Pasak ekspertų, tai iš dalies lemia ankstesnė praktika, kai dauguma įmonių turėjo savo serverines, kurias reikėjo prižiūrėti ir aptarnauti fiziškai. Tačiau dabar, kai visi procesai skaitmenizuojami, auga naujų debesijos specialistų poreikis, o kartu ši sritis tampa patrauklesnė ir moterims.

Moterų IT akademijoje skaičius išaugo 8 kartus


Pirmą nemokamą „DevOps & Cloud“ akademiją Lietuvoje įsteigusios informacinių technologijų bendrovės „Centric IT Solutions Lithuania“ specialistus maloniai nustebino 2023 metų akademijos rezultatai. Paraiškas mokytis akademijoje ir įgyti praktikos bei debesijos inžinerijos kompetencijų (tokių specialistų kol kas neruošia nė viena aukštoji mokykla Lietuvoje, nors jų poreikis auga visame pasaulyje), pateikė 160 kandidatų, tarp kurių buvo ir 24 moterys. Iš jų atranką sėkmingai praėjo ir neseniai akademijos diplomus atsiėmė penkiolika dalyvių, tarp kurių pirmą kartą buvo ir 3 moterys.

Kaip sako akademijos inžinierių komandos vadovė Greta Erapart, į akademiją kandidatavusių moterų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, išaugo net aštuonis kartus.

„Tačiau iki šiol neturėjome nė vienos akademiją sėkmingai baigusios moters, o šįkart jų turime jau tris. Turint omenyje, kad šių specialistų labai trūksta visame pasaulyje, tai yra labai geras rezultatas, kuris liudija ir apie visuomenėje vykstančius pokyčius. Didėjanti lyčių įvairovė tikrai džiugina ir yra labai reikalinga darbo rinkai.

Greta Erapart

Apskritai tiek „DevOps“, tiek visa IT sritis neturėtų būti tokia mistifikuojama, kaip dabar, ypač – lyčių atžvilgiu. Tai tiesiog viena iš daugelio profesiniame kelyje pasirenkamų disciplinų, kuri reikalauja laiko, pastangų, noro išmokti ir yra nesunkiai pažįstama to tikslingai siekiant. Metas pamiršti stereotipus ir suprasti, kad norint sėkmingai dirbti IT, tavo lytis visiškai nėra svarbi“, – pažymi G. Erapart.

Kaip anksčiau rašė LOGIN, kompanija „Accenture“ nuo 2021 m. taip pat kviečia lietuvius jungtis į nemokamus kursus, išmokti IT amato: „Java“, „JavaScript“, „.NET“, automatizuoto testavimo, duomenų integravimo, vizualizacijos, robotikos, „DevOps“ ir gauti darbo vietą.

Pasak įmonės Baltijos šalyse vadovo Maksims Jegorovs, dabar bet kuris žmogus, galintis programuoti, jau programuoja, tad kompanija nori pasiūlyti geresnes karjeros galimybes norintiems pakeisti sritį, tiems, kurie programuoti nemoka.

„Dabar ateina žmonės, kurie labiau subrendę, kurie turi išsilavinimą, turėjo darbo patirties, bet nusprendė keisti savo karjerą į technologijas. Mūsų patirtis – dalis žmonių, kurie mokėsi STEAM srityse (mokslas, technologijos, inžinerija, menas, matematika), pvz., chemijos, ar turi stiprų verslo išsilavinimą su daug matematikos, šie žmonės virsta puikiais IT profesionalais“, – teigia jis.

Maksims Jegorovs

Viena iš trijų pirmųjų moterų, neseniai baigusių „DevOps & Cloud“ akademijos mokymus – Rūta Laurikaitytė-Franckevičė tai patvirtina savo pavyzdžiu. Jos kelias į IT sritį nebuvo nei tiesus, nei labai lengvas – Rūta universitete baigė taikomosios matematikos studijas, o prieš pasukdama į IT dirbo projektų vadove statybų sektoriuje, gelžbetonio konstrukcijas gaminančioje įmonėje. Tačiau Rūta nesijautė savo vietoje, todėl prieš kelerius metus ryžosi iš esmės pakeisti savo karjeros kryptį ir taip atsidūrė IT.

„Galiu drąsiai sakyti, kad sprendimas persikvalifikuoti į IT sritį buvo geriausias mano karjeroje. Čia galiu atskleisti savo žinias bei patirtį, o ir pats darbas yra dinamiškas, įdomus, motyvuojantis nuolatos mokytis bei tobulėti. Dirbdama testuotojos pozicijoje, daug bendradarbiauju su šios specialybės inžinieriais, kurie padeda įgyvendinti tam tikras užduotis. Šios žinios šiandieninėje IT darbo rinkoje yra labai reikalingos, todėl jų norėjau įgyti ir aš. Taip atsidūriau akademijoje, kur susipažinau su debesijos technologijų administravimo, inžinerijos pagrindais, technologijų praktikomis, įrankiais ir technikomis, kurias jau dabar galiu panaudoti savo darbe“, – pasakoja testuotoja „IBM Lietuva“ dirbanti Rūta Laurikaitytė-Franckevičė.

Rūta Laurikaitytė-Franckevičė

Atlyginimai didesnius už vidutinius sektoriuje, specialistų poreikis tik didės


Darbo rinkos ekspertas, „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas pastebi, kad tiek mūsų švietimo sistemoje, tiek šeimose vis dar egzistuoja stereotipai, skatinantys berniukus domėtis informatika ar inžinerija, o mergaites apie tai net nesvarstyti, nes tai esą „ne joms“.
„Todėl nieko keisto, kad moterų IT darbo rinkoje vis dar nėra daug, nors galime pasidžiaugti kasmet augančiu jų susidomėjimu įvairiais kursais, mokymais bei įsidarbinimo galimybėmis šiame sektoriuje“, – sako A. Francas.

Jis pridūrė, kad IT specialistų poreikis darbo rinkoje išlieka didelis – sparčiai besivystantys technologijų industrijos ir verslo sektoriai nuolat įgyvendina naujoves, diegia modernius IT sprendimus, todėl reikalingi aukštos kvalifikacijos darbuotojai, gebantys dirbti skirtingomis programavimo kalbomis.

„Taip pat ir įmonių, ieškančių tokių specialistų, skaičius auga ir ateityje ši sritis bus tik populiaresnė. Šiuo metu tokių profesionalų nėra itin daug, o jų atlyginimai yra didesni už vidutinius sektoriuje. Ką tik dirbti pradėję specialistai startuoja nuo arti vieną tūkstantį eurų „į rankas“ siekiančio darbo užmokesčio, tačiau sėkmingai dirbant gaunamas atlygis jau gana greitai pradeda kilti. Augant patirčiai ir atsakomybėms, kelerių metų patirtį turintis specialistas jau uždirba 2-4 tūkst. eurų per mėnesį atskaičius mokesčius, ir jų atlygiai standartiškai yra didesni, nei programuotojų vidurkis.

Programuotoja

Svarbu paminėti, kad šie specialistai yra itin reikalingi ne tik didelėms IT įmonėms, bet ir įvairioms organizacijoms visose pramonės šakose – nuo finansų iki sveikatos apsaugos. Todėl jų padėtis darbo rinkoje tikrai konkurencinga“, – įžvalgomis dalinasi A. Francas.

Kaip sako persikvalifikavimo ir mokymų programos „Women Go Tech“ vadovė Jarūnė Preikšaitė, norint toliau mažinti IT sektoriuje jaučiamą talentų trūkumą, svarbu skatinti ne tik stojimus į IT krypčių studijas, tačiau suteikti ir persikvalifikavimo galimybes jau esantiems darbo rinkoje. Programos duomenimis, poreikis tam yra labai didelis, ypač – tarp moterų.

„Lietuvoje mes kasmet sulaukiame apie tūkstančio moterų, kurios siekia persikvalifikavimo, paraiškų dalyvauti įvairiose programose. Poreikiai tik didėja, tad įmonės kuria ir savo akademijas, po kurių įdarbina geriausiai pasirodžiusias specialistes“, – dalinasi J. Preikšaitė.