Prie šaltibarščių – kitokios bulvės
„Lietuviškus patiekalus gaminu kartą ar net po kelis per savaitę – jie skanūs ir visa šeima juos labai mėgsta. Žinoma, sotūs tie mūsų lietuviški patiekalai, tačiau stengiamės nepersivalgyti. Ypač man patinka atkurti senuosius „valgyklinius“ patiekalus“, – pasakoja 42 m. Inga.
„Labai mėgstu ir šaltibarščius – juos, jau tapo tradicija, valgome kiekvieną sekmadienį. Tik bulves ruošiu skirtingai, kad neatsibostų šaltasriubė mūsų“, – pasakoja Inga.
Prie šaltibarščių ji retai kada tiekia virtas bulves, nebent jos būtų su pakepintais lašinukais.
„Būna, apverdu mažas bulvytes kokias 3 minutes ir tada pakepinu jas su mėgstamomis žolelėmis. Arba virtas ir tada šiek tiek suspaustas bulves apkepinu svieste. Arba supjaustau žalias bulves griežinėliais, jas gražiai vienu sluoksniu paskleidžiu keptuvėje ir pakepinu. Na o laiveliais pjaustytos ir alyvuogių aliejuje su prieskoniais apkeptos bulvytės – vaikų ir ne tik pačios skaniausios“, – šaunių idėjų, kaip prie šaltibarščių pateikti bulves, pažėrė Inga.
Kopūsto lapus apkepa atskirai
Moteris neslepia: ne tik šaltibarščiai – balandėliai taip pat yra toks lietuviškas patiekalas, kuris, rodos, niekada neatsibos. Ingai ypač skanu juos valgyti kitą dieną.
„Vyresnioji dukrytė irgi juos mėgsta, ypač mėsą, kaip ji sako, „iškapstytą iš po lapo“, tačiau patinka jai ir kopūstas, todėl suvalgo viską. Mano mažajai balandėliai taip pat patinka, tik svarbu juos paruošti tinkamu momentu“, – juokiasi pašnekovė.
Ruošdama šį patiekalą įdarui Inga tradiciškai ima 50 proc. kiaulienos, 50 proc. jautienos ir apie trečdalį virtų ryžių.
„O kopūstą prieš troškinant būtinai pirma pakepinu apvaliojusi miltuose – kopūsto lapai būna žymiai skanesni“, – tikina.
Daug paprasčiau!
„Sugalvojau vietoj balandėlių pasigaminti jų pyragą, nes kopūsto lapai buvo tokie gražučiai, kad nesinorėjo jų sukti – norėjau juos iškloti lyg kokio torto papuošimą. O ir lapai buvo labai plonyčiai, tad bijojau, kad puode jie dings ankščiau, nei mėsa išsitroškins“, – nauju receptu dalijasi Inga.
Ir tai dar ne visi eksperimento niuansai – šįkart vietoj ryžių Inga į faršo masę įmaišė virtų lęšių. Pabandė, kaip sako, tiesiog dėl įdomumo, norėjo išbandyti kitokį įdaro skonį.
Beje, gaminti tokį balandėlių pyragą yra net lengviau nei mums įprastus balandėlius – nereikia sukti po vieną, o tiesiog sluoksniuoti – gaunasi, kaip pastebi Inga, lyg kopūsto lapų lazanija.
Tačiau recepto autorė atkreipa dėmesį, kad šiam patiekalui naudojo šviežio kopūsto lapus, todėl jie tokios ryškios spalvos. Įprastą baltąjį kopūstą gamindama balandėlius Inga nenaudoja – vien dėl jo kietumo. Tokio kopūsto lapus, pastebi, reikėtų ilgai troškinti. Todėl pataria naudoti tik šviežius kopūstus.
* Įdarui pakepinau svogūnus, morkas, čili pipirą, česnaką.
* Vietoj ryžių į maltos jautienos ir kiaulienos masę (abiejų po lygiai) įdėjau trečdalį kiekio virtų lešių. Dėl spalvos įdėjau ir truputį pomidorų tyrės, suverčiau pakepintas daržoves, išmaišiau.
* Kopūsto neviriau, jis pats savaime buvo minkštas. Į troškintuvo dugną dėjau didžiuosius kopūsto lapus, tada – sluoksnį mėsos masės, tada – mažuosius kopūsto lapus ir vėl – mėsos. Viršų užklojau didžiaisiais kopūsto lapais, ištepiau aliejumi.
* Į dugną įpyliau sultinio (nedaug) ir pašoviau į 170 laipsnių įkaitintą orkaitę. Troškinau apie 40 minučių be dangčio.
* Patiekiau su kepintomis morkytėmis, karštu česnakiniu pomidorų padažu – daugiau tikrai nieko nebesinorėjo.