„Tai pirmasis visiškai dirbtinio intelekto sukurtas vaistas, pasiekęs klinikinius bandymus su žmonėmis, ypač II fazės bandymus su pacientais“, – teigia bendrovės įkūrėjas ir generalinis direktorius Aleksas Žavoronkovas.
Naujojo vaisto atradimo procesas prasidėjo 2020 m., o šią savaitė buvo pradėti klinikiniai tyrimai su žmonėmis pacientais.
Honkonge įsikūręs biotechnologijų startuolis sukūrė vaistą INS018_055, skirtą idiopatinei plaučių fibrozei – lėtinei ligai, sukeliančiai randus plaučiuose – gydyti.
Šia liga, kurios paplitimas pastaraisiais dešimtmečiais išaugo, šiuo metu JAV serga apie 100 tūkst. žmonių, o negydoma ji gali baigtis mirtimi per dvejus-penkerius metus, teigia Nacionalinis sveikatos institutas.
„Nors bandymuose naudojami ir kiti dirbtinio intelekto sukurti vaistai, mūsų vaistas yra pirmasis, kuris turi naują dirbtinio intelekto atrastą taikinį, ir naują dirbtinio intelekto sukurtą dizainą.“
Naujojo vaisto atradimo procesas prasidėjo 2020 m., tikintis sukurti vaistą, kuris padėtų įveikti problemas, susijusias su dabartiniais šios ligos gydymo būdais, kurie dažniausiai skirti sulėtinti ligos progresavimą ir gali sukelti nemalonų šalutinį poveikį.
Bnedrovė nusprendė sutelkti dėmesį į minėtą ligą iš dalies dėl to, kad ji susijusi su senėjimu, tačiau bendrovė klinikinėje stadijoje turi dar du vaistus, sukurtus naudojant dirbtinį intelektą.
Vienas iš jų – COVID-19 vaistas, kitas – vaistas nuo vėžio, konkrečiai „USP1 inhibitorius, skirtas solidiniams navikams gydyti“, kuriam neseniai buvo gautas FDA leidimas pradėti klinikinius tyrimus.
„Kai ši bendrovė buvo įkurta, daugiausia dėmesio skyrėme algoritmams – technologijai, kuri padėtų atrasti ir kurti naujas molekules, kurti“, – sakė A. Žavoronkovas.
„Iš pradžių nė neįsivaizdavome, kad savo sukurtus dirbtinio intelekto vaistus pradėsime naudoti klinikiniuose tyrimuose su žmonėmis. Vėliau mums pavyko įrodyti, kad mūsų sukurta technologija veikia.“
Dabartinis vaisto idiopatinei plaučių fibrozei gydyti yra placebu kontroliuojamas tyrimas, kuris atliekamas 12 savaičių Kinijoje, o startuolis planuoja išplėsti tiriamųjų skaičių iki 60 tiriamųjų 40 vietų JAV ir Kinijoje.
Jei dabartinis antrosios fazės tyrimas bus sėkmingas, toliau bus atliekamas dar vienas tyrimas su didesne žmonių grupe, o vėliau galbūt pradėtas trečiosios fazės tyrimas su šimtais žmonių.
„Tikimės, kad dabartinio tyrimo rezultatus turėsime jau kitais metais. Esame optimistiškai nusiteikę, kad šis vaistas bus paruoštas rinkai ir pasieks pacientus, kuriems jis gali būti naudingas, per ateinančius kelerius metus“, – tikisi bendrovės vadovas.