„Bet kuris maistas sveikas ir skanus tiek, kiek sveiki ir skanūs jo ingredientai. Tad mėsainis ar dešrainis gali būti lygiaverčiai patiekalai visiems kitiems: juk valgydami kotletą su salotomis ar kaimiškas dešreles su daržovių garnyru nesiraukome, kad tai mums kenkia“, – tvirtina R. Janonis.
„Lidl Lietuva“ atsiųstame pranešime – keletas naudingų patarimų.
1. Atidžiai renkamės bandeles
Pasak R. Janonio, bene mažiausiai sveikatai palankus tradicinių mėsainių ar dešrainių ingredientas yra jų bandelės, kurios gaminamos naudojant daug cukraus ir sviesto, kad skrudinant susidarytų kieta luobelė, neleidžianti į bandelę susigerti padažui. Gera žinia – tokias bandeles galima pakeisti kokiomis tik norime bandelėmis ar duonelėmis – abu patiekalai pagal savo vertę nesiskirs nuo kitų mėsiškų patiekalų, valgomų su duona ir daržovėmis.
2. Lašinukas – ne priešas
Mėsą maltinukams galima pasirinkti pagal skonį – svarbu, kad nebūtų per liesa. „Jei maltinukus darome iš pačių pasirinkto ir sumalto liesos jautienos gabaliuko, rekomenduočiau įdėti ir maltų lašinių, galima net kiaulienos – tai kepsneliams tik suteiks sultingumo“, – sako R. Janonis.
3. Prieskonių vingrybės
Persistengti su prieskoniais virtuvės šefas nerekomenduoja. „Kartais atrodo, kad mes greitai pamiršime tikros mėsos skonį, o jis ne toks ir blogas. Mėsainio kotletukams tikrai pakaks trupučio druskos ir pipirų“, – tvirtina R. Janonis. Be to, verta atkreipti dėmesį ir į specialiai mėsainiams bei dešrainiams skirtus priedus ir padažus bei nešykštėti prieskoninių daržovių.
4. Kepant svarbi kiekviena minutė
Kad ruošiami mėsainių kepsneliai išliktų sultingi kaip reklamose, svarbu jų neperkepti. „Kepti reikia ant žarijų, virš kurių ranką galime išlaikyti 3–5 sekundes, ir labai saikingai. Suprantu, kad ne visi mėgsta kepsnelius „su krauju“, bet persistengti tikrai neverta, nes kotletai iškepa gana greitai ir paskui jie tik džiūsta ir traukiasi. Geriau paaukoti vieną kotletuką ir kepant jį pjaustyti, o sulaukus, kada viduje nebeliks kraujo, dėti visus ant stalo“, – sako virtuvės šefas.
5. Skaitykime etiketes
Paruošti dešrainius dar paprasčiau – reikia tik išsirinkti norimo skonio kepamąsias dešreles. Imti pirmų pasitaikiusių šiuo atveju negalima, nes dalis dešrelių gaminamos su spalvą suteikiančiomis nitritinėmis druskomis (E250). Šios, esant aukštesnei kaip 110 laipsnių temperatūrai, virsta kenksmingais kancerogenais – nitrozaminais.
Virtuvės šefas nerekomenduoja kepti dešrelių daugiau nei 10 minučių. „Užtenka palaikyti virš žarijų, kol gražiai paskrus šonai. Skirtingai nei kepant kotletus mėsainiams, čia nėra grėsmės jų neiškepti, nes visos dešrelės būna termiškai apdorotos, tad užtenka jas pašildyti ir leisti įsigerti dūmo kvapui“, – tvirtina virtuvės šefas.