Ryšys trunka 19 metų
Mariyos ir Dainiaus istorija pradedama rašyti 2005-aisiais, kai baigusi studijas universitete Mariya atvyko į Kyjivą ieškoti darbo. Po savaitės susipažino su Dainiumi ir sako iškart supratusi, kad tai – jos žmogus.
Dainių į Ukrainą atvedė prekybos verslo reikalai. Marketingo specialistė Mariya dirbo reklamos, sveikatos, kosmetikos pramonės įmonėse ir pamažu kilo karjeros laiptais.
Kyjive įsikūrusi pora praėjus 8 metams po pažinties susituokė, gimė pirma dukra, kuriai dabar devyneri, o prieš penkerius metus sulaukė ir antrosios. Kalbėdama apie kone 19 metų su Dainiumi trunkantį ryšį Mariya pastebi: „Atrodo, pusę gyvenimo jau esame kartu.“
Augant profesinėms ambicijoms ir šeiminiams užmojams pora nutarė Ukrainos sostinėje atidaryti kavinę. Kol Dainius kaupė žinias baristos, kavos ruošimo mokymuose, Mariya tyrinėjo rinką.
„Atidaryti kavinę sumąstėme ne šiaip – mes save vadiname kavos entuziastais. Protingais, kurie per dieną išgeria jos du tris puodelius, tačiau laikydamiesi ritualų, stengdamiesi patirti kavos gėrimo malonumą“, – stengiasi perteikti Mariya.
Neigė karo grėsmę
Pora jau buvo radusi patalpas, jau sudėliojusi kavinės įrengimo ir atidarymo planą, numačiusi viziją, kaip išsiskirs nemenką kavos kultūrą puoselėjančiame mieste, kai užgriuvo karas.
O Dainius jautė realų pavojų, ypač, kai pasienyje su Rusija ėmė augti kareivių skaičius, ir vis ragino žmoną važiuoti į Lietuvą. Ir nors Mariya su tuo nesutiko, vieną naktį susapnavo košmarą ir ryte nubudusi vis tik nutarė pradėti krauti lagaminus. Dėjo į juos dokumentus, drabužius, kelionėje reikalingus daiktus.
„Jei man būtų reikėję surinkti daiktus tą vasario 24-ą, nieko nebūčiau sukrovusi, – įsitikinusi Mariya. – Mane buvo ištikęs toks šokas, kad sunkiai blaiviai mąsčiau. Mes gyvename aukštai, prieš mus atsiveria visas Kyjivas, tad išvydę bombardavimus, suvokėme, kad negalime čia likti.“
Mariya viską atsimena lyg per slogų rūką – kaip dar ieškojo kažkokių vaikiškų daiktų, kaip skambino tėvams, guodė antrąkart per 10 metų bombardavimus išgyvenančius senelius iš Lisičiansko.
Mariya su Dainiumi iš anksto buvo nupirkę vaikams kelionei saldumynų ir visaip stengėsi, kad dukroms kelias į Lietuvą atrodytų lyg nuotykis. „Nors viduje jaučiausi siaubingai! Kelionę atsimenu lyg filmo kadrus apie armagedoną“, – dalijasi ukrainietė.
Įdarbino ir karo pabėgėlius
Po maždaug 10 dienų trukusios komplikuotos kelionės šeima pasiekė Vilnių, kur apsistojo pas Dainiaus tėvus, vėliau išsinuomojo butą.
„Bendraudama su Ukrainoje likusiais draugais ir pažįstamais, puikiai žinau, koks ten pavojus, ir aš negaliu įsivaizduoti, kad mano vaikai grįžtų į karą“, – apie sprendimą likti Lietuvoje pasakoja moteris. Ir su vyru ėmė domėtis galimybe atidaryti kavinę Lietuvoje, Vilniuje. Parengus veiklos planą ir gavus paskolą pora rado jai patalpas pačioje Vilniaus širdyje – Pilies gatvėje. Kur praėjusių metų spalį atidarė kavinę „Karštos galvos“.
Mariya neslepia: verslo pradžia nėra lengva, vis tik daug žadanti. Kavinėje šiuo metu dirba 7 žmonės, verslininkai įdarbino Ukrainos pabėgėlius.
Šyptelėjusi Mariya sutinka, kad kavinės vieta – išskirtinė ir skleidžianti puikią aurą.
Pora jau pastebėjo, kad patiekalų kokybė gerokai pasikeitė, kai produktų šių gamybai ėmė ieškoti turguje. „Net klientai tai pastebi, sako: kaip pas mamą“, – pasakoja.
Prie karo priprantama?
Šiandien Dainiaus ir Mariyos vaikai lanko lietuviškas švietimo įstaigas, kalba ir ukraniečių kalba, ir lietuviškai.
Ji su vyru kasdien skaito iš kariaujančių namų atskriejančias naujienas, nuolat susirašinėja su likusiaisiais. Kartais atvykstantys draugai atveža iš buto paimtus vaikų žaislus, kitus daiktus. Mariya neslepia: labai suduria širdį.
Paklausta, kaip vertina pasisakymus, kad prie karo priprantama, Mariya su teiginiu sutinka tik iš dalies.