„Maisto gaminimas buvo mano hobis nuo vaikystės – mama, teta, močiutė buvo puikios gaspadinės. Teta ruošdavo balius, vestuves, kepdavo tortus, pyragus, o aš jai padėdavau. Buvau dar vaikas, aišku, labiau rūpėjo viską ragauti, o ne gaminti. Gaila tik, kad nedaug receptų iš tų laikų liko – anksčiau juk nieko jų neužsirašydavo, viską gamindavo iš to, ką turėdavo“, – pasakoja Vijolė.

Vijolė

Pačiai Vijolei ilgainiui pomėgis tapo profesija – moteris įgijo virėjos-konditerės specialybę ir maždaug 10 metų dirbo kavinėse virėja, Šiluvos (kur anksčiau gyveno) gimnazijoje – valgyklos vedėja. Sutrikus Vijolės sveikatai teko atsisakyti šio darbo. Tačiau meilė maisto gamybai niekur nedingo – tris vaikus išauginusios Vijolės namuose niekada netrūksta vaišių, dažnai jas reikia suruošti daugiau nei 20 namiškių.

Vijolės vaišės

Moteris nuolat tobulina savo maisto gamybos įgūdžius skaitydama internete straipsnius, stebėdama jutubo įrašus. Taip išmoko kepti duoną, batonus, sausainius, pyragaičius. O visa patirtimi, žiniomis ir receptais dalijasi savo puslapyje „Vijolės išbandyti receptai“.

Vijolė

„Įdomi tinklaraščio atsiradimo istorija: sirgo anūkėlis, teko jį prižiūrėti. O jis taip mėgo žaisti su puodais ir virtuvės įrankiais. Na, galvoju, gal taps virėju! Reikia užrašyti viską, ką gaminu – bus anūkams ką paskaityti, galės gaminti pagal močiutę. Kaip tik karantinas, nebuvo, ką veikti, tad taip ir pradėjau. Atsirado daug sekėjų ir tai skatino mane stengtis dar labiau“, – per ketverius metus susibūrė beveik 10 tūkstančių Vijolės sekėjų grupė.

Vijolės tinginys

Itin didelio pasisekimo puslapyje „Vijolės išbandyti receptai“ sulaukė tinginio receptas. Ir ne bet koks, o senovinis – kuris buvo gaminamas naudojant ne kondensuotą, o paprastą pieną.

„Tinginį gaminu dažnai, jam ypatingų produktų nereikia. Kartais jį patobulinu įdėdama riešutų, razinų, apliedama šokoladu. Jis patinka mano nuolatiniam degustatoriui vyrui ir mylimiausiems anūkėliams, kurių turiu net šešis“, – sako ir kviečia visus pasigaminti gardųjį tinginį.

Tradicinis tinginys su pienu, sviestu ir kakava

„Tai yra lietuviško tradicinio tinginio receptas, kuriam yra naudojami paprasčiausi ingredientai: sausainiai, pienas – taip pienas, ne kondensuotas pienas, – kakava bei cukrus. Tokį tinginį darydavo Mama. Paprasta, bet skonis tikrai puikus. Jis yra šiek tiek kitoks, nei pagamintas su kondensuotu pienu. Tai yra toks tinginys, kokį seniau mokiniai valgydavo mokykloje per pertraukas – iki šiol gerai tai prisimenu. Tuomet tinginys buvo visiškai įprastas saldėsis, kurio galėjai nusipirkti kur tik nori.

Vijolės tinginys

Tinginį galima formuoti kepimo formoje arba tiesiog suvynioti į maistinę plėvelę. Aš pati vynioju į kepimo popierių formuodama kaip dešrą, o tada dar suvynioju į maistinę plėvelę. Tinginio formavimas priklausys tik nuo to, kokios formos gabaliukų norisi – apvalių ar keturkampių. Man tinginys gardžiausias pjaustytas apvaliais griežinėliais.

Tam, kad tinginys gerai sustingtų, naudojame sviestą, ne margariną. Jeigu norisi, tinginį galima aplieti šokoladu arba apibarstyti cukraus pudra. Šįkart gaminau iš dvigubos normos, tai vieną „dešrą“ apibarsčiau kokoso drožlėmis, o kitą – pakepintais kapotais graikiškais riešutais. Tai suteikė naujų skonių“, – pasakoja Vijolė.

Vijolės tinginys

Reikės:

400 g sausainių „Karvutė“ (tinka „Gaidelis“ arba „Selga“),

150 g sviesto,

180 ml pieno,

70 g cukraus,

4 v. šaukštų nesaldžios kakavos,

1 a. šaukštelio vanilinio cukraus (arba vanilės ekstrakto),

žiupsnelio druskos.

Gaminimas:

  • Pirmiausia sausainius sutrupinkite į didelį dubenį.

  • Tada puode ant vidutinės kaitros išlydykite sviestą, supilkite pieną, suberkite cukrų, kakavą, vanilinį cukrų bei druską. Maišykite, kol masė pradės virti. Virkite maždaug 3–4 minutes ant silpnos kaitros nuolatos maišydami. Masė per tą laiką šiek tiek sutirštėja.

  • Tuomet iš karto ją užpilkite ant sausainių ir gerai išmaišykite. Sausainių masę palikite šiek tiek atvėsti.

  • Kai šiek tiek atvės, ant stalviršio patieskite kepimo popierių ir sudėkite sausainių tešlą bei formuokite ,“dešrą“.

  • Tuomet susukite į plėvelę, gerai užspauskite kad neliktų oro tarpelių, užsukite ritinio galus ir dėkite į šaldytuvą mažiausiai porai valandų, o dar geriau – per visą naktį.

  • Kai jau tinginys sustingsta, supjaustykite griežinėliais ir mėgaukitės. Skanaus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją