Kibernetinio saugumo rinka yra greitai besikeičianti, interneto vartotojai susiduria su vis naujais iššūkiais. Tačiau tai nėra tik mūsų sektoriaus išskirtinumas. Technologijos keičia daugelį visuomenės gyvenimo sričių, todėl mūsų išmoktos pamokos iš esmės gali būti pritaikytos kiekvieno startuolio, kiekvienos įmonės veikloje“, – sako „Nord Security“ produktų strategijos vadovas Vykintas Maknickas.

Nebijokite eksperimentuoti ir įdarbinkite kylančias technologijas

Vis daugiau iššūkių kibernetiniam saugumui kelia populiarėjantys dirbtinio intelekto įrankiai, tokie kaip „ChatGPT“. Tačiau nuogąstavimus keliančios technologijos taip pat gali būti panaudojamos šiems iššūkiams spręsti. Pavyzdžiui, startuolis neseniai pristatė eksperimentinį, nemokamą įrankį, padedantį vartotojams atpažinti duomenų viliojimui (angl. phishing) skirtus elektroninius laiškus.

„ChatGPT“

„Kylančios technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas, kvantinė kompiuterija ir kitos, yra iššūkis daugeliui industrijų ir interneto vartotojų. Tačiau taip pat tai ir milžiniškas potencialas produkto vystymui. Gebėjimas įdarbinti sąlyginai naujas, tačiau sparčiai populiarėjančias technologijas kuriant ar tobulinant produktą yra vienas esminių sėkmės receptų“, – teigia V. Maknickas.

Sekite rinkos tendencijas ir nebijokite keistis

Prieš ketverius metus sukūrusi produktą, leidžiantį saugiai laikyti slaptažodžius, įmonė susidūrė su iššūkiu – palaipsniui slaptažodžių gali tiesiog nelikti. Per pastaruosius metus didžiausios pasaulio technologijų bendrovės, tarp jų ir „Microsoft“, „Google“, „Apple“, sujudo vystyti slaptarakčių (angl. passkeys) technologiją, laikomą viena saugiausių ir perspektyviausių alternatyvų slaptažodžiams.

Pasak V. Maknicko, susidomėjimas slaptarakčių technologija suteikė galimybę plėsti savo veiklą ir keisti produktą, prisitaikant prie inovacijų rinkoje. Startuolis savo vartotojams suteikė galimybę programėlėje saugoti ne tik slaptažodžius, bet ir kitą reikalinga informaciją bei duomenis.

Įvertinkite potencialių vartotojų galimybes naudoti jūsų produktą ir raskite kelius juos pasiekti

Tobulindama verslui skirtą kibernetinio saugumo sprendimą, komanda suprato svarbų dalyką: kai kurie verslai renkasi alternatyvias operacines sistemas (pavyzdžiui, „ChromeOS“), kurios nebūtinai palaiko jo programėlę. Todėl, imta ieškoti būdų, kaip sukurti paprastą ir kiekvienam prieinamą skaitmeninio saugumo sprendimą.

Kibernetinis saugumas

„Supratimas, kokie yra rinkos poreikiai ir kokias technines galimybes turi mūsų potencialūs vartotojai padiktavo, kokio sprendimo iš tiesų nori rinka. Vystydami produktą, mes išmokome pamoką, kad vartotojas gali norėti naudoti vienus ar kitus sprendimus, bet jo galimybes sąlygoja daugybė įvairių veiksnių ir labai dažnai šios priežastys nėra finansinės“, – atskleidžia V. Maknickas.

Rinkai pateikiamas produktas turi būti daugiau nei vartotojas tikisi

Vienas esminių veiksnių, lemiančių vartotojo pasitenkinimą produktu, yra skirtumas tarp vartotojo lūkesčio ir tai, ką jis realiai gauna. Dėl šios priežasties svarbu ne tik suvokti vartotojo poreikius ir juos atliepti, bet ir viršyti.

„Kai tik pradėjome kurti „NordVPN“, atrodė, kad įsigydamas VPN paslaugą vartotojas nori tik VPN. Tai nėra tiesa: pirkdamas šią paslaugą žmogus perka saugumą. Dėl to per pastaruosius metus tai tapo aplikacija, atliekančia ir daugiau funkcijų“, – teigia V. Maknickas.

Inovavimas turi virsti rutina, o ne būti kažkuo ypatingu

Šiemet startuolis Jungtinių Amerikos Valstijų patentų ir prekės ženklų biure užregistravo šimtąjį išradimą ir tapo daugiausiai kibernetinio saugumo sektoriaus patentų šioje šalyje per pastaruosius trejus metus užregistravusia bendrove. Negana to, lietuvių „vienaragis“ yra daugiausiai JAV patentų turinti Baltijos šalių bendrovė.

Startuolis

Prie šios simbolinio skaičiaus prisidėjo daugiau nei pusšimtis bendrovės darbuotojų, o dauguma jų yra nurodyti išradėjais daugiau nei viename patente.

„Į kasdienį produkto vystymo procesą turi būti įtraukta kaip įmanoma daugiau žmonių, o pats procesas turi tapti bendrovės gyvenimo rutina. Mes džiaugiamės sugalvoję naują sprendimą, mes džiaugiamės gavę patentą, bet tuo pačiu suprantame, kad tai yra kasdienio darbo dalis. Nes perfrazuojant Albertą Einšteiną, kurti startuolį tai lyg važiuoti dviračiu – norint išlaikyti pusiausvyrą reikia judėti į priekį“, – sako V. Maknickas.