Naujasis dirbtinio intelekto žanras gali būti toks pat permainingas kaip pramonės revoliucija, pareiškė kadenciją baigiantis vyriausiasis vyriausybės patarėjas mokslo klausimais ir paragino Didžiąją Britaniją nedelsiant imtis veiksmų, kad daugybė žmonių netaptų bedarbiais.
Praėjusį mėnesį iš patarėjo pareigų pasitraukęs seras Patrickas Vallance'as sakė, kad vyriausybė turėtų „užbėgti už akių“ esminiams socialiniams ir ekonominiams pokyčiams, kuriuos gali sukelti ChatGPT tipo generatyvinis dirbtinis intelektas.
Vis dėlto per paskutinį parlamentinį klausymą, kuriame jis taip pat išsakė savo pamąstymus apie pandemiją ir Kinijos, kaip pasaulinės mokslo galybės, iškilimą, jis teigė, kad dirbtinis intelektas taip pat gali turėti didelės naudos, kurios nereikėtų pamiršti.
„Tai turės didelį poveikį darbo vietoms, ir šis poveikis gali būti toks pat didelis, kaip ir pramonės revoliucija“, – Bendruomenių mokslo, inovacijų ir technologijų komitetui sakė Vallance'as. „Bus darbų, kuriuos galės atlikti dirbtinis intelektas, o tai gali reikšti, kad arba daug žmonių neteks darbo, arba daug žmonių turės dirbti tą darbą, kurį galėtų atlikti tik žmogus.“
„Pramonės revoliucijos metu iš pradžių sumažėjo ekonominė produkcija, nes žmonės persiorientavo pagal tai, kokie darbai yra atliekami, o vėliau atsirado nauda“, – pridūrė jis. „Turime užbėgti tam už akių.“
P. Vallance'as paragino atlikti nacionalinę peržiūrą, kad būtų galima parengti planus, kaip „perkvalifikuoti žmones ir grąžinti jiems laiką, kad jie galėtų dirbti kitaip“.
Šie komentarai buvo išsakyti po to, kai šią savaitę IBM paskelbė, kad stabdo arba mažina darbuotojų priėmimą į tokias darbo vietas kaip žmogiškieji ištekliai, ir užsiminė, kad per penkerius metus 30 proc. biuro darbuotojų gali pakeisti dirbtinis intelektas.
Remdamasis dirbtinio intelekto pradininko Džefrio Hintono, kuris šią savaitę paskelbė apie pasitraukimą iš „Google“, komentarais, P. Vallance'as teigė, kad svarbiausias dirbtinio intelekto keliamas rūpestis – užtikrinti, kad jis „neiškreiptų tiesos suvokimo“.
Jis pridūrė, kad taip pat kyla platesnis klausimas, kaip valdyti riziką, „kas nutiks su šiais dalykais, kai jie pradės daryti tai, ko tikrai nesitikėjote“.
Nepaisant šių galimų egzistencinių grėsmių, technologija taip pat suteikia galimybių, teigė P. Vallance'as. „Medicinos srityje gali nutikti taip, kad jūs gausite daugiau laiko su savo gydytoju, o ne patirsite spaudimą“, – sakė jis. „Tai galėtų būti geras rezultatas.“
„Neturėtume į tai žiūrėti tik kaip į riziką“, – pridūrė jis. „Dirbtinis intelektas jau dabar daro nuostabius dalykus, susijusius su galimybe pagerinti medicininį vaizdavimą. Tai palengvins gyvenimą įvairiais kasdienio darbo aspektais, teisininkų profesijoje. Tai bus neįtikėtinai svarbu ir naudinga.“
P. Vallance'as, kuris dabar yra Gamtos istorijos muziejaus pirmininkas, atrodė skeptiškai nusiteikęs dėl galimybės sukurti britų ChatGPT versiją, pavadintą Brit-GPT, kurią kai kurie ekspertai pastaraisiais mėnesiais ragino sukurti. Kovo mėn. iždas skyrė 900 mln. svarų sterlingų superkompiuteriui sukurti, kad būtų padidinti valstybės pajėgumai šioje srityje.
P. Vallance'as teigė, kad pagrindinis JK nacionalinis pajėgumas turėtų būti sutelktas į dirbtinio intelekto modelių poveikio supratimą ir rezultatų testavimą, o ne į savo versijos kūrimą.
Jis sakė: „Reikia sugebėti juos išbandyti ir suprasti. Tiesiog nemanau, kad mintis, jog išrasime kažką, kas konkuruotų su tuo, ką jau sukūrė didžiosios bendrovės, yra labai protinga. Tai panašu į bandymus išrasti naują internetą. Kam?“
Mokslininkas taip pat užsiminė, kad moratoriumas dirbtiniam intelektui būtų neįmanomas. „Vienašališkas atsilikimas man taip pat neatrodo protingas požiūris“, – teigė jis.