Trečiadienį, gruodžio 4 d., „SpaceX“ pasiekė svarbų „Starlink“ interneto palydovų etapą, rašo interestingengineering.com.
Naktinį dangų nušvietė ryškus ruožas, kai iš Kalifornijos Vandenbergo kosminių pajėgų bazės Kalifornijoje buvo paleista raketa „Falcon 9“ su „Starlink“ palydovais.
Startas įvyko trečiadienį 22.05 val. Po 61 minutės raketa sėkmingai iškėlė palydovus į žemąją Žemės orbitą (LEO).
Kompanija „SpaceX“ paleido 20 palydovų „Starlink“, iš kurių 13 yra su tiesioginio ryšio su telefonais technologija. Taip užbaigtas pirmasis šio specializuoto tinklo etapas.
Elonas Muskas platformoje „X“ rašė, kad „pirmasis „Starlink“ tiesioginio ryšio su mobiliaisiais telefonais palydovų žvaigždynas jau baigtas“.
Milijonams žmonių, gyvenančių atokiose vietovėse, patikima interneto prieiga buvo prabanga. Tačiau su „Starlink“ tiesioginio ryšio su telefonais technologija tai netrukus pasikeis.
Tai reiškia, kad net ir atokiose vietovėse, kuriose nėra mobiliojo ryšio bokštų, žmonės galės naudotis internetu įprastais mobiliaisiais telefonais.
10 Mbps vienam spinduliui
„Starlink“ siekia sukurti pasaulinį didelės spartos interneto tinklą naudodama tūkstančius žemoje Žemės orbitoje esančių palydovų.
E. Muskas paskelbė, kad dabartiniai „Starlink“ palydovai gali užtikrinti maždaug 10 Mbps duomenų srauto pralaidumą vienam spinduliui. Tačiau jis numato, kad būsimi „Starlink“ palydovai galės užtikrinti gerokai didesnį greitį.
Kad būtų užtikrintas sklandus ir patikimas interneto ryšys, šie palydovai turi veiksmingai bendrauti tarpusavyje.
Lazerinis perdavimas – tai technologija, leidžianti palydovams bendrauti tarpusavyje naudojant lazerio spindulius. Tai daug greitesnis ir efektyvesnis būdas nei tradicinis radijo dažnių ryšys.
„Orbitoje 13 „Direct to Cell“ palydovų iš karto prisijungs prie „Starlink“ žvaigždyno per lazerinį atgalinį ryšį, panaikindami neveikiančias zonas ir užtikrindami ramybę, kai klientams to labiausiai reikia“, – minėjo „SpaceX“.
Didėjantis tinklas
„SpaceX“ toliau plečia savo tinklą. Iki 2024 m. ji pradėjo daugiau nei 80 „Starlink“ misijų – šiuo metu orbitoje yra daugiau nei tūkstantis palydovų.
Space.com duomenimis, didžiulį „Starlink“ tinklą šiuo metu sudaro 6 799 veikiantys palydovai žemoje Žemės orbitoje. Maždaug 330 iš veikiančių „Starlink“ palydovų gali teikti tiesioginio ryšio su telefonais paslaugas.
Bendrovė „SpaceX“ turi ambicingų planų įrengti didžiulį iki 34 400 „Starlink“ palydovų tinklą, iš pradžių planuojama įrengti 12 000 palydovų.
„Starlink“ iniciatyva jau sulaukė didelio atgarsio – milijonai abonentų daugelyje regionų naudojasi sparčiojo interneto prieiga.
Sausio 8 d. „Starlink“ sėkmingai išsiuntė ir gavo pirmąsias SMS žinutes per „T-Mobile“ tinklą, naudodamasis naujaisiais tiesioginio ryšio palydovais.
„Starlink“ tiesioginio ryšio su telefonais technologija skatina ryšio plėtrą. Net ir atokiausiose vietovėse žmonės dabar gali naudotis savo įprastais mobiliaisiais telefonais ir naudotis sparčiuoju internetu.