„Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin“ — bendras „Team Ninja“ ir „Square Enix“ projektas, kuris net ir sprendžiant iš pavadinimo yra keistuolis. Aš rimtai. Kultinėje „Final Fantasy“ serijoje jau yra keliolika didžiųjų žaidimų, o bendras „Final Fantasy“ tematikos žaidimų skaičius artėja prie 100.
Ir tų žaidimų būta įvairiausių, bet paprastai juos vienija tvirta jRPG (japoniškų vaidmenų žaidimų) žanro ir pačios šios serijos kanonai (pvz.: vyrauja ir labai aiški šviesos ir tamsos takoskyra). Serijos žaidimai gali pasakoti labai niūrias istorijas, bet gėris jose laimi, o ir pačios istorijos trykšta infantiliu jausmingumu.
Ką reiškia „Final Fantasy“ ir „soulslike“?
Jei nežinote ką reiškia šie žodžiai, arba žinote, bet nesate žaidę šiom serijom/žanrams priskiriamų žaidimų, toliau nebeskaitykite. Turiu galvoje tai, kad net jei apžvalga įtikintų jus išmėginti „Stranger of Paradise“, jūs daug prarasite pradėdami būtent čia, o ne žaisdami bet kurią kitą „Final Fantasy“ dalį, ar tokius „soulslike“ žanro žaidimus kaip „Demon’s Souls“ ar „Nioh“. Tiesiog liaukitės skaitę ir savo kelionę pradėkite nuo kitų žaidimų.
Visi kiti paskui mane, aiškintis, kiek gi čia yra to soulslike’o, o kiek fantazijų.
Pradėsiu nuo lengvesnio momento — kiek šiame žaidime yra „Final Fantasy“?
Mažai.
Atrodo pigokai ir estetiškai erzinančiai, tai kartais pasitaiko serijos žaidimuose. Tiesa, konkrečiai šiame žaidime tai bent turi prasmę, bent jau tuo aspektu, kad kiekvienas žaidimo lygis bando reflektuoti vis kitą serijos žaidimą ir galimai nė nebandė pateikti kažko unikalaus. Akivaizdu, kad „Square Enix“ dalijosi turimais modeliais ir patirtimi, bet varžė biudžetą, o tai sukelia atskirą keistų pojūčių fiestą. Tarkim veikėjų modeliai ir šarvai yra aukštos prabos, bet animacijos (ypač veido) tokios, kokios išėjo, kai joms gali išleist iki 5 dolerių.
Greta to įvargoninta nemažai naujos muzikos, kuriai „Final Fantasy“ gerbėjai turi atskirą kertelę širdyje, kaip ir „Square Enix“ jau senokai muziką traktuoja kaip atskirą pajamų šaltinį. Muziką šiam žaidimui rašė kompozitorius Naoshi Mizuta, geriausiai žinomas iš „Final Fantasy XI“ dalies. Jo darbui – komplimentai, nors nė viena žaidimo melodija nesugundė dairytis plokštelės su garso takeliu, visumoje muzika žaidime nebloga, kinta pagal lygių temą, pasižymi instrumentų ir stilių įvairove.
Žodžiai „Soulslike“ žanro gurmanams
Žaidimas sužėri visiškai kitomis spalvomis, kai į jį pažvelgti per įvairius iššūkius mėgstančio žaidėjo prizmę. Tiek kūrėjai, tiek žiniasklaida akcentuoja šio žaidimo panašumus su kitais „soulslike“ žaidimais, kurių vieną – „Nioh“, sukūrė ir prie šio žaidimo dirbusi „Team Ninja“. Tačiau tai yra pirmas įspūdis, nes pradėti žaisti sunku. Ilgainiui, žaidimas nusimeta „soulslike“ rūbą ir nepaisant gausybės linktelėjimų (vizualių ir emocinių) į „Dark Souls“ pusę, žaidimas ir čia renkasi būti tuo vieninteliu keistuoliu, kurį sunku suprasti. Tiesą sakant, man asmeniškai, emociniai pojūčiai patirti žaidžiant „Stranger in Paradise“ labiau priminė „Diablo II“ nei bet ką kitą.
Turiu galvoje tai, kad žaisdami „Dark Souls“ galite įkūnyti karį, bet žaismo procese tai nieko nereikš. Ar jūsų veikėjas liks kariu, ar nuotykio eigoje persikvalifikuos į šaulį, magą ar žudiką spręsite patys. Žaidimas neprimeta jokių rėmų, tad žaidėjai laisvi spręsti kur investuoti patirties taškus, kokius atributus ir įgūdžius vystyti. „Stranger in Paradise“ siūlo analogišką sistemą, bet kitaip. Žaidime yra ne tik galimybė, bet ir prievolė, vieno peržaidimo metu atrakinti ir išmėginti kuo daugiau klasių (FFV principu – „Jobs“).
Pradžioje minėjau, kad šis žaidimas žėri būtent ten, kur nežėrėjo nė vienas serijos žaidimas – kovoje. Kovos mechanikos čia sukaltos tikrai kietai, jūsų šansus išgyventi lems daugybė faktorių – naudojama klasė, pasirinkti įgūdžiai, asmeniniai įgūdžiai valdant veikėją, naudojami ginklai ir žalos tipas (traiškantis, duriantis, kertantis ir t.t.), taip pat gaivalinės jėgos kuriomis sutvirtinate savo ginklus ar kerus (oras, ugnis, žemė, vanduo ir t.t.).
Ginklų valdymą būtina ne tik išmokti, bet ir prie kiekvieno jų įprasti. Tad kartais gali būti apmaudu, vos įvaldžius kovos durklais subtilybes jas mesti iš galvos, nes naujoji klasė gali naudotis tik kirviu. Kad taip nenutiktų, paprastai kiekviena naujai atrakinta klasė būna gimininga tai kurią naudojote jos atrakinimui. Tokiu būdu galite išsaugoti ir turimus ginklus, bei specifiškai tam ginklui atrinktas kombinacijas. Galiausiai, kiekviena klasė turi keletą tikrai stiprių kovos burtų ar judesių, kuriuos kartą atrakinę galėsime naudoti su bet kuria klase.
Ar tai bus kalaviju ginkluotas, gamtos stichijas valdantis magas karys kuriam niekada nesėda manos baterijos? O gal iš šešėlių išnyrantis ir visuomet kritiškai tiksliai atakuojantis žudikas, kuriam kartą atsukę nugarą, be didesnių ceremonijų susileidžia ir didžiausi bosai? O gal tai bus su šventąją dvasia ryšių nenutraukiantis tamsos riteris, aukojantis savo gyvastį, kad darytų daugiau žalos, nes žala jį gydo?
Smagiausia, kad vienu metu mūsų veikėjas turės dvi klases, kiekvienai jų galite sukurti unikalų talentų, kombinacijų, savybių, šarvų ir ginklų komplektą. Kovos metu spustelite mygtuką ir jūsų medžiaginis magas virsta plienu kaustytu kariu. Va taip va paprastai, loginis iššūkis ir žaidėjo galimybės išsiplečia du sykius, manau šis sprendimas patiks „Final Fantasy XIII“, kovos paradigmų sistemos gerbėjams.
Labiau džiugins seno kirpimo žaidėjus
Kaip minėjau – vos pradėjęs žaidimą norėjau jį mesti, tad jei žaisite patys pasidomėkite ar kas iš draugų jau žaidžia. Trumpas pokalbis su jau žaidusiu žmogumi padės išvengti valandų erzelio, kurį sukelia aplaidus kūrėjų darbas su informacija. Pačioje pradžioje jos per daug, žaidėjo galva perkraunama dalykais, kurių dar ilgai neprireiks.
Ir apskritai, man šis nuotykis priminė paauglystę ir to meto žaidimus, kurių daugumą žaidėme nes buvo smagu žaisti. Šiandien akstino įjungti žaidimą gali būti daug daugiau, nuo tyrinėjimo iki mokymosi, žavėjimosi grafika, ar noru patirti dar vieną įtraukiančią įstoriją. Tačiau „Stranger in Paradise“ gali būti jungiamas tik tada, kai norisi blaškytis požemiais ir švaistytis kardu, jaučiant kaip evoliucionuoja ne tik jūsų įgūdžiai, bet ir požiūris į žaidimų, lygių ar priešų dizainą.
Tikrai netinka naujokams? Tikrai, tikrai?
O kaip ten su tais teksto pradžioje išvarytais naujokais? Juk jiems yra „casual“ žaidimo režimas, ar jis nepakankamas, kad kažko išmokti?
Žaidimas, kuriame istorija ir pasakojimas nėra įdomūs, o lygiai vizualiai nuobodūs, tampa nežaidžiamas kai kova neteikia malonumo. O malonumą ji teikia tik „Action“ ar aukštesniu sudėtingumo lygiu, į kuriuos geriau nerti jau turint šiokią tokią patirtį net ne šiame žaidime, o „soulslike“ ir jRPG žanruose apskritai.
„Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin“ sukurtas bendromis „Team Ninja“ ir „Square Enix“ pastangomis, prekyboje nuo kovo 18 dienos. Žaisti galite su „PlayStation 4“, „PlayStation 5“, „Xbox One“ ar „Xbox Series X/S“ konsolėmis. Žaidimo kodą apžvalgai suteikė leidėjas, testui ir paveiksliukams naudota PS5 žaidimo versija.