Kadangi TCE jau buvo siejamas su padidėjusia vėžio ir persileidimų rizika, jis nebenaudojamas taip plačiai, kaip anksčiau, tačiau naująją ataskaitą parengę mokslininkai mano, kad jo vaidmuo Parkinsono ligos atveju buvo gerokai primirštas.
Jie surinko įrodymus apie TCE naudojimo pramoniniuose procesuose mastą, apžvelgė ankstesnius tyrimus, kuriuose ši cheminė medžiaga buvo siejama su Parkinsono liga, ir ištyrė keletą atvejų, kai TCE ir liga galėjo būti susiję.
„TCE yra paprasta šešių atomų molekulė, kuri gali atskiesti kavą nuo kofeino, pašalinti riebalus nuo metalinių dalių ir sausai išvalyti drabužius“, – rašo tyrėjai savo paskelbtame straipsnyje. „Pirmą kartą ši bespalvė cheminė medžiaga buvo susieta su Parkinsono liga 1969 m.“
Didžiausias TCE naudojimas buvo pasiektas XX a. septintajame dešimtmetyje, kai maždaug 10 mln. žmonių JAV kasdien turėjo sąlytį su šia ar panašia chemine medžiaga. Jis buvo naudojamas viskam, pradedant variklių valymu ir baigiant pacientų nuskausminimu.
Nors dabar ES ir kai kuriose JAV valstijose TCE naudojimas gerokai labiau apribotas, pasaulyje jis ir toliau yra paklausus, ypač Kinijoje.
Mokslininkai teigia, kad net tose vietovėse, kur ši cheminė medžiaga uždrausta, mes vis tiek patiriame jos poveikį dėl nuolatinio vandens ir dirvožemio užterštumo.
Dar yra ryšys su Parkinsono liga: tyrėjai nurodo keletą ankstesnių tyrimų, įskaitant vieną, kuriame dalyvavo trys pramonės įmonių darbuotojai, ir vieną, kuriame dalyvavo automobilių mechanikas. 2011 m. atlikus 198 dvynių tyrimą, paaiškėjo, kad tie, kurie patyrė TCE poveikį, penkis kartus dažniau sirgo Parkinsono liga.
Nepaisant šių ir kitų tyrimų, rodančių kenksmingą TCE poveikį gyvūnams, tikslus ryšio pobūdis dar nepatvirtintas. Taip yra dėl daugelio priežasčių, įskaitant tai, kad žmonės nežino, su kuo susidūrė, arba tai, kad jie vienu metu yra veikiami kelių potencialiai toksiškų cheminių medžiagų.
„Nuo poveikio iki ligos atsiradimo gali praeiti dešimtmečiai“, – rašo tyrėjai.
„Žmonės, kurie dirbo su šia medžiaga arba gyveno netoli užterštos vietos, galėjo pakeisti darbą arba persikraustyti, todėl retrospektyviai įvertinti galimas grupes yra sudėtinga.“
Naująjį tyrimą atlikusi komanda dabar siekia, kad būtų visiškai uždraustas TCE ir su juo glaudžiai susijęs perchloretilenas (PCE), taip pat kad būtų nukenksmintos vietos, kuriose praeityje buvo nustatytas TCE poveikis.
Be to, mokslininkai nori, kad būtų išsamiau ir nuodugniau ištirta, kaip TCE gali būti susijęs su Parkinsono liga. Didėjant sergamumui šia liga, panašu, kad kažkas šiuolaikiniame gyvenime daro mus jautresnius Parkinsono ligai. Ši cheminė medžiaga gali būti vienas iš atsakymų.
„Per pastaruosius 30 metų Parkinsono liga sergančių žmonių skaičius išaugo daugiau nei dvigubai ir, jei situacija nepasikeis, iki 2040 m. vėl padvigubės“, – rašo tyrėjai.
„Atsižvelgiant į tai, kad ligos paplitimas didėja (daugiau nei galima paaiškinti vien senėjimu), prie jos plitimo turi prisidėti ir kitos, mažiau pastebimos priežastys.“
Tyrimas paskelbtas žurnale „Journal of Parkinson's Disease“.