydovai dabar kelia didesnį susirūpinimą žemojoje Žemės orbitoje dėl to, kad pradėjo byrėti.

2019 m. pastebėta, kad „Cosmos 2491“ paskleidė apie 20 nuolaužų – kosminių šiukšlių. O praėjusį pirmadienį JAV kariuomenės 18-oji kosminės gynybos eskadrilė patvirtino, kad „Cosmos 2499“ subyrėjo šiemet sausio pradžioje. Palydovas iširo 1169 km aukštyje ir susidarė 85 sekamos nuolaužos.

„Secure World Foundation“ kosminių šiukšlių ekspertas Brianas Weedenas, tyrinėjęs „Object E“ palydovus, netiki, kad „Cosmos 2491“ ir „Cosmos 2499“ subyrėjimus lėmė kokie nors susidūrimai orbitoje. Jam panašu, kad tai pasikartojanti tendencija, nulemta projektavimo klaidų.

„Man tai rodytų, kad taip atsitiko dėl projektavimo klaidos degalų bakuose ar kitose sistemose, kurios plyšo po kelerių metų buvimo kosmose“, – vertina ekspertas.

Nepaisant daugėjančių kosminių šiukšlių, kurios ateityje kelia grėsmę kitiems palydovams ar objektams kosmose, B. Weedenas vertina, kad poveikės nėra katastrofiškas.

Maži palydovai, anot jo, nesukuria daug nuolaužų, tačiau jos dar ilgai suksis aplink žemę, nes jų orbita yra dideliame aukštyje virš Žemės atmosferos, kur jos galutinai sudegtų.

Tikėtina, kad Rusijos subyrėję palydovai suksis visą likusią XXI amžiaus dalį, kol galiausiai pasieks atmosferą, rašo arstechnica.com.